REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile można zarobić na firmie ochroniarskiej?

Andrzej Okrasiński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Założenie firmy ochroniarskiej to nie tylko nakłady finansowe. Wymagana jest koncesja i licencje na prowadzenie takiej działalności. Od tego jaki rodzaj świadczenia usług będziemy prowadzić, zależą kwalifikacje pracowników - np. pozwolenie na broń. 

 

REKLAMA

Aby rozpocząć działalność jako firma ochroniarska przedsiębiorca musi pozyskać koncesję na prowadzenie usług w zakresie ochrony osób i mienia. Tego typu dokument można uzyskać jeżeli przedsiębiorca posiada licencję drugiego stopnia pracownika ochrony fizycznej lub licencję pracownika zabezpieczenia technicznego drugiego stopnia.

 

Jeżeli firma jest prowadzona w formie spółki cywilnej, komandytowej lub jawnej, to co najmniej jeden ze wspólników musi posiadać licencję.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Koncesję na prowadzenie firmy w zakresie ochrony osób i mienia wydaje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Resort przed podjęciem decyzji zapoznaje się z odpowiednią opinią właściwego Komendanta Wojewódzkiego Policji.

 

Obowiązki przedsiębiorcy

 

Do wniosku o wydanie koncesji należy przedstawić szereg dokumentów. Należy do nich m.in. status określający przedsiębiorcę, adres oraz obszar prowadzenia działalności, zakres i forma ochrony (czy np. będzie prowadzona ochrona osób czy tylko mienia, czy jedno i drugie). Przedstawić należy także termin rozpoczęcia działalności jako firma ochroniarska.

 

Dodatkowo dołączyć trzeba urzędowo poświadczoną kopię dokumentu stwierdzającego posiadanie licencji drugiego stopnia. Do tego koniecznie należy załączyć zaświadczenie o niekaralności wnioskodawcy, tytuł prawny do lokalu będącego siedzibą przedsiębiorcy oraz zaświadczenie o posiadaniu nr REGON, PESEL  i NIP oraz o nie zaleganiu z podatkami na rzecz urzędu skarbowego.

 

Przedsiębiorca prowadzący firmę ochroniarską obligatoryjnie musi powiadomić MSWiA o rozpoczęciu działalności gospodarczej. Zobowiązany jest także do prowadzenia i przechowywania dokumentacji w sprawie zatrudnienia pracowników oraz prowadzonych i zawieranych umów na realizację usług. Wszystkie umowy muszą mieć charakter pisemny. Przez cały czas prowadzenia działalności przedsiębiorca musi posiadać licencję drugiego stopnia, w innym przypadku koncesja na prowadzenie usług ochroniarskich może zostać cofnięta. 

 

Można na tym zarobić

 

Mimo że procedura rozpoczęcia działalności w zakresie ochrony osób i mienia jest skomplikowana, to jednak tego typu biznes jest opłacalny. W całym kraju jest blisko 5 tys. takich firm. Liczą one od kilkudziesięciu do kilku tys. pracowników. W Polsce największą firmą jest Solid Security, która obejmuje swoim zasięgiem teren całego kraju.

 

Najkorzystniejsze jest założenie firmy w dużym mieście, co najmniej wojewódzkim, wtedy łatwiej jest pozyskać zlecenie. Mimo że konkurencja w tej branży jest duża można uzyskać spory dochód. Zarabiamy na ochronie placów budowy, sklepów, biurowców, imprez masowych, konwojów z przewożonymi pieniędzmi lub innymi cennymi przedmiotami. Firmy ochroniarskie wynajmowane są do ochrony osób, domów i mieszkań, także na osiedlach strzeżonych. Najlepiej właściciele firmy zarabiają na świadczeniu usług przez ochroniarzy z pozwoleniem na broń. Najmniej natomiast zarabia się przy ochronie osiedli strzeżonych.

 

Wynagrodzenie od świadczeniobiorcy jest płacone z reguły w rozliczeniu godzinowym. W zależności od regionu i rodzaju świadczenia usług firma pobiera opłatę od 12 zł do 24 zł za jedną roboczogodzinę. Co do zasady pracownik otrzymuje nie więcej niż połowę tej stawki. Przy kilku intratnych zleceniach zyski mogą być pokaźne.

 

A ile  to kosztuje?

 

Koszty w zasadzie są niewielkie. Do zadań przedsiębiorcy należy zakup jednolitego ubioru dla wszystkich pracowników. Ubiór musi być charakterystyczny i posiadać logo firmy.

 

Koszt zakupu ubioru dla jednego pracownika - garnitur, dwie koszule (z krótkim i długim rękawem), pasek, czapka, buty, kurtka - wynosi około 400 zł. Jest to wydatek na cały rok. Ubrania tego typu są tanie, ponieważ szyte są ze sztucznych materiałów.

 

Do kosztów stałych dochodzi jeszcze czynsz za lokal. Szacunkowo za wynajem lokalu 100 mkw. zapłacimy 5 tys. zł.

 

Dodatkowym kosztem może być pozyskanie zaświadczenia o zdolności pracownika do pracy w ochronie. Opłata za takie badania lekarskie i psychologiczne wynosi 350 zł. Jednak nie zawsze koszty za nie ponosi pracodawca, niekiedy pracownik, we własnym zakresie, zobowiązany jest do uzyskania takiego zaświadczenia. 

 

Kwalifikacje ochroniarzy

 

W zasadzie wymagania co do kwalifikacji ochroniarzy nie są duże. Wystarczy wykształcenie podstawowe. W niektórych przypadkach ochroniarz musi posiadać licencję pracownika ochrony osób i mienia pierwszego lub drugiego stopnia oraz pozwolenie na broń. Wymagania takie są konieczne przy: konwojowaniu transportu pieniędzy, innych przedmiotów wartościowych lub niebezpiecznych. Licencję muszą posiadać tzw. inspektorzy - osoby dozorujące pracę innych ochroniarzy nieposiadających odpowiednich licencji.

 

Licencji udziela miejscowy komendant wojewódzkiej policji w trybie administracyjnym. Taki dokument może otrzymać osoba, która ukończyła 21 lat, ma co najmniej wykształcenie podstawowe, posiada obywatelstwo polskie lub jednego z krajów Unii Europejskieja oraz była niekarana.

 

Działalność firm ochroniarskich reguluje przede wszystkim:

 

1. Ustawa z 22 sierpnia 1997 r o ochronie osób i mienia (Dz.U. z 2005 r. nr 145, poz. 1221 ze zm.).

 

2. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 27 maja 1998 r w sprawie rodzajów dokumentów wymaganych przy składaniu wniosku o udzielenie koncesji na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia (Dz.U. z 1998 r. nr 69, poz. 457).

 

Tabela1: Koszty inwestycyjne i inne wydatki

Zakup ubiorów dla 30 pracowników
12 tys. zł
 Czynsz za lokal     5 tys. zł
 Zaświadczenie lekarskie i psychologiczne
 350,00 zł
 Zaświadczenie o niekaralności 
 50,00 z

Źródło: opracowanie własne na podstawie informacji z firm ochroniarskich

 

Szacunkowy zarobek przy zatrudnieniu 30 osób wynosi 43 tys. zł miesięcznie przy ochronie np. biurowców albo placów budowy, bez pozwolenia na noszenie i użycie broni. Jeżeli jest potrzebne posiadanie przez ochroniarzy pozwolenia na broń czy też innych licencji zarobki mogą wzrosnąć do nawet 80 tys. zł.

 

Andrzej Okrasiński
Portal Skarbiec.Biz

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Kancelaria Prawna Skarbiec.Biz
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

  Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

  Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

  Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

  Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

  Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

  Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

  Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

  REKLAMA

  Zaskakujący rok na giełdzie. Czego spodziewać się na ostatniej prostej 2023 r.?

  To był zaskakujący rok dla rynków, wyjątkowo pomyślny. Zwłaszcza biorąc pod uwagę widmo recesji, które groziło nam jeszcze na jego początku. Czy ostatnie tygodnie roku znów są obiecujące dla giełdy?

  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  REKLAMA

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  REKLAMA