REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pożyczki dla przedsiębiorców dotkniętych powodzią

Edward Żurański
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Mali przedsiębiorcy dotknięci w bieżącym roku powodzią mogą skorzystać z pożyczki ze specjalnego funduszu pożyczkowego. Maksymalna kwota pożyczki na pokrycie strat spowodowanych powodzią może wynieść 50 000 zł. Pożyczka podlega umorzeniu – po spełnieniu warunków określonych w ustawie.

Pożyczki są dostępne dla przedsiębiorców dotkniętych powodzią, z wyłączeniem przedsiębiorców prowadzących działalność wytwórczą w rolnictwie. Mogą się o nią ubiegać wyłącznie przedsiębiorcy, którzy w dniu wystąpienia powodzi:

REKLAMA

1) prowadzili działalność gospodarczą na obszarze gmin lub miejscowości określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 2 ustawy z 11 sierpnia 2001 r. o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu (Dz.U. Nr 84, poz. 906),

2) zatrudniali nie więcej niż 50 pracowników,

3) nie byli zagrożeni upadłością,

4) nie korzystali z innej pomocy udzielanej ze środków publicznych na pokrycie tych samych szkód powstałych w wyniku powodzi (art. 3 ust. 1).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z tych rozwiązań mogą skorzystać również przedsiębiorcy poszkodowani w wyniku osunięć ziemi wywołanych opadami deszczu. Pożyczka przysługuje również tym przedsiębiorcom, którzy zawiesili działalność gospodarczą. Pożyczki udzielają powołane do tego fundusze pożyczkowe.

Jaka jest maksymalna wysokość pożyczki?

Przedsiębiorca może uzyskać jednokrotną pożyczkę do wysokości poniesionych szkód, nie więcej niż 50 000 zł (art. 6 ust. 1). Pożyczkę trzeba przeznaczyć na usuwanie szkód spowodowanych powodzią. Przed upływem 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy pożyczki z funduszem przedsiębiorca musi przedstawić funduszowi rozliczenie wydatków. W wyjątkowych sytuacjach fundusz może przedłużyć ten termin o 3 miesiące.

Dokumentowanie wydatków sfinansowanych z pożyczki

Podstawę rozliczenia otrzymanej pożyczki stanowią rachunki lub faktury wystawione na przedsiębiorcę (art. 10 ust. 3).

Warunki i wysokość umorzenia pożyczki

Pożyczka wykorzystana i rozliczona zgodnie z ustawą będzie umarzana z dniem złożenia rozliczenia do funduszu:

1) w całości - dla przedsiębiorców, których majątek firmowy był w dniu wystąpienia powodzi ubezpieczony od skutków klęsk żywiołowych,

2) w 75 proc. - dla przedsiębiorców, którzy takiego ubezpieczenia nie posiadali (art. 11).

REKLAMA

Pożyczka jest nieoprocentowana dla tych przedsiębiorców, którzy rozliczą ją zgodnie z ustawą, czyli w sposób przedstawiony powyżej. Jeżeli pożyczka lub jej część zostanie wykorzystana niezgodnie z ustawą, przedsiębiorca będzie zobowiązany do spłaty wykorzystanej kwoty pożyczki wraz z odsetkami ustawowymi liczonymi od dnia zawarcia umowy pożyczki (art. 13 ust. 3).

Oszacowania szkód dla celów uzyskania pożyczki musi dokonać rzeczoznawca majątkowy lub komisja powołana przez fundusz pożyczkowy (art. 9). Zabezpieczeniem pożyczki jest weksel in blanco (art. 15 ustawy)

Skutki podatkowe

Umorzenie pożyczki stanowi nieodpłatne świadczenie, które zasadniczo należy rozliczyć jako przychód opodatkowany. Jednak w tym przypadku kwota umorzonej przedsiębiorcy pożyczki jest zwolniona od podatku dochodowego (art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy). Zwolniona od podatku jest również dotacja, którą z budżetu państwa otrzymają fundusze pożyczkowe (art. 23 ust. 1 pkt 2 ustawy). Część dotacji przekazanej funduszowi pożyczkowemu może być przeznaczona na pokrycie kosztów operacyjnych tego funduszu ponoszonych w związku z udzielaniem pożyczek. Kosztami operacyjnymi są:

1) wynagrodzenia ogółem pracowników funduszu pożyczkowego;

2) zakup materiałów i artykułów biurowych;

3) zakup usług zewnętrznych związanych z obsługą udzielanych pożyczek;

4) koszty działalności komisji powołanej do szacowania szkód.

Wydatki sfinansowane z dotacji nie stanowią kosztów uzyskania przychodów funduszu pożyczkowego (art. 23 ust. 2 ustawy).

Ustawa weszła w życie 13 sierpnia 2010 r.

Ważne

Pożyczka jest przyznawana przez fundusz pożyczkowy na wniosek przedsiębiorcy. Wniosek trzeba złożyć w funduszu w terminie 6 miesięcy od dnia wystąpienia szkody spowodowanej powodzią. W przypadku przedsiębiorców, którzy ponieśli szkodę przed 13 sierpnia 2010 r. (tj. przed dniem wejścia w życie ustawy) termin na złożenie wniosku liczy się od 13 sierpnia 2010 r. (art. 7).

Edward Żurański 

Podstawa prawna:

ustawa z 12 sierpnia 2010 r. o wspieraniu przedsiębiorców dotkniętych skutkami powodzi z 2010 r. (Dz.U. Nr 148, poz. 992).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Prawo Przedsiębiorcy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie interwencyjne 2024 - wnioski i zmiana wysokości

Co to jest świadczenie interwencyjne? Dla kogo zostało przewidziane w 2024 roku? Od kiedy można składać wnioski? Jakie zmiany w wysokości świadczenia interwencyjnego zostały poczynione?

Webinar: Składka zdrowotna przedsiębiorców - jak ją rozliczać w 2025 i co wchodzi od 2026 r.?

Praktyczny webinar „Składka zdrowotna przedsiębiorców – jak ją rozliczać w 2025 i co wchodzi od 2026 r.?” poprowadzi Dariusz Suchorowski, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych, ekspert INFORAKADEMII. Podczas webinaru przedstawiona zostanie kwestia rozliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców po zmianach od stycznia 2025 oraz 2026 roku. Każdy z uczestników otrzyma imienny certyfikat i roczny nielimitowany dostęp do retransmisji webinaru wraz z materiałami dodatkowymi.

Restrukturyzacja coraz popularniejsza. Dane na 2024 rok i prognozy na 2025

Z grudniowego raportu MGBI wynika, że w 2024 r. liczba postępowań restrukturyzacyjnych w Polsce osiągnęła rekordowe wyniki, co pokazuje, że przedsiębiorcy coraz częściej są świadomi, że jest alternatywa dla upadłości. Jakie są prognozy na 2025 rok?

Kto dzisiaj wysyła tradycyjne kartki świąteczne?

Czy w czasach postępującej cyfryzacji przedsiębiorcy wysyłają jeszcze do kontrahentów tradycyjne kartki świąteczne? Czy elektroniczna forma składania życzeń stała się już tak bardzo powszechna, że mało kto pamięta jeszcze o "analogowych" listach?

REKLAMA

Co trzecia firma nie organizuje wigilii ani innych spotkań integracyjnych dla pracowników

Nie tylko korporacje, ale także mikro, małe i średnie firmy przykładają wagę do inicjatyw integracyjnych dla swoich pracowników. Jednak nie wszystkie. W najmniejszych firmach jednak standardem jest brak zarówno firmowych wigilii, jak i spotkań integracyjnych z innej okazji.

Restrukturyzacja a upadłość. Jakie możliwości ma przedsiębiorca w kryzysie [WYWIAD]

Czy wszystkie firmy mogą skorzystać z restrukturyzacji? Czym różni się ona od upadłości? Co w sytuacji, gdy się nie powiedzie? Odpowiedzi na pytania dla Infor.pl udziela Patryk Kruczek, adwokat i doradca restrukturyzacyjny w kancelarii Kruczek+Partnerzy.

Znów mocno rosną składki ZUS: kto ile zapłaci w 2025 roku

Jednym z kluczowych elementów tych kosztów są składki na ZUS. W 2025 roku przedsiębiorców czeka znacząca podwyżka, co wynika ze wzrostu prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Jaki ZUS dla nowych firm w 2025: ile składek płaci się na początku działalności gospodarczej. O ile wyższe składki ZUS dla firm działających już od dawna?

Polska Izba Branży Pogrzebowej: czas skończyć z szarą strefą w branży!

Polska Izba Branży Pogrzebowej: czas skończyć z szarą strefą w branży! Zdaniem prezesa Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Roberta Czyżaka, w branży funeralnej może pracować bez rejestracji nawet ponad 6000 osób.

REKLAMA

Szczęśliwi ludzie robią biznes [WYWIAD]

Rozmowa z Martą Stańczak, prezeską Sodexo, ambasadorką i ekspertką ogólnopolskiej kampanii „Bliżej Siebie”, o zależności między radością z wykonywanej pracy a osiąganiem sukcesu.

Uwaga, ważna zmiana. Od 2025 obowiązuje nowa Polska Klasyfikacja Działalności: PKD 2025

Od stycznia 2025 roku przedsiębiorców w Polsce czeka ważna zmiana. W życie wchodzi nowa Polska Klasyfikacja Działalności (PKD 2025). Dostosowanie działalności firm do nowych kodów będzie kluczowe nie tylko dla zgodności z przepisami, ale także dla lepszego dopasowania biznesu do aktualnych realiów gospodarczych.

REKLAMA