| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Choroba w trakcie urlopu wypoczynkowego powoduje jego przerwanie

Choroba w trakcie urlopu wypoczynkowego powoduje jego przerwanie

Choroba pracownika potwierdzona zaświadczeniem lekarskim powoduje przerwanie urlopu wypoczynkowego. Część urlopu niewykorzystaną z powodu choroby należy udzielić pracownikowi w późniejszym terminie.


Pracodawca udzielił pracownikowi urlopu wypoczynkowego od 28 marca do 15 kwietnia br. Jednak 4 kwietnia br. pracownik przedłożył nam zwolnienie lekarskie na druku ZUS ZLA na okres od 31 marca do 8 kwietnia br. Czy pracownikowi przysługuje prawo do świadczenia chorobowego? Jeśli tak, to od kiedy? Czy trwający wtedy urlop należy przerwać na prośbę pracownika, czy na podstawie przepisów?

RADA:

Choroba pracownika potwierdzona zaświadczeniem lekarskim powoduje przerwanie urlopu wypoczynkowego. W przypadku Państwa pracownika urlop został przerwany od 31 marca br. Pracownikowi przysługuje prawo do świadczenia chorobowego. Część urlopu niewykorzystaną z powodu choroby powinni Państwo udzielić pracownikowi w późniejszym terminie.

 

UZASADNIENIE

Pracownik nabywa prawo do świadczenia chorobowego, jeżeli stanie się niezdolny do pracy z powodu choroby w trakcie trwania ubezpieczenia chorobowego. Prawo to przysługuje pracownikowi po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, które jest dla pracowników obowiązkowe.

Każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego, a za czas tego urlopu przysługuje mu wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował (art. 152 Kodeksu pracy). Jednak występują pewne okoliczności powodujące przerwanie urlopu. Jedną z nich jest wystąpienie czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, potwierdzonej zaświadczeniem lekarskim. Poza tą przyczyną przerwanie urlopu wypoczynkowego powodują również:

• odosobnienie związane z chorobą zakaźną,

• odbywanie ćwiczeń wojskowych albo przeszkolenia wojskowego przez okres do 3 miesięcy,

• urlop macierzyński.

Jeżeli jedna z powyższych okoliczności wystąpi w trakcie już udzielonego urlopu wypoczynkowego, powoduje ona jego przerwanie, a pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi niewykorzystaną część urlopu wypoczynkowego w terminie późniejszym (art. 166 Kodeksu pracy).

Okres przebywania przez pracownika na urlopie wypoczynkowym nie jest dla niego przerwą w podleganiu ubezpieczeniom społecznym, w tym ubezpieczeniu chorobowemu. Zatem jeżeli w trakcie urlopu wypoczynkowego pracownik zachoruje, a okres choroby zostanie stwierdzony zaświadczeniem lekarskim na druku ZUS ZLA, wówczas urlop wypoczynkowy ulega przerwaniu, a pracownik nabywa prawo do świadczenia chorobowego za okres orzeczonej niezdolności do pracy - na takich samych zasadach, jakby w tym czasie pracował.

Przez czasową niezdolność do pracy, która powoduje przerwanie urlopu wypoczynkowego, należy rozumieć chorobę pracownika. Taką przyczyną nie jest choroba dziecka lub innego członka rodziny nawet wtedy, gdy pracownik musi sprawować nad nim osobistą opiekę.

WAŻNE!

Urlop wypoczynkowy nie ulega przerwaniu, jeżeli pracownik otrzyma zwolnienie lekarskie w związku z koniecznością sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny.

• art. 4 ust. 1 pkt 1, art. 53 ust. 1, art. 55 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),

• art. 92, art. 152, art. 166 Kodeksu pracy.

Kinga Jurak

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Edyta Grymel

Prawnik, specjalista prawa rodzinnego i gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »