| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Ile można zarobić na firmie ochroniarskiej?

Ile można zarobić na firmie ochroniarskiej?

Założenie firmy ochroniarskiej to nie tylko nakłady finansowe. Wymagana jest koncesja i licencje na prowadzenie takiej działalności. Od tego jaki rodzaj świadczenia usług będziemy prowadzić, zależą kwalifikacje pracowników - np. pozwolenie na broń. 

 

Aby rozpocząć działalność jako firma ochroniarska przedsiębiorca musi pozyskać koncesję na prowadzenie usług w zakresie ochrony osób i mienia. Tego typu dokument można uzyskać jeżeli przedsiębiorca posiada licencję drugiego stopnia pracownika ochrony fizycznej lub licencję pracownika zabezpieczenia technicznego drugiego stopnia.

 

Jeżeli firma jest prowadzona w formie spółki cywilnej, komandytowej lub jawnej, to co najmniej jeden ze wspólników musi posiadać licencję.

 

Koncesję na prowadzenie firmy w zakresie ochrony osób i mienia wydaje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Resort przed podjęciem decyzji zapoznaje się z odpowiednią opinią właściwego Komendanta Wojewódzkiego Policji.

 

Obowiązki przedsiębiorcy

 

Do wniosku o wydanie koncesji należy przedstawić szereg dokumentów. Należy do nich m.in. status określający przedsiębiorcę, adres oraz obszar prowadzenia działalności, zakres i forma ochrony (czy np. będzie prowadzona ochrona osób czy tylko mienia, czy jedno i drugie). Przedstawić należy także termin rozpoczęcia działalności jako firma ochroniarska.

 

Dodatkowo dołączyć trzeba urzędowo poświadczoną kopię dokumentu stwierdzającego posiadanie licencji drugiego stopnia. Do tego koniecznie należy załączyć zaświadczenie o niekaralności wnioskodawcy, tytuł prawny do lokalu będącego siedzibą przedsiębiorcy oraz zaświadczenie o posiadaniu nr REGON, PESEL  i NIP oraz o nie zaleganiu z podatkami na rzecz urzędu skarbowego.

 

Przedsiębiorca prowadzący firmę ochroniarską obligatoryjnie musi powiadomić MSWiA o rozpoczęciu działalności gospodarczej. Zobowiązany jest także do prowadzenia i przechowywania dokumentacji w sprawie zatrudnienia pracowników oraz prowadzonych i zawieranych umów na realizację usług. Wszystkie umowy muszą mieć charakter pisemny. Przez cały czas prowadzenia działalności przedsiębiorca musi posiadać licencję drugiego stopnia, w innym przypadku koncesja na prowadzenie usług ochroniarskich może zostać cofnięta. 

 

Można na tym zarobić

 

Mimo że procedura rozpoczęcia działalności w zakresie ochrony osób i mienia jest skomplikowana, to jednak tego typu biznes jest opłacalny. W całym kraju jest blisko 5 tys. takich firm. Liczą one od kilkudziesięciu do kilku tys. pracowników. W Polsce największą firmą jest Solid Security, która obejmuje swoim zasięgiem teren całego kraju.

 

Najkorzystniejsze jest założenie firmy w dużym mieście, co najmniej wojewódzkim, wtedy łatwiej jest pozyskać zlecenie. Mimo że konkurencja w tej branży jest duża można uzyskać spory dochód. Zarabiamy na ochronie placów budowy, sklepów, biurowców, imprez masowych, konwojów z przewożonymi pieniędzmi lub innymi cennymi przedmiotami. Firmy ochroniarskie wynajmowane są do ochrony osób, domów i mieszkań, także na osiedlach strzeżonych. Najlepiej właściciele firmy zarabiają na świadczeniu usług przez ochroniarzy z pozwoleniem na broń. Najmniej natomiast zarabia się przy ochronie osiedli strzeżonych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »