Warunki formalne wznowienia działalności gospodarczej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Okresowe wstrzymanie wykonywania działalności gospodarczej może trwać nie dłużej niż 24 miesiące (art. 14a ustawy o swobodzie działalności gospodarczej; dalej: usdg). Okres zawieszenia działalności gospodarczej wskazuje sam przedsiębiorca we wniosku o jej zawieszenie. Po upływie okresu zawieszenia przedsiębiorca, który decyduje się na wznowienie działalności, powinien złożyć wniosek o wznowienie działalności. Przedsiębiorcy, którzy nie złożą takiego wniosku, mogą zostać wykreśleni z rejestru lub ewidencji.
REKLAMA
Wznowienie przez osoby fizyczne. W przypadku przedsiębiorców - osób fizycznych, w tym wspólników spółek cywilnych, wznowienie działalności gospodarczej wymaga poinformowania o tym organu ewidencyjnego (wójt, burmistrz lub prezydent miasta). W tym celu przedsiębiorca dokonuje odpowiedniego zgłoszenia, wykorzystując formularz EDG-1. Wniosek ten stanowi jednocześnie zgłoszenie faktu odwieszenia działalności. Gmina przesyła kopię wpisu o wznowieniu działalności do ZUS/KRUS, urzędu statystycznego oraz naczelnika urzędu skarbowego.
W formularzu tym należy określić m.in. datę wznowienia (rubryka nr 22). Wniosek można złożyć osobiście, przez pełnomocnika, pocztą lub elektronicznie. Zgłoszenie informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej jest zwolnione z opłat.
WAŻNE!
REKLAMA
Przedsiębiorca, który zamierza wznowić wykonywanie zawieszonej działalności gospodarczej, jest zobowiązany zgłosić do organu ewidencyjnego informację o wznowieniu wykonywania działalności (art. 7ba ust. 3 Prawa działalności gospodarczej).
Wznowienie przez spółki. Zgłoszenie wznowienia działalności przedsiębiorca składa w sądzie rejestrowym na formularzu KRS Z62: Wniosek o zmianę danych podmiotu w rejestrze przedsiębiorców - zawieszenie/wznowienie wykonywania działalności gospodarczej. W tym przypadku należy zaznaczyć w części C formularza, że zgłoszenie dotyczy wznowienia wykonywania działalności, i określić dokładną datę wznowienia. Wpis o wznowieniu działalności jest dokonany z chwilą zamieszczenia danych w KRS.
Wniosek o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej jest zwolniony z opłat sądowych. Wpisy dokonane w wyniku rozpoznania takich wniosków nie podlegają ogłoszeniu w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym”. Wpis informacji o wznowieniu działalności polega na zamieszczeniu w dziale 6 rejestru przedsiębiorców daty wznowienia wykonywania działalności gospodarczej.
Jakie są skutki niezłożenia wniosku o wznowienie
Brak zgłoszenia w organie ewidencyjnym lub sądzie rejestrowym informacji o wznowieniu przed upływem okresu zawieszenia działalności ma negatywne konsekwencje.
Przedsiębiorcy - osoby fizyczne. Niezłożenie w urzędzie gminy informacji o wznowieniu działalności gospodarczej stanowi przesłankę do wykreślenia przedsiębiorcy z ewidencji działalności (art. 7e ust. 1 pkt 5 Prawa działalności gospodarczej).
Wykreślenie nie następuje automatycznie po upływie okresu zawieszenia firmy. Wykreślenie z ewidencji jest poprzedzone pisemnym wezwaniem przedsiębiorcy i wyznaczeniem mu dodatkowego trzydziestodniowego terminu na dokonanie zgłoszenia informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej (art. 7e ust. 1a Prawa działalności gospodarczej). Jest to warunek niezbędny do wykreślenia przedsiębiorcy z ewidencji. Od decyzji organu ewidencyjnego o wykreśleniu z ewidencji przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Odwołanie należy złożyć w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji, za pośrednictwem organu, który wydał decyzję. W przypadku nieuwzględnienia odwołania przedsiębiorcy pozostaje złożenie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Przedsiębiorcy - spółki. Brak wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej przed upływem okresu zawieszenia działalności oznacza wszczęcie przez sąd postępowania, o którym mowa w art. 24 ustawy o KRS (art. 20d ustawy o KRS). Postępowanie to sąd rejestrowy wszczyna, gdy wniosek o wpis do KRS lub dokumenty, których złożenie jest obowiązkowe (a zatem również złożenie zgłoszenia o wznowieniu działalności), nie zostały złożone pomimo upływu terminu. Sąd rejestrowy wzywa przedsiębiorcę do złożenia niezbędnych dokumentów - w tym przypadku informacji o wznowieniu działalności gospodarczej - wyznaczając dodatkowy 7-dniowy termin. Naruszenie przez spółkę tego terminu zagrożone jest karą grzywny. Sąd rejestrowy może ponawiać grzywnę (art. 24 ust. 2 ustawy o KRS). Jeżeli wezwania i nakładanie grzywny nie spowodują złożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu, sąd rejestrowy wykreśla przedsiębiorcę z rejestru.
REKLAMA
REKLAMA