REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wymiar czasu pracy w maju 2012 r.

Marek Skałkowski
prawnik, ekspert z zakresu prawa pracy, redaktor naczelny MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń, były pracownik działu porad prawnych Państwowej Inspekcji Pracy
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W maju br. występują trzy święta, które są dniami wolnymi od pracy, tj. 1 maja (święto państwowe), 3 maja (święto narodowe Trzeciego Maja) i 27 maja (pierwszy dzień Zielonych Świątek). Ponieważ święto, które przypada w dniu wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, nie obniża wymiaru czasu pracy, pracownicy w zależności od tego, jakie mają dni wolne ustalone w rozkładzie, mogą mieć różną liczbę godzin do przepracowania w tym miesiącu.

Po zmianie przepisów, od 1 stycznia 2011 r. wymiaru czasu pracy nie obniżają święta, które przypadają w niedzielę oraz w dniu wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy (art. 130 Kodeksu pracy). Przed tą nowelizacją jedynie święta, które przypadały w niedzielę, nie obniżały wymiaru czasu pracy. W praktyce zmiana przepisów oznacza, że za święta, które przypadają w dniu wolnym od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, np. w sobotę, nie trzeba oddawać pracownikom dodatkowego dnia wolnego od pracy, tak jak miało to miejsce do końca 2010 r.

REKLAMA

 Zamów publikację: Kodeks pracy 2012 z komentarzem >>

Pierwszy dzień Zielonych Świątek zawsze przypada w niedzielę, nie obniża więc wymiaru czasu pracy w maju 2012 r. Natomiast w tym roku 1 maja przypada we wtorek, a 3 maja w czwartek. Oznacza to, że każde z tych dwóch świąt obniży wymiar czasu pracy o 8 godzin (łącznie o 16 godzin), jeżeli wtorek i czwartek nie będą dla pracowników dniami wolnymi od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

PRZYKŁAD

Pracownicy biurowi pracują w firmie w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku. Natomiast pracownicy produkcyjni są zatrudnieni w równoważnym systemie czasu pracy. Okres rozliczeniowy w zakładzie jest 1-miesięczny i odpowiada poszczególnym miesiącom kalendarzowym. Pracownicy produkcyjni pracują na podstawie harmonogramów czasu pracy, które są im przedstawiane na dany miesiąc kalendarzowy. W maju br. pracodawca zaplanował niektórym pracownikom produkcyjnym dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy w czwartek 3 maja, natomiast wtorek 1 maja mają wolny harmonogramowo. W przedstawionej sytuacji święta 1 i 3 maja obniżą o 16 godzin wymiar czasu pracy pracownikom zatrudnionym w biurze, ponieważ wtorki i czwartki są dla nich dniami pracy. Natomiast w przypadku pracowników, którzy pracują w równoważnym systemie czasu pracy, to, czy dojdzie do obniżenia czasu pracy, zależy od tego, czy 1 i 3 maja br. mają zaplanowany jako dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Pracownicy, którzy w harmonogramie mają zaplanowany 3 maja jako dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, przepracują o 8 godzin więcej.

Obliczając wymiar czasu pracy w maju br. należy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krok 1. Liczbę pełnych tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym pomnożyć przez 40 godzin

W maju 2012 r. występują 4 pełne tygodnie, a zatem 4 x 40 godzin = 160 godzin.

Krok 2. Do otrzymanej liczby godzin dodać iloczyn 8 godzin i liczby dni „wystających” poza pełne tygodnie, przypadających od poniedziałku do piątku

W maju 2012 r. są trzy takie dni, tj. 29, 30 i 31 maja, a zatem 160 godzin + 24 godziny = 184 godziny.

Krok 3. Od otrzymanej liczby godzin odjąć 8 godzin z tytułu każdego święta, które przypada w innym dniu niż niedziela lub w dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy

REKLAMA

W maju 2012 r. występują trzy święta, tj. 1, 3 i 27 maja, które przypadają odpowiednio we wtorek, w czwartek i w niedzielę. Święto, które przypada w niedzielę, nie obniża wymiaru czasu pracy pracownikom. Natomiast święta 1 i 3 maja obniżą o 16 godzin wymiar czasu pracy pracownikom, dla których wtorek i czwartek są dniami pracy. Ich wymiar czasu pracy w maju br. wyniesie zatem: 184 godz. - 16 godz. = 168 godz. Jeżeli jako dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy pracownicy mają wyznaczony wtorek lub czwartek, wówczas święto, które przypadnie w tym dniu, nie obniży im wymiaru czasu pracy. Zatem będą oni mieli do przepracowania w maju br. 176 godzin. Natomiast gdy pracownicy będą mieli wyznaczone jako dni wolne z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy wtorek i czwartek, wówczas będą mieli do przepracowania w maju br. 184 godziny.

Mimo różnej liczby godzin, jaką pracownicy mogą przepracować w maju br., to jeśli są oni wynagradzani stawką miesięczną, taka sytuacja nie wpłynie na wysokość ich wynagrodzenia. Jeżeli natomiast pracownicy są wynagradzani stawką godzinową, otrzymają różne wynagrodzenie w zależności od liczby przepracowanych godzin w maju br.

Należy przypomnieć, że w dni świąteczne obowiązuje zakaz pracy w placówkach handlowych. Zatem pracownicy pracujący w handlu powinni mieć wolne 1, 3 i 27 maja bez względu na zajmowane stanowisko. Nie ma w tym przypadku znaczenia, że święto 27 maja przypada w niedzielę, a praca w placówkach handlowych w niedzielę nie jest zabroniona (art. 151 9a § 2 Kodeksu pracy). Pracę w placówkach handlowych mogą jedynie wykonywać osoby niezatrudnione na podstawie stosunku pracy, np. właściciele sklepów czy osoby pracujące na umowy cywilnoprawne.

• art. 130, art. 1519a Kodeksu pracy,

• art. 1 ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz.U. Nr 4, poz. 28 ze zm.).

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

Więcej na temat czasu pracy w Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń >>

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA