REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dochodzenie przez przedsiębiorców roszczeń na drodze sądowej

Maurycy Organa
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nawet najlepiej wykonana usługa, czy też najbardziej pieczołowicie negocjowana umowa nie jest gwarancją, że między przedsiębiorcami – stronami takiej umowy – nie dojdzie do sporu, który będzie musiał rozstrzygnąć sąd. Nie istnieją żadne prawidłowości pozwalające stwierdzić, iż w niektórych branżach procesy sądowe zdarzają się częściej niż w innych. Wiele zależy bowiem od tego, jakie sposoby rozwiązywania sporów preferują sami przedsiębiorcy.

Otóż niektórzy starają się unikać sporów sądowych, nawet za cenę daleko idących ustępstw, inni zaś traktują drogę sądową jako normalny sposób rozstrzygania sporów, a czasami nawet jako sposób unikania płacenia swoich zobowiązań w terminach wynikających z zawartych umów.

REKLAMA

W opracowaniu tym zostaną wskazane poszczególne etapy dochodzenia przez przedsiębiorców swoich praw w postępowaniu sądowym, ze szczególnym uwzględnieniem zmian, które zaczęły obowiązywać w dniu 3 maja 2012 r.

Tryb dochodzenia roszczeń cywilnych między przedsiębiorcami określa Kodeks postępowania cywilnego (k.p.c.). Obowiązujący w Polsce k.p.c. ma już niemal 50 lat (wszedł w życie 1 stycznia 1965 r.), jednak to nie wiek jest słabością tej krytykowanej przez wielu regulacji prawnej. Jej słabością jest brak spójności, liczne niejasności i nadmierna kazuistyka będące skutkiem niemal 150 nowelizacji, z których tylko część to nowelizacje ściśle związane ze zmianą przepisów k.p.c., a pozostała większość była wprowadzana przy okazji zmian zupełnie innych, czasem bardzo słabo powiązanych z k.p.c., przepisów. Nowelizacja k.p.c. dokonana mocą ustawy z 16 września 2011 r. o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Ustawa/Nowelizacja), która weszła w życie 3 maja 2012 r., przewiduje nowe rozwiązania wielu istotnych zagadnień oraz usuwa usterki w powszechnie krytykowanych zapisach.

Sprawdź nowe zasady skutecznego dochodzenia należności od dłużników  >>

ZANIM ZOSTANIE ZŁOŻONY POZEW

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedsiębiorca planujący złożenie pozwu przeciwko swojemu kontrahentowi powinien rozstrzygnąć kilka kwestii, z których każda z osobna może mieć decydujący wpływ na skuteczność dochodzenia roszczeń. Nie da się w sposób uniwersalny przewidzieć wszystkich istotnych dla danego postępowania zagadnień, niemniej jednak zanim wejdziemy na drogę sądową, warto odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

ZAGADNIENIE

UWAGI

Prawo jakiego państwa jest właściwe?

W przypadku gdy strony danej umowy pochodzą z różnych państw, koniecznie przed wniesieniem sprawy do sądu należy ustalić, którego państwa prawo jest właściwe dla tej umowy. Może się okazać, że prawem właściwym jest np. prawo włoskie, a nie polskie, co ma wpływ między innymi na okresy przedawnienia roszczeń, wysokość odsetek ustawowych za opóźnienie itp.

Jeżeli umowa milczy na temat wyboru prawa właściwego dla danej umowy, a spór dotyczy firm z państw UE, rozwiązania należy szukać w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 593/2008 w sprawie prawa właściwego dla zobowiązań umownych.

W jakim kraju będzie się toczył proces?

W przypadku gdy strony danej umowy pochodzą z różnych państw, koniecznie przed wniesieniem sprawy do sądu należy ustalić, w którym kraju powinno toczyć się postępowanie. Może się okazać, że prawo właściwe dla umowy to np. prawo włoskie, gdy tymczasem sądem właściwym do rozpoznania sprawy jest sąd polski.

Jeżeli umowa milczy na temat wyboru sądu właściwego dla danej umowy, a spór dotyczy firm z państw UE, rozwiązania należy szukać w rozporządzeniu Rady (WE) nr 44/2001 z 22 grudnia 2000 roku w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych i ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych (tzw. Bruksela I).

A może sąd polubowny?

W przypadku gdy umowa zawiera zapis na sąd polubowny, sprawy nie można kierować do sądu powszechnego, gdyż wówczas strona pozwana podniesie zarzut wyboru sądu polubownego jako właściwego do rozpoznania sprawy i sąd będzie musiał oddalić pozew. W takim wypadku sąd obciąży stronę składającą pozew np. kosztami pełnomocnika pozwanego, tak jakby powód przegrał całą sprawę.

Czy roszczenie jest dobrze udokumentowane?

Analizę posiadanej dokumentacji potwierdzającej zasadność roszczenia należy przeprowadzić bardzo krytycznie w myśl zasady, która niestety dość często się sprawdza: „postępowanie wygrywa ten, kto dysponuje lepszą dokumentacją, a nie ten kto ma rację”.

Czy dochodzone roszczenie nie jest przedawnione?

W przypadku gdy do danej umowy stosuje się przepisy polskie, konieczna jest analiza, czy roszczenie, które będzie dochodzone w sądzie, nie jest już przedawnione. Zasadą ogólną obowiązującą w relacjach B2B jest 3-letni okres przedawnienia roszczeń, przy czym okres ten jest skrócony do dwóch lat w przypadku roszczeń sprzedawcy o zapłatę ceny. Istnieje szereg szczegółowych przepisów definiujących okres przedawnienia różnego rodzaju roszczeń.

Terminy przedawnienia roszczeń sprawdzisz w archiwum Mk na www.mk.infor.pl w dodatku „Temat na czasie” - Mk nr 16/2007.

Który sąd i w jakim mieście będzie rozpoznawał sprawę?

Wybór sądu właściwego do rozpoznania danej sprawy omówiony zostanie szczegółowo w dalszej części opracowania.

Jakie będą koszty postępowania?

W większości spraw (wszystkie sprawy o zapłatę ceny/wynagrodzenia) wysokość opłaty sądowej liczona jest jako procent dochodzonej kwoty. Zasadą jest 5% opłata wnoszona przy rozpoczęciu postępowania, przy czym w przypadku uzyskania nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym opłata sądowa płacona przez powoda jest zredukowana do 1/4 z 5%.

Więcej w Monitorze Księgowego - Zamów prenumeratę >>

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rolnicy ruszyli do skupów. Czy da się jeszcze zarobić na zbożu?

  W obliczu obaw o dalszy spadek cen, rolnicy postanowili sprzedać zboża ze swoich magazynów. Już w styczniu, punkty skupu zakupiły 538,8 tys. ton zbóż, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2023 i o 17% w stosunku do grudnia poprzedniego roku. 

  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  REKLAMA

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  REKLAMA