Oznakowanie CE
REKLAMA
REKLAMA
Oznakowanie CE to symbol deklaracji producenta, że jego wybór jest zgodny z zasadniczymi wymaganiami zawartymi w dyrektywach dotyczących danego produktu, szczególnie w zakresie zdrowia, bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Sankcje prawne za nadużycie w nadawaniu oznakowania CE są bardzo duże, co powinno zniechęcić do nieprzestrzegania przepisów w tym zakresie. Pomoże to także podnieść zaufanie publiczne do oznakowanie CE.
REKLAMA
Nie wszystkie produkty sprzedawane w UE muszą być opatrzone oznakowaniem CE. Ma ono zastosowanie do około 23 różnych kategorii produktów, takich jak zabawki, produkty elektryczne, maszyny czy windy.
REKLAMA
Oznakowanie CE nie wskazuje, że produkt został wykonany na terenie Unii Europejskiej, a jedynie świadczy, że został on oceniony przed wprowadzeniem na rynek, a zatem spełnia wymogi prawne. Oznacza to, że producent sprawdził, czy produkt jest zgodny ze wszystkimi obowiązującymi i istotnymi wymogami odpowiednich dyrektyw lub poddał go badaniu przez notyfikowany organ oceny zgodności.
W przypadku produktów wytworzonych w UE przeprowadzenie oceny zgodności, przygotowanie dokumentacji technicznej, wydanie deklaracji zgodności Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz opatrzenie produktu oznakowaniem CE należy do producenta. Dystrybutorzy muszą zweryfikować obecność zarówno oznakowania CE, jak i niezbędnej dokumentacji potwierdzającej, że został on wyprodukowany zgodnie z procedurami. W przypadku produktów importowanych z krajów trzecich nie należących do UE importer także ma obowiązek sprawdzić, czy producent ma odpowiednią dokumentację.
REKLAMA
Oznakowanie CE ułatwia przede wszystkim funkcjonowanie przedsiębiorstw i organów krajowych. Dla przemysłu europejskiego oznakowanie CE zapewnia producentom w UE dostęp do całego jednolitego rynku, bez potrzeby ubiegania się o oddzielne świadectwa zgodności w 27 państwach, co pozwala na ograniczenie kosztów i obciążeń w zakresie zapewniania zgodności, przy jednoczesnym zagwarantowaniu zachowania wysokich standardów. Dla organów krajowych oznacza to ułatwienie kontroli produktów przez wyznaczone instytucje przy zachowaniu jednolitego standardu, co jest obecnie szczególnie ważne, gdyż oferta towarów dostępnych na rynku UE gwałtownie rośnie.
Zaostrzenie kontroli przeprowadzanej przez notyfikowane organy oraz wzmocnienie nadzoru rynku podnoszą reputację oznakowania CE i zwiększają zaufanie konsumentów. Wraz z wejściem w życie zmienionego pakietu przepisów dotyczących rynku wewnętrznego towarów zwiększono znaczenie i wiarygodność oznakowania CE.
Procedury, środki i sankcje stosowane w przypadku fałszowania lub nadużywania oznakowania CE określone są w krajowych przepisach administracyjnych i karnych odpowiedniego państwa członkowskiego. W zależności od rangi uchybień przedsiębiorcy mogą podlegać karze pieniężnej, a nawet karze pozbawienia wolności.
Ewa Zachariasz
REKLAMA
REKLAMA