reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Temat Dnia

Geneza powstania Międzynarodowych Standardów Rachunkowości

Aktualizacja: 03.01.2011

W świecie rachunkowości prawie codziennie słyszymy o standardach: MSR 19 „Świadczenia pracownicze”, MSR 32 „Instrumenty finansowe: ujawnianie i prezentacja”, czy MSR 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe”. »

Procedura rekrutowania pracowników

Aktualizacja: 13.12.2010

Pracodawca, prowadząc rekrutację nowych pracowników, musi pamiętać o zasadzie niedyskryminacji. Nieprzestrzeganie tej zasady może skutkować koniecznością zapłaty kary nie mniejszej niż 3000 zł. »

E-faktura w pigułce

Aktualizacja: 13.12.2010

Faktura elektroniczna miała być w zamyśle ustawodawców ułatwieniem obrotu dokumentów w działalności gospodarczej. Stała się niestety źródłem sporów pomiędzy organami podatkowymi i kontrolnymi a podatnikami. »

Od 1 stycznia 2011 r. nowe zasady rozliczania czasu pracy

Aktualizacja: 07.03.2011

Od 1 stycznia 2011 r. zmienia się sposób liczenia obowiązującego pracowników wymiaru czasu pracy w poszczególnych miesiącach.  »

Zawieszenie działalności

Aktualizacja: 10.12.2010

Młodzi przedsiębiorcy, którzy dzisiaj zakładają działalność gospodarczą, nie zdają sobie sprawy, ile do niedawna zawieszenie działalności powodowało problemów interpretacyjnych. Dzisiaj jest inaczej. »

Umowa o pracę na zastępstwo

Aktualizacja: 09.12.2010

Umowa na zastępstwo pozwala zatrudnić na miejsce nieobecnego pracownika inną osobę, bez konieczności tworzenia dodatkowego etatu. »

Ochrona fizyczna obiektów handlowych

Aktualizacja: 09.12.2010

Sklepy, hurtownie, szczególnie w okresie przedświątecznym, są narażone na włamania i kradzieże. Zabezpieczanie zgromadzonego mienia musi opierać się na trzech elementach wzajemnie się wspierających. »

Wynagrodzenie pracownika korzystającego ze zwolnienia od pracy

Aktualizacja: 08.12.2010

Pracodawca musi udzielić pracownikowi dnia wolnego od pracy, np. gdy ten został wezwany do osobistego stawienia się przed organem administracji rządowej. Pracodawca nie płaci za czas zwolnienia, chyba że taką możliwość przewidują przepisy wewnątrzzakładowe. »

Święta w firmie - przekazywanie bonów

Aktualizacja: 07.12.2010

Święta Bożego Narodzenia to okres zwyczajowego obdarowywania się prezentami. Zwyczaj ten jest obecny również w firmach. Pracodawcy z okazji świąt obdarowują pracowników m.in. bonami, talonami. Jakie są skutki podatkowe tych działań? »

VAT 2011. Zwolnienia oraz nowe PKWiU po nowelizacji ustawy o VAT

Aktualizacja: 14.12.2010

Od 1 stycznia 2011 r. będą obowiązywać przepisy dostosowujące ustawę o VAT do PKWiU z 2008 r. Nowelizacja ustawy o VAT wprowadzająca te zmiany została opublikowana w Dzienniku Ustaw. »

Informacja o braku zadłużenia w ZUS

Aktualizacja: 03.12.2010

Brak zadłużenia w ZUS dla działalności wielu firm ma kluczowe znaczenie. Posiadanie takiego zadłużenia powoduje na przykład, że nie mogą one skutecznie ubiegać się o zamówienia publiczne, czy też uzyskać kredytu bankowego. Z tych też względów istotne znaczenie ma wydawane przez ZUS zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek, do których poboru jest zobowiązany ZUS. »

Bezpłatne wdrożenie ISO w firmie

Aktualizacja: 30.11.2010

Dzięki unijnym funduszom skierowanym do przedsiębiorców w celu podniesienia ich innowacyjności, istnieją możliwości bezpłatnego doradztwa, zmierzającego do wdrażania Systemów Zarządzania Jakością. »

Jakie ograniczenia wynikają z zatrudniania pracownic w ciąży

Aktualizacja: 25.11.2010

Pracownic w ciąży nie można zatrudnić m.in. w porze nocnej, w godzinach nadliczbowych oraz przy pracach wzbronionych kobietom w ciąży. Ograniczenia te często dezorganizują pracodawcom pracę. »

Weksel jako zabezpieczenie kontraktu

Aktualizacja: 25.11.2010

Weksel to papier wartościowy, w którym przedsiębiorca zobowiązuje się bezwarunkowo, że inna osoba dokona na rzecz odbiorcy zapłaty określonej sumy. Od trasowanego należy odróżnić weksel własny, w którym wystawca bezwarunkowo przyrzeka, że sam zapłaci odbiorcy. Najważniejszą zaletą weksla jest możliwość szybkiego uzyskania nakazu zapłaty i wszczęcia egzekucji przeciw dłużnikowi. »

Kwalifikacje i uprawnienia pracownika

Aktualizacja: 22.11.2010

Pracodawca może sprawdzić praktyczne kwalifikacje pracownika, np. zatrudniając go na okres próbny. Natomiast uprawnienia nie podlegają ocenie pracodawcy, ponieważ są to formalne upoważnienia do wykonywania zawodu. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama