REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w VAT: rozliczenie zakupu złomu

Joanna Dmowska
Joanna Dmowska
Prawnik specjalizujący się w zagadnieniach dotyczących podatku VAT, redaktor naczelna Biuletynu VAT, autorka licznych publikacji w czasopismach branżowych oraz kilkunastu specjalistycznych wydawnictw książkowych.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

1 kwietnia br. wchodzi w życie większość regulacji ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach. Według nowych zasad będzie rozliczany m.in. zakup złomu.

Kiedy nabywca rozliczy zakup

REKLAMA

Po zmianie przepisów obowiązek rozliczenia VAT został przerzucony ze sprzedawcy złomu na nabywcę. Nie zawsze jednak rozliczenie będzie odbywać się w taki sposób. Kupujący będzie rozliczał VAT tylko za sprzedawcę, który jest podatnikiem VAT niekorzystającym ze zwolnienia podmiotowego (ze względu na wysokość obrotów). Aby transakcja była rozliczana przez kupującego, sprzedawca musi być czynnym podatnikiem. Również dostawa tych towarów nie może być objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, przewidzianym dla towarów używanych.

REKLAMA

W takim przypadku dokonujący dostawy towarów nie rozlicza podatku należnego. Kupujący będzie rozliczał VAT tylko od takiej dostawy, która powinna być opodatkowana, czyli nie korzysta ze zwolnienia ze względu na rodzaj towarów lub osobę dostawcy.

Należy pamiętać, że gdy powyższe warunki są spełnione, kupujący będzie zobowiązany rozliczyć VAT również wówczas, gdy korzysta ze zwolnienia podmiotowego ze względu na wysokość obrotów. Jak wynika z art. 113 ust. 13 ustawy, zwolnienia podmiotowego nie stosuje się m.in. do dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca. Nie oznacza to, że utraci prawo do korzystania ze zwolnienia. Będzie tylko zobowiązany rozliczyć VAT od tego nabycia.

Nabywcy złomu od 1 kwietnia muszą weryfikować status sprzedawcy, to znaczy ustalić, czy jest czynnym podatnikiem VAT. Jeśli sprzedawca jest czynnym podatnikiem, będzie zobowiązany wystawić kupującemu fakturę uproszczoną, na której nie będzie wykazywana stawka ani kwota podatku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak rozliczyć zakup

Podstawą opodatkowania zakupu złomu będzie kwota, którą nabywca jest obowiązany zapłacić. Od tej kwoty będzie naliczał 23% VAT.

REKLAMA

Obowiązek podatkowy będzie powstawał na zasadach ogólnych, gdyż zmienione przepisy uchylają przepis określający specjalne zasady ustalania obowiązku podatkowego. Będzie to data wystawienia faktury, nie później niż siódmy dzień od dnia wydania złomu. Gdy przed wydaniem złomu nastąpi zapłata całości lub części, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą jej zapłaty w stosunku do tej części. Powstaje tutaj problem, czy o momencie powstania obowiązku podatkowego powinna decydować data wystawienia faktury przez dostawcę, czy data wystawienia faktury wewnętrznej. W tym przypadku należy przyjąć, że jest to data wystawienia faktury przez sprzedawcę.

Kupujący wystawia fakturę wewnętrzną. Za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Kupujący wykazuje tę dostawę w poz. 41 i 42.

Zakup złomu od podatnika VAT

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Sprzedawca, mimo że nie rozlicza VAT, wykazuje obrót w poz. 41.

Dla kupującego podatek należny od tej dostawy jest jednocześnie podatkiem naliczonym, który odlicza, gdy zakup służy działalności opodatkowanej. Odliczenia może dokonać w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy od dostawy, lub w dwóch następnych okresach rozliczeniowych.

W przypadku gdy podatnik nie jest zobowiązany do składania deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D/VAT-8, zakup złomu rozlicza w deklaracji VAT-9M (w poz. 24 i 25), którą składa w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy.

 Zobacz: Ustawa z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach (DzU z 28 marca 2011 Nr 64 poz. 332)

Więcej o zmianach w VAT znajdziesz w czasopiśmie Biuletynu VAT

 

Joanna Dmowska

ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Bezpieczeństwo w leśnictwie. Apel przedsiębiorców o interwencję państwa

  W obliczu rosnącej liczby tragicznych wypadków w leśnictwie, przedsiębiorcy leśni wzywają do pilnej reakcji ze strony państwa. Postulują o zwiększenie nadzoru nad Lasami Państwowymi, odpolitycznienie kadr oraz opracowanie strategii dla sektora leśno-drzewnego. Ale czy ich głos zostanie wysłuchany?

  Pieniądze dla rolników uprawiających kukurydzę. Do 80 proc. kwoty wynikającej z niezapłaconych faktur lub rachunków. Do kiedy wnioski?

  Do 6 października 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o pomoc finansową dla producenta rolnego, który w 2022 r. lub 2023 r. co najmniej raz nie otrzymał zapłaty za sprzedaną kukurydzę - poinformowała Agencja.

  Czy Technologia Internetu Rzeczy zrewolucjonizuje sektor farmaceutyczny?

  Łańcuch dostaw w sektorze farmaceutycznym to duże wyzwanie - bezpieczeństwo i jakość produktu jest obwarowana licznymi uregulowaniami i przepisami. Systemy i urządzenia oparte o technologię Internetu Rzeczy – IoT (z ang. Internet of Things) wydają się logicznym rozwiązaniem. 

  Startupy to nie korporacje. Jak przyciągnąć właściwe startupy i nie stracić pieniędzy?

  Czy granty są niezbędne, aby przyciągnąć najlepsze startupy do Polski? Niekoniecznie! Czy tylko startupy oparte na unikalnej technologii mają szansę na sukces? Także nie! Startupy trzeba najpierw zrozumieć.  

  REKLAMA

  Przedsiębiorcy powoli wychodzą na prostą? Częściej niż rok temu odwieszają firmy

  Jak wygląda obecnie sytuacja jednoosobowych działalności gospodarczych? Ile wniosków o otwarcie działalności wpłynęło w pierwszym półroczu? Ile odnotowano zawieszeń, wznowień i wniosków dotyczących zamknięcia? Jak to wyglądało w poszczególnych województwach? 

  Petsitting, czyli nowoczesna opieka nad zwierzętami. Na czym polega ta usługa?

  W dzisiejszych czasach, kiedy tempo życia jest coraz szybsze, a nasze obowiązki często wymagają od nas wyjazdów czy dłuższej nieobecności w domu, pojawia się pytanie: co zrobić z naszym pupilem? Dla wielu z nas zwierzęta są członkami rodziny, dlatego chcemy zapewnić im najlepszą opiekę. Odpowiedzią na te potrzeby jest coraz bardziej popularny petsitting. Ale co to dokładnie jest za usługa i dlaczego warto z niego skorzystać?

  Firmy z sektora przemysłowego mają problemy z pozyskaniem kadr

  Ponad połowa firm z sektora przemysłowego ma problem z pozyskaniem kadr. Wciąż potrzebna jest promocja zawodów technicznych wśród młodzieży.

  Koncern Amazon pozywa za złamanie prawa antymonopolowego

  Pozew antymonopolowy przeciwko koncernowi Amazon złożyła we wtorek Amerykańska Federalna Komisja ds. Handlu (FTC). Zarzucono gigantowi technologicznemu wyrządzanie szkód konsumentom przez wprowadzanie wysokich cen.

  REKLAMA

  Minister Moskwa: jesteśmy potentatem w produkcji wodoru

  Minister klimatu Anna Moskwa powiedział: Polska jest potentatem w produkcji wodoru, to przewaga w stosunku do wielu państw europejskich. Zdaniem minister upowszechnienie wodoru w Polsce to nie przyszłość, ale teraźniejszość.

  Jak przedsiębiorcy mogą skorzystać na nowelizacji ustawy o OZE?

  Co zmieni nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii? Kto chce inwestować w OZE? Jak firmy mogą skorzystać na nowych regulacjach? 

  REKLAMA