REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pożyczki dla przedsiębiorców dotkniętych powodzią

Edward Żurański
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Mali przedsiębiorcy dotknięci w bieżącym roku powodzią mogą skorzystać z pożyczki ze specjalnego funduszu pożyczkowego. Maksymalna kwota pożyczki na pokrycie strat spowodowanych powodzią może wynieść 50 000 zł. Pożyczka podlega umorzeniu – po spełnieniu warunków określonych w ustawie.

Pożyczki są dostępne dla przedsiębiorców dotkniętych powodzią, z wyłączeniem przedsiębiorców prowadzących działalność wytwórczą w rolnictwie. Mogą się o nią ubiegać wyłącznie przedsiębiorcy, którzy w dniu wystąpienia powodzi:

REKLAMA

1) prowadzili działalność gospodarczą na obszarze gmin lub miejscowości określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 2 ustawy z 11 sierpnia 2001 r. o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu (Dz.U. Nr 84, poz. 906),

2) zatrudniali nie więcej niż 50 pracowników,

3) nie byli zagrożeni upadłością,

4) nie korzystali z innej pomocy udzielanej ze środków publicznych na pokrycie tych samych szkód powstałych w wyniku powodzi (art. 3 ust. 1).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z tych rozwiązań mogą skorzystać również przedsiębiorcy poszkodowani w wyniku osunięć ziemi wywołanych opadami deszczu. Pożyczka przysługuje również tym przedsiębiorcom, którzy zawiesili działalność gospodarczą. Pożyczki udzielają powołane do tego fundusze pożyczkowe.

Jaka jest maksymalna wysokość pożyczki?

Przedsiębiorca może uzyskać jednokrotną pożyczkę do wysokości poniesionych szkód, nie więcej niż 50 000 zł (art. 6 ust. 1). Pożyczkę trzeba przeznaczyć na usuwanie szkód spowodowanych powodzią. Przed upływem 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy pożyczki z funduszem przedsiębiorca musi przedstawić funduszowi rozliczenie wydatków. W wyjątkowych sytuacjach fundusz może przedłużyć ten termin o 3 miesiące.

Dokumentowanie wydatków sfinansowanych z pożyczki

Podstawę rozliczenia otrzymanej pożyczki stanowią rachunki lub faktury wystawione na przedsiębiorcę (art. 10 ust. 3).

Warunki i wysokość umorzenia pożyczki

Pożyczka wykorzystana i rozliczona zgodnie z ustawą będzie umarzana z dniem złożenia rozliczenia do funduszu:

1) w całości - dla przedsiębiorców, których majątek firmowy był w dniu wystąpienia powodzi ubezpieczony od skutków klęsk żywiołowych,

2) w 75 proc. - dla przedsiębiorców, którzy takiego ubezpieczenia nie posiadali (art. 11).

REKLAMA

Pożyczka jest nieoprocentowana dla tych przedsiębiorców, którzy rozliczą ją zgodnie z ustawą, czyli w sposób przedstawiony powyżej. Jeżeli pożyczka lub jej część zostanie wykorzystana niezgodnie z ustawą, przedsiębiorca będzie zobowiązany do spłaty wykorzystanej kwoty pożyczki wraz z odsetkami ustawowymi liczonymi od dnia zawarcia umowy pożyczki (art. 13 ust. 3).

Oszacowania szkód dla celów uzyskania pożyczki musi dokonać rzeczoznawca majątkowy lub komisja powołana przez fundusz pożyczkowy (art. 9). Zabezpieczeniem pożyczki jest weksel in blanco (art. 15 ustawy)

Skutki podatkowe

Umorzenie pożyczki stanowi nieodpłatne świadczenie, które zasadniczo należy rozliczyć jako przychód opodatkowany. Jednak w tym przypadku kwota umorzonej przedsiębiorcy pożyczki jest zwolniona od podatku dochodowego (art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy). Zwolniona od podatku jest również dotacja, którą z budżetu państwa otrzymają fundusze pożyczkowe (art. 23 ust. 1 pkt 2 ustawy). Część dotacji przekazanej funduszowi pożyczkowemu może być przeznaczona na pokrycie kosztów operacyjnych tego funduszu ponoszonych w związku z udzielaniem pożyczek. Kosztami operacyjnymi są:

1) wynagrodzenia ogółem pracowników funduszu pożyczkowego;

2) zakup materiałów i artykułów biurowych;

3) zakup usług zewnętrznych związanych z obsługą udzielanych pożyczek;

4) koszty działalności komisji powołanej do szacowania szkód.

Wydatki sfinansowane z dotacji nie stanowią kosztów uzyskania przychodów funduszu pożyczkowego (art. 23 ust. 2 ustawy).

Ustawa weszła w życie 13 sierpnia 2010 r.

Ważne

Pożyczka jest przyznawana przez fundusz pożyczkowy na wniosek przedsiębiorcy. Wniosek trzeba złożyć w funduszu w terminie 6 miesięcy od dnia wystąpienia szkody spowodowanej powodzią. W przypadku przedsiębiorców, którzy ponieśli szkodę przed 13 sierpnia 2010 r. (tj. przed dniem wejścia w życie ustawy) termin na złożenie wniosku liczy się od 13 sierpnia 2010 r. (art. 7).

Edward Żurański 

Podstawa prawna:

ustawa z 12 sierpnia 2010 r. o wspieraniu przedsiębiorców dotkniętych skutkami powodzi z 2010 r. (Dz.U. Nr 148, poz. 992).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Prawo Przedsiębiorcy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rolnicy ruszyli do skupów. Czy da się jeszcze zarobić na zbożu?

  W obliczu obaw o dalszy spadek cen, rolnicy postanowili sprzedać zboża ze swoich magazynów. Już w styczniu, punkty skupu zakupiły 538,8 tys. ton zbóż, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2023 i o 17% w stosunku do grudnia poprzedniego roku. 

  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  REKLAMA

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  REKLAMA