REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dochodzenie przez przedsiębiorców roszczeń na drodze sądowej

Maurycy Organa
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nawet najlepiej wykonana usługa, czy też najbardziej pieczołowicie negocjowana umowa nie jest gwarancją, że między przedsiębiorcami – stronami takiej umowy – nie dojdzie do sporu, który będzie musiał rozstrzygnąć sąd. Nie istnieją żadne prawidłowości pozwalające stwierdzić, iż w niektórych branżach procesy sądowe zdarzają się częściej niż w innych. Wiele zależy bowiem od tego, jakie sposoby rozwiązywania sporów preferują sami przedsiębiorcy.

Otóż niektórzy starają się unikać sporów sądowych, nawet za cenę daleko idących ustępstw, inni zaś traktują drogę sądową jako normalny sposób rozstrzygania sporów, a czasami nawet jako sposób unikania płacenia swoich zobowiązań w terminach wynikających z zawartych umów.

REKLAMA

W opracowaniu tym zostaną wskazane poszczególne etapy dochodzenia przez przedsiębiorców swoich praw w postępowaniu sądowym, ze szczególnym uwzględnieniem zmian, które zaczęły obowiązywać w dniu 3 maja 2012 r.

Tryb dochodzenia roszczeń cywilnych między przedsiębiorcami określa Kodeks postępowania cywilnego (k.p.c.). Obowiązujący w Polsce k.p.c. ma już niemal 50 lat (wszedł w życie 1 stycznia 1965 r.), jednak to nie wiek jest słabością tej krytykowanej przez wielu regulacji prawnej. Jej słabością jest brak spójności, liczne niejasności i nadmierna kazuistyka będące skutkiem niemal 150 nowelizacji, z których tylko część to nowelizacje ściśle związane ze zmianą przepisów k.p.c., a pozostała większość była wprowadzana przy okazji zmian zupełnie innych, czasem bardzo słabo powiązanych z k.p.c., przepisów. Nowelizacja k.p.c. dokonana mocą ustawy z 16 września 2011 r. o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Ustawa/Nowelizacja), która weszła w życie 3 maja 2012 r., przewiduje nowe rozwiązania wielu istotnych zagadnień oraz usuwa usterki w powszechnie krytykowanych zapisach.

Sprawdź nowe zasady skutecznego dochodzenia należności od dłużników  >>

ZANIM ZOSTANIE ZŁOŻONY POZEW

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedsiębiorca planujący złożenie pozwu przeciwko swojemu kontrahentowi powinien rozstrzygnąć kilka kwestii, z których każda z osobna może mieć decydujący wpływ na skuteczność dochodzenia roszczeń. Nie da się w sposób uniwersalny przewidzieć wszystkich istotnych dla danego postępowania zagadnień, niemniej jednak zanim wejdziemy na drogę sądową, warto odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

ZAGADNIENIE

UWAGI

Prawo jakiego państwa jest właściwe?

W przypadku gdy strony danej umowy pochodzą z różnych państw, koniecznie przed wniesieniem sprawy do sądu należy ustalić, którego państwa prawo jest właściwe dla tej umowy. Może się okazać, że prawem właściwym jest np. prawo włoskie, a nie polskie, co ma wpływ między innymi na okresy przedawnienia roszczeń, wysokość odsetek ustawowych za opóźnienie itp.

Jeżeli umowa milczy na temat wyboru prawa właściwego dla danej umowy, a spór dotyczy firm z państw UE, rozwiązania należy szukać w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 593/2008 w sprawie prawa właściwego dla zobowiązań umownych.

W jakim kraju będzie się toczył proces?

W przypadku gdy strony danej umowy pochodzą z różnych państw, koniecznie przed wniesieniem sprawy do sądu należy ustalić, w którym kraju powinno toczyć się postępowanie. Może się okazać, że prawo właściwe dla umowy to np. prawo włoskie, gdy tymczasem sądem właściwym do rozpoznania sprawy jest sąd polski.

Jeżeli umowa milczy na temat wyboru sądu właściwego dla danej umowy, a spór dotyczy firm z państw UE, rozwiązania należy szukać w rozporządzeniu Rady (WE) nr 44/2001 z 22 grudnia 2000 roku w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych i ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych (tzw. Bruksela I).

A może sąd polubowny?

W przypadku gdy umowa zawiera zapis na sąd polubowny, sprawy nie można kierować do sądu powszechnego, gdyż wówczas strona pozwana podniesie zarzut wyboru sądu polubownego jako właściwego do rozpoznania sprawy i sąd będzie musiał oddalić pozew. W takim wypadku sąd obciąży stronę składającą pozew np. kosztami pełnomocnika pozwanego, tak jakby powód przegrał całą sprawę.

Czy roszczenie jest dobrze udokumentowane?

Analizę posiadanej dokumentacji potwierdzającej zasadność roszczenia należy przeprowadzić bardzo krytycznie w myśl zasady, która niestety dość często się sprawdza: „postępowanie wygrywa ten, kto dysponuje lepszą dokumentacją, a nie ten kto ma rację”.

Czy dochodzone roszczenie nie jest przedawnione?

W przypadku gdy do danej umowy stosuje się przepisy polskie, konieczna jest analiza, czy roszczenie, które będzie dochodzone w sądzie, nie jest już przedawnione. Zasadą ogólną obowiązującą w relacjach B2B jest 3-letni okres przedawnienia roszczeń, przy czym okres ten jest skrócony do dwóch lat w przypadku roszczeń sprzedawcy o zapłatę ceny. Istnieje szereg szczegółowych przepisów definiujących okres przedawnienia różnego rodzaju roszczeń.

Terminy przedawnienia roszczeń sprawdzisz w archiwum Mk na www.mk.infor.pl w dodatku „Temat na czasie” - Mk nr 16/2007.

Który sąd i w jakim mieście będzie rozpoznawał sprawę?

Wybór sądu właściwego do rozpoznania danej sprawy omówiony zostanie szczegółowo w dalszej części opracowania.

Jakie będą koszty postępowania?

W większości spraw (wszystkie sprawy o zapłatę ceny/wynagrodzenia) wysokość opłaty sądowej liczona jest jako procent dochodzonej kwoty. Zasadą jest 5% opłata wnoszona przy rozpoczęciu postępowania, przy czym w przypadku uzyskania nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym opłata sądowa płacona przez powoda jest zredukowana do 1/4 z 5%.

Więcej w Monitorze Księgowego - Zamów prenumeratę >>

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA