Kategorie

Przedsiębiorca w KRUS. Nie dostarczysz zaświadczenia - od czerwca ubezpieczenie w ZUS

Joanna Kalinowska
inforCMS
Część osób prowadzących działalność gospodarczą i współpracujących, które jednocześnie pracują w rodzinnym gospodarstwie rolnym, korzystają z możliwości opłacania składek na ubezpieczenie rolników w KRUS, czyli opłacania niższych składek niż płacone w ZUS. Od czerwca mogą one trafic do ZUS.

 

Osoby prowadzących działalność gospodarczą, które jednocześnie pracują w rodzinnym gospodarstwie rolnym, aby nadal opłacać składki w KRUS, do końca maja 2011 r. muszą udokumentować należny podatek z działalności gospodarczej. 

Osoby te muszą w najbliższym czasie wystąpić do urzędu skarbowego o wydanie zaświadczenia o wysokości należnego podatku dochodowego z działalności gospodarczej za 2010 r. Jeśli wysokość podatku przekroczy 2863 zł lub nie dotrzymają terminu dostarczenia zaświadczenia do KRUS, tj. 31 maja 2011 r., od 1 czerwca br. będą podlegać ubezpieczeniom w ZUS.

 

Przedsiębiorcy, którzy nadal chcą opłacać składki w KRUS, do końca maja 2011 r. muszą udokumentować należny podatek z działalności gospodarczej

 

Możliwość kontynuowania ubezpieczenia rolników przysługuje osobie prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą lub osobie współpracującej przy prowadzeniu takiej działalności, jeśli podlegała ubezpieczeniom w KRUS jako rolnik lub domownik obowiązkowo przez co najmniej 3 lata przed rozpoczęciem tej działalności lub współpracy. Prawo wyboru kontynuowania ubezpieczenia w KRUS jest obwarowane licznymi warunkami, które trzeba spełnić łącznie. Rolnik lub domownik nie może być pracownikiem, pozostawać w stosunku służbowym i nie może mieć ustalonego prawa do emerytury, renty ani prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Ponadto taki rolnik lub domownik musi:

 

1) złożyć w KRUS oświadczenie o kontynuowaniu ubezpieczenia rolników w terminie 14 dni od dnia podjęcia działalności lub współpracy,

 

2) nadal spełniać warunki do podlegania ubezpieczeniom w KRUS z mocy ustawy (czyli praca musi być wykonywana w gospodarstwie rolnym obejmującym obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowy lub w dziale specjalnym produkcji rolnej),

 

3) udokumentować, że należny podatek dochodowy za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekroczył określonego limitu; zaświadczenia nie musi składać osoba, która nie prowadziła działalności ani współpracy w poprzednim roku podatkowym.

 

Po spełnieniu tych warunków przedsiębiorca może kontynuować ubezpieczenie rolnicze, ale corocznie do końca maja musi udokumentować w KRUS, że należny podatek dochodowy z działalności gospodarczej nie przekroczył limitu określonego za poprzedni rok podatkowy. Limit podatku za 2010 r. wynosi 2863 zł. Jeśli rolnik nie dotrzyma terminu lub urząd skarbowy zaświadczy, że należny podatek przekroczył wyznaczony limit, KRUS wyłączy rolnika/domownika z ubezpieczenia rolniczego z końcem maja br. Jedynie rolnik, który udowodni, że nie zachował terminu z przyczyn losowych (np. z powodu pobytu w szpitalu), może wnioskować o przywrócenie terminu na złożenie zaświadczenia. Jednak również w tym przypadku, gdy okaże się, że podatek przekroczył limit, nie będzie on mógł kontynuować ubezpieczenia rolniczego po 31 maja 2011 r.

 

KRUS nie przywróci terminu do złożenia zaświadczenia o podatku z działalności za 2010 r., jeśli powodem niezachowania terminu będzie zbyt późne złożenie w urzędzie skarbowym wniosku o wydanie tego zaświadczenia.

 

Wyłączenie z ubezpieczenia rolników z końcem maja br. oznacza, że osoba prowadząca działalność gospodarczą lub współpracująca przy prowadzeniu takiej działalności będzie musiała zgłosić się/zostać zgłoszona do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS. Przedsiębiorca, który prowadzi działalność krócej niż 24 miesiące, do końca tego okresu może jeszcze skorzystać z opłacania niższych składek na ubezpieczenia społeczne (liczonych od podstawy równej 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia, tj. 415,80 zł). Za pozostałe osoby - tj. przedsiębiorców nieuprawnionych do opłacania niższych składek oraz osoby współpracujące - składki na ubezpieczenia społeczne muszą być opłacane od znacznie wyższej podstawy wymiaru - tj. 60 proc. prognozowanego na 2011 r. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (w 2011 r. - 2015,40 zł). Z kolei składka na ubezpieczenie zdrowotne w ZUS za każdą osobę prowadzącą działalność oraz za osobę współpracującą musi być opłacana od minimalnej podstawy wynoszącej 2704,31 zł. Oznacza to, że w większości przypadków dla osoby, która nie będzie mogła kontynuować ubezpieczenia rolników po 31 maja 2011 r., koszt składek znacznie wzrośnie (mimo że osoby te opłacają podstawową składkę w KRUS na ubezpieczenia emerytalno-rentowe w podwójnej wysokości).

 

Miesięczna kwota składek na ubezpieczenia w KRUS i w ZUS za czerwiec 2011 r.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

 * Przy założeniu, że płatnik opłaca tę składkę w wysokości 1,67% podstawy wymiaru.

** W zależności od powierzchni gospodarstwa rolnego prowadzonego przez rolnika.

 

Joanna Kalinowska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Podstawa prawna:

• art. 5a ust. 1, ust. 3, ust. 4, ust. 6 i ust. 7, art. 8 ust. 1, art. 17 ust. 1, ust. 2 i ust. 4 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 2008 r. Nr 50, poz. 291 z późn.zm.),

• obwieszczenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 1 kwietnia 2010 r. w sprawie rocznej kwoty granicznej (M.P. Nr 26, poz. 245),

• art. 16 ust. 4, art. 18 ust. 8, art. 18a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn.zm.),

• art. 81 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn.zm.).

 

Źródło: Prawo Przedsiębiorcy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  25 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wakacje. Czy hotele z limitami osób odrobią straty?

  Wbrew oczekiwaniom branży i klientów, hotele nie zostaną na wakacje całkowicie uwolnione od restrykcji wynikających z walki z koronawirusem. Na początek sezonu urlopowego i tuż po zakończeniu roku szkolnego, od 26 czerwca, mogą oferować 75 proc. dostępnych miejsc.

  Kadry w budownictwie - kompetencje pracowników na wagę złota

  Kadry w budownictwie. Brak wykwalifikowanych pracowników budowlanych, niska renoma zawodu, dynamiczne zmiany w zakresie technologii budowlanych i ciągła konieczność doszkalania. Branżę budowlaną w najbliższych latach czeka prawdziwa rewolucja na rynku pracy, wynika z raportu PARP „Branżowy Bilans Kapitału Ludzkiego – branża budowlana”. Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

  W sklepach jest coraz drożej. W maju ceny poszły w górę średnio o ponad 5%

  W maju br. w sklepach było drożej niż w kwietniu średnio o 5,4%. Eksperci komentujący wyniki nie pozostawiają złudzeń, że konsumenci powinni przygotować się na kolejne podwyżki. Co podrożało najbardziej?

  Poprawki do ustawy dot. czynszów w galeriach handlowych odrzucone

  Sejm odrzucił większość poprawek Senatu do ustawy dot. czynszów w galeriach handlowych. Jakie poprawki zostały przyjęte?

  Technologia wodorowa wchodzi do branży transportowej

  Polska kolej już wkrótce może stać się najbardziej ekologicznie świadomym środkiem transportu. Dzięki ostatnim decyzjom rodzimego przewodnika, a także inwestycjom partnerskim m.in. w Wielkopolsce, problem śladu węglowego odbił się jeszcze głośniejszym echem nie tylko w sektorze transportowym, ale również wśród samych pasażerów. Co jest przyszłością odpowiedzialnych podróży?

  122 mln zł kary dla polskich przewoźników

  W 2020 roku inspektorzy GITD stwierdzili ponad 65 tys. przypadków naruszeń ustawy o transporcie drogowym. Czy kierowca może nie przyjąć mandatu?

  Czy można zobaczyć nagranie z egzaminu na prawo jazdy?

  Czy można zobaczyć nagranie z egzaminu na prawo jazdy? Jak najbardziej. Niestety tylko w przypadku, w którym kandydat... nie zda egzaminu.

  Bezrobocie. Dane lepsze od oczekiwanych

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o poziomie bezrobocia rejestrowanego w końcu maja 2021. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 1026,7 tys. osób i była o 27,1 tys. osób niższa niż w końcu kwietnia oraz o 15,0 tys. osób wyższa niż przed rokiem.

  Magdalena Foremska (PAH): 7 zł to pomoc 1 osobie w obozie w Iraku przez miesiąc [PODCAST]

  Mimo, że konflikt zbrojny w Iraku zakończył się w 2017 roku, to nadal prawie 1,5 miliona osób przebywa w obozach. Dlaczego nie mogą wrócić do domu? Zapraszamy do wysłuchania podcastu

  77% firm chce wdrożyć na stałe hybrydowy model pracy [BADANIE]

  Wprowadzenie na stałe hybrydowego modelu pracy planuje 77 proc. firm, najczęściej przy utrzymaniu pracy zdalnej przez 2 lub 3 dni w tygodniu – wynika z badań ankietowych wśród prawie 200 najemców powierzchni biurowych w największych miastach w Polsce. Jakie są pozostałe wnioski z badania?

  Roczne wstrzymanie podwyżki płacy minimalnej - przedsiębiorcy apelują do Gowina

  Przedsiębiorcy piszą do Jarosława Gowina z apelem o roczne wstrzymanie podwyżki płacy minimalnej. Chcemy uniknąć zwolnień - apelują.

  Restrukturyzacja to najtańsza opcja dla zadłużonego rolnika

  Jak powinni postępować zadłużeni rolnicy? Eksperci podpowiadają możliwe scenariusze działania. Jednym z nich jest restrukturyzacja. Ile kosztuje takie postępowanie?

  Fotowoltaika - nadchodzą zmiany

  Fotowoltaika. Według prognoz Instytutu Energii Odnawialnej, moc zainstalowana w fotowoltaiki w Polsce podwoi się w ciągu najbliższych dwóch lat. W 2025 roku może osiągnąć nawet 15 GW. Rynek OZE swój dynamiczny wzrost zawdzięczał dotąd przede wszystkim prosumentom, którzy korzystali z programu „Mój Prąd”. Jednak proporcje zaczynają się zmieniać – miejsce mikroinstalacji zajmują farmy, a energia słoneczna „goni” wiatrową.

  Kurs reedukacyjny: co to jest?

  Kurs reedukacyjny: co to jest i w jakich przypadkach jest konieczny? Dziś opowiemy o szkoleniach organizowanych przez WORD-y.

  6 trendów nowej rzeczywistości - co się zmieniło w firmach? [RAPORT]

  Z badania przeprowadzonego przez GfK wynika, że firmy stały się bardziej online, ale początkowy entuzjazm związany z pracą zdalną nieco opadł. Sprawdź 6 trendów nowej rzeczywistości widocznych w Raporcie #RegionyNEXERY2021.

  Polski Ład - czy będą zmiany podatkowe dla przedsiębiorców?

  Rzecznik MŚP postuluje do Premiera o korzystne zmiany dla przedsiębiorców w rządowym planie „Polskiego Ładu”. O jakie zmiany wystąpił Adam Abramowicz?

  Jest stanowisko Rzecznika Finansowego na zapytanie SN w sprawie tzw. kredytów frankowych

  Rzecznik Finansowy uznał, zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, że bieg przedawnienia roszczenia banku o zwrot kwot wypłaconych z tytułu kredytu frankowego, rozpoczyna się od chwili, w której umowa kredytu stała się trwale bezskuteczna.

  Ile kosztuje licencja taxi?

  Ile kosztuje licencja taxi? Kierowca musi spełnić parę wymogów formalnych. Na jaki wydatek musi się przygotować? Kilkaset złotych.

  Czy wejście na giełdę będzie łatwiejsze? MF chce zmian

  Resort finansów chce zmian w “Polskim Ładzie” i proponuje pakiet nowych ulg. Będą ulgi wspierające wejście polskich firm na giełdę, będą też ulgi na inwestowanie przez fundusze vc i zwolnienie podatkowe dla alternatywnych spółek inwestycyjnych. Czy to ułatwi wejście na giełdę?

  Sektor ubezpieczeniowy podwaja wydatki na cyberbezpieczeństwo

  Przyśpieszona transformacja cyfrowa sektora zmieniła priorytety branży w zakresie inwestycji technologicznych. Najważniejsze z nich to cyberbezpieczeństwo i migracja do chmury.

  Czy strategia multicloud w firmie ma wady?

  Tylko 32% firm korzysta z jednej platformy chmurowej. Decydując się na wdrożenie chmur od różnych dostawców firmy jednak często nie zdają sobie sprawy z wyzwań jakie taki proces przed nimi stawia.

  Jak zostać kierowcą Ubera? To w pewnym sensie proste...

  Jak zostać kierowcą Ubera? Choć wymogi nie są zaporowe, jest kilka punktów, które musi wypełnić kandydat. Zaraz opowiemy o procesie autoryzacji.

  Jak obniżyć rachunki za energię - zmiana sprzedawcy w 24 h i porównywarka cen

  Jak obniżyć rachunki za energię. Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, że dobiegają końca konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe projektu nowelizacji ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii, który proponuje szereg rozwiązań na rzecz dalszego wzmocnienia pozycji odbiorcy energii elektrycznej. Zawarte w nim regulacje dotyczą m.in. możliwości: zmiany sprzedawcy w ciągu 24h, nabywania energii elektrycznej po cenach dynamicznych, korzystania z usług agregatorów czy dostępu do darmowej porównywarki cen, która będzie prowadzona przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

  Qashqai zostaje w Wielkiej Brytanii. Sunderland zaczyna produkcję

  Qashqai zostaje w Wielkiej Brytanii. Pomimo brexitu Nissan nie zdecydował się na przeniesienie produkcji z Wysp Brytyjskich.

  Mieszkanie wynajmuje 4 proc. gospodarstw domowych

  Sektor mieszkań na wynajem w Polsce jest mały i zdominowany przez indywidualnych właścicieli; prywatnie swoje mieszkanie wynajmuje 4 proc. gospodarstw domowych, a wśród nich niecałe 1 proc. korzysta z najmu instytucjonalnego - wynika z raportu firmy CBRE.