reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Przedsiębiorca w KRUS. Nie dostarczysz zaświadczenia - od czerwca ubezpieczenie w ZUS

Przedsiębiorca w KRUS. Nie dostarczysz zaświadczenia - od czerwca ubezpieczenie w ZUS

Część osób prowadzących działalność gospodarczą i współpracujących, które jednocześnie pracują w rodzinnym gospodarstwie rolnym, korzystają z możliwości opłacania składek na ubezpieczenie rolników w KRUS, czyli opłacania niższych składek niż płacone w ZUS. Od czerwca mogą one trafic do ZUS.

 

Osoby prowadzących działalność gospodarczą, które jednocześnie pracują w rodzinnym gospodarstwie rolnym, aby nadal opłacać składki w KRUS, do końca maja 2011 r. muszą udokumentować należny podatek z działalności gospodarczej. 

Osoby te muszą w najbliższym czasie wystąpić do urzędu skarbowego o wydanie zaświadczenia o wysokości należnego podatku dochodowego z działalności gospodarczej za 2010 r. Jeśli wysokość podatku przekroczy 2863 zł lub nie dotrzymają terminu dostarczenia zaświadczenia do KRUS, tj. 31 maja 2011 r., od 1 czerwca br. będą podlegać ubezpieczeniom w ZUS.

 

Przedsiębiorcy, którzy nadal chcą opłacać składki w KRUS, do końca maja 2011 r. muszą udokumentować należny podatek z działalności gospodarczej

 

Możliwość kontynuowania ubezpieczenia rolników przysługuje osobie prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą lub osobie współpracującej przy prowadzeniu takiej działalności, jeśli podlegała ubezpieczeniom w KRUS jako rolnik lub domownik obowiązkowo przez co najmniej 3 lata przed rozpoczęciem tej działalności lub współpracy. Prawo wyboru kontynuowania ubezpieczenia w KRUS jest obwarowane licznymi warunkami, które trzeba spełnić łącznie. Rolnik lub domownik nie może być pracownikiem, pozostawać w stosunku służbowym i nie może mieć ustalonego prawa do emerytury, renty ani prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Ponadto taki rolnik lub domownik musi:

 

1) złożyć w KRUS oświadczenie o kontynuowaniu ubezpieczenia rolników w terminie 14 dni od dnia podjęcia działalności lub współpracy,

 

2) nadal spełniać warunki do podlegania ubezpieczeniom w KRUS z mocy ustawy (czyli praca musi być wykonywana w gospodarstwie rolnym obejmującym obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowy lub w dziale specjalnym produkcji rolnej),

 

3) udokumentować, że należny podatek dochodowy za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekroczył określonego limitu; zaświadczenia nie musi składać osoba, która nie prowadziła działalności ani współpracy w poprzednim roku podatkowym.

 

Po spełnieniu tych warunków przedsiębiorca może kontynuować ubezpieczenie rolnicze, ale corocznie do końca maja musi udokumentować w KRUS, że należny podatek dochodowy z działalności gospodarczej nie przekroczył limitu określonego za poprzedni rok podatkowy. Limit podatku za 2010 r. wynosi 2863 zł. Jeśli rolnik nie dotrzyma terminu lub urząd skarbowy zaświadczy, że należny podatek przekroczył wyznaczony limit, KRUS wyłączy rolnika/domownika z ubezpieczenia rolniczego z końcem maja br. Jedynie rolnik, który udowodni, że nie zachował terminu z przyczyn losowych (np. z powodu pobytu w szpitalu), może wnioskować o przywrócenie terminu na złożenie zaświadczenia. Jednak również w tym przypadku, gdy okaże się, że podatek przekroczył limit, nie będzie on mógł kontynuować ubezpieczenia rolniczego po 31 maja 2011 r.

 

KRUS nie przywróci terminu do złożenia zaświadczenia o podatku z działalności za 2010 r., jeśli powodem niezachowania terminu będzie zbyt późne złożenie w urzędzie skarbowym wniosku o wydanie tego zaświadczenia.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama