Bezpłatne wdrożenie ISO w firmie
REKLAMA
REKLAMA
Usługi takie świadczy Biuro Legalizacji, Certyfikacji i Karnetów ATA Krajowej Izby Gospodarczej, w tym w ramach działania 5.2 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka koordynowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.
REKLAMA
Dlaczego warto wdrożyć System Zarządzania Jakością?
To same korzyści. Podniesienie prestiżu firmy na rynku lokalnym i krajowym, zapewnienie systemowego zarządzania zasobami, wiedzą oraz obsługą klienta. Wdrożenie mobilizuje do uruchomienia w firmie procesu ciągłego doskonalenia oraz pomaga w usprawnianiu procesu przepływu informacji.
REKLAMA
Fakt posiadania certyfikatu Systemu Zarządzania Jakością potwierdzającego, że firma działa zgodnie z ISO jest dodatkowo punktowany przy ocenie wniosków o dofinansowanie z różnego rodzaju funduszy, co zwiększa szansę na pozyskanie dotacji na rozwój firmy.
To samo dotyczy wszelkiego rodzaju przetargów, gdzie również, oprócz kryteriów oceny, między innymi, takich jak cena usługi (produktu), brany jest pod uwagę fakt, czy potencjalny wykonawca ma wdrożony System Zarządzania Jakością zgodny z ISO. Najczęściej ofert jest więcej, zdarza się, że są one podobne i właśnie ten fakt wdrożonego SZJ może mieć decydujące znaczenie przy rozstrzygnięciu przetargu.
Firma posiadająca certyfikat zgodny z wymaganiami normy ISO może liczyć na większe zainteresowanie klientów i wzrost wiarygodności oferowanych usług. Także w kontaktach międzynarodowych może uzyskać lepszą pozycję i poprawę swojego wizerunku. W relacjach z klientami to polepszenie więzi i zabezpieczenie ich interesów poprzez występowanie naprzeciw ich oczekiwaniom, w szczególności, gdy dotyczy to jakości oferowanych towarów lub usług.
Wdrożenie SZJ to szansa większej podatności dla wprowadzania zmian organizacyjnych w tym w obszarze zarządzania i planowania, lepszy podział zadań, wzrost odpowiedzialności i kompetencji uczestników systemu. Istotna jest także możliwość racjonalizowania kosztów działalności oraz wczesne rozpoznawanie i wykrywanie błędów i usterek na różnych etapach realizacji i wytwarzania usług lub produktów.
Proces doradztwa
Jak wygląda proces doradztwa realizowany przez Krajową Izbę Gospodarczą Biura Legalizacji, Certyfikacji i Karnetów ATA?
Zakres działań w ramach doradztwa przy projektowaniu i wdrażaniu Systemu Zarządzania Jakością jest zgodny z wymaganiami ISO i obejmuje:
• Audyt wstępny
• Ocenę stanu istniejącego pod kątem możliwości sprawnego dostosowania organizacji do spełnienia wymagań normy
• Opracowanie harmonogramu prac wdrożeniowych
• Doradztwo w opracowaniu polityki jakości i celów dotyczących jakości
• Doradztwo w identyfikacji procesów i powiązań pomiędzy nimi
• Doradztwo przy pracach wdrożeniowych przy aktywnym udziale pracowników organizacji
• Opracowanie dokumentacji
• Weryfikację wdrożonego systemu i rekomendacje dotyczące przygotowania do jego certyfikacji
• Udział jako doradca w trakcie audytu certyfikującego zewnętrznej jednostki certyfikującej
W ramach realizowanego unijnego Projektu KIGNET Innowacje, aktualnie istnieje możliwość bezpłatnego świadczenia usługi dla przedsiębiorstw - jej świadczenie będzie równoznaczne z udzieleniem korzystającemu przedsiębiorcy pomocy de minimis w wysokości wartości wyświadczonej usługi.
Więcej informacji na temat doradztwa można uzyskać na www.iso.kig.pl
dr Wojciech Januszko
Biuro Legalizacji, Certyfikacji i Karnetów ATA
REKLAMA
REKLAMA