Dojazd do firmy przedsiębiorca może ująć w "kilometrówce"
REKLAMA
REKLAMA
Wykorzystywanie samochodu na rzecz prowadzonej działalności gospodarczej to codzienność. Nie jest więc specjalnym zaskoczeniem fakt, iż wiążą się z tym różnego rodzaju koszty, jak chociażby zakup paliwa, czy opłaty parkingowe. Istotnym wydaje się zatem możliwość zaliczenia chociaż części z nich do kosztów podatkowych, gdy istnieje związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.
REKLAMA
Kilometrówka, czyli ewidencja przebiegu pojazdu
W związku z tym należy prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, popularnie nazywaną kilometrówką. Przedsiębiorca powinien pamiętać, że stanowi ona podstawę do zaliczania wspomnianych wyżej wydatków do kosztów uzyskania przychodu, w przypadku, gdy użytkowany samochód nie stanowi majątku firmy, a jedynie jest wykorzystywany w celu wykonywania założonych działań gospodarczych.
Zamów e-book: Samochód w firmie zmiany od 11 lutego 2012 r. >>
Należy jednak podkreślić, że możliwość ta podlega pewnym ograniczeniom, zależy bowiem od wysokości kwoty stanowiącej iloczyn ilości kilometrów przejechanych na potrzeby wykonywanej działalności gospodarczej i przyjętej stawki za 1 km przebiegu pojazdu.
Tylko kilometry związane z działalnością gospodarczą
Ponadto, nie bez znaczenia pozostaje związek przejechanych kilometrów z działalnością gospodarczą. Możliwość zaliczenia kosztów eksploatacji samochodu dotyczy bowiem tylko tej ich części, która spełnia określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, warunki pozwalające na zakwalifikowanie danego wydatku do kosztów podatkowych.
Dojazd do pracy może stanowić koszt uzyskania przychodu
Wydatki poniesione na dojazd do miejsca, w którym faktycznie wykonywana jest działalność gospodarcza , można traktować jako koszt uzyskania przychodu. Przedsiębiorca powinien w tym celu ująć kilometry przejechane z domu do siedziby firmy w ewidencji. Ważne jest jednakże, aby wydatki były odpowiednio udokumentowane, na przykład fakturami VAT, stanowiącymi podstawę prawidłowego rozliczenia kosztów w firmie.
Elżbieta Węcławik,
Adam Bujalski
REKLAMA
REKLAMA