reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Do końca marca wniosek o zwrot akcyzy zawartej w cenie paliwa

Do końca marca wniosek o zwrot akcyzy zawartej w cenie paliwa

W okresie 1–31 marca 2011 r. producenci rolni mogą składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Producenci rolni, którzy złożą wnioski o zwrot do 31 marca 2011 r. (za okres wrzesień 2010 – luty 2011 r.), otrzymają zwrot w terminie od 1 do 31 maja 2011 r.

Wnioski należy składać, korzystając z urzędowego wzoru formularza. Do wniosku o zwrot podatku należy dołączyć:

1) faktury VAT albo ich kopie potwierdzone za zgodność z oryginałem (potwierdzenia tego dokonuje pracownik urzędu gminy lub miasta upoważniony przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta), stanowiące dowód zakupu oleju napędowego w okresie 6 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku,

2) odpis z Krajowego Rejestru Sądowego, w przypadku gdy producent rolny podlega wpisowi do tego rejestru.

Wniosek o zwrot podatku wraz z załącznikami nie podlega opłacie skarbowej.

Wniosek należy złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na miejsce położenia gruntów będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego. Organ ten wydaje decyzję o zwrocie podatku w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku. W decyzji organ określa:

• roczny limit zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej przysługujący danemu producentowi rolnemu,

• kwotę zwrotu podatku przysługującą na podstawie złożonego wniosku o zwrot oraz

• kwotę pozostałej części limitu do wykorzystania w danym roku podatkowym.

Kwota zwrotu podatku jest to ilość oleju napędowego zakupionego przez producenta rolnego, wynikająca z faktur VAT, pomnożona przez stawkę zwrotu podatku za 1 litr oleju napędowego obowiązującą w dniu złożenia wniosku o zwrot podatku (w 2011 r. stawka zwrotu podatku akcyzowego wynosi 0,85 zł za 1 litr oleju; stawka ta nie uległa zmianie w stosunku do stawki obowiązującej w 2010 r.). Zwrot przysługuje w ramach rocznego limitu ustalanego w odniesieniu do powierzchni użytków rolnych według stanu na dzień 1 kwietnia danego roku. W 2011 r. roczny limit zwrotu podatku akcyzowego na 1 ha użytków rolnych wynosi 73,10 zł (taki sam limit roczny obowiązywał w 2010 r.).

Warto wspomnieć, że WSA w Białymstoku w wyroku z 26 września 2008 r., sygn. akt I SA/Bk 304/08, stwierdził, że:

Konstrukcja ustawy z dnia 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej uzależnia prawo do ubiegania się o zwrot podatku akcyzowego od posiadania przez producenta rolnego gospodarstwa rolnego w dniu 1 kwietnia danego roku, a zatem bez znaczenia są zmiany prawa własności tego gospodarstwa mające miejsce zarówno przed, jak i po tej dacie. Jedynie producentowi rolnemu posiadającemu gospodarstwo rolne o określonej powierzchni w dniu 1 kwietnia danego roku przysługuje zwrot podatku akcyzowego zarówno na podstawie wniosku złożonego w marcu, jak i we wrześniu tegoż roku.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama