REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo do wynagrodzenia mimo niewykonania dzieła

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wynagrodzenie z umowy o dzieło może niekiedy przysługiwać mimo niewykonania dzieła przez przyjmującego zamówienie. Stanie się tak w sytuacji, gdy zamawiający uniemożliwił wykonanie dzieła albo wtedy gdy odstąpił od umowy bez uzasadnionej przyczyny.

Zamawiający nie może odmówić zapłaty wynagrodzenia mimo niewykonania dzieła, jeżeli przyjmujący zamówienie był gotów je wykonać, lecz doznał przeszkody z przyczyn dotyczących zamawiającego.

REKLAMA

Za przyczyny dotyczące zamawiającego należy uznać wszelkie przyczyny leżące po jego stronie, choćby niezawinione, które udaremniły wykonanie dzieła.

Roszczenie wywodzone z przepisu art. 639 k.c. nie ma charakteru odszkodowawczego, lecz stanowi należne przyjmującemu zamówienie wynagrodzenie pomniejszone jedynie o kwotę, którą oszczędził z powodu niewykonania dzieła.

Uzyskanie wynagrodzenia lub odszkodowania

Żądanie wynagrodzenia na podstawie art. 639 k.c. nie wyłącza możliwości dochodzenia odszkodowania, jeżeli przyjmujący zamówienie poniósł ponadto jakąś szkodę w związku z niewykonaniem zobowiązania (art. 471 k.c.). Szkodę tę trzeba jednak oddzielnie określić i udowodnić (wyrok SN z 15 listopada 1990 r., II CR 184/90).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku gdy przy wykonaniu dzieła niezbędne jest współdziałanie zlecającego, a tego współdziałania brak (art. 640 k.c.):

• przyjmujący zamówienie może wyznaczyć zamawiającemu odpowiedni termin, po bezskutecznym jego upływie jest uprawniony do odstąpienia od umowy. Ma w takim przypadku prawo do odszkodowania na zasadach ogólnych (czyli na podstawie art. 471 k.c.). Według tego przepisu dłużnik (w naszym przypadku zamawiający) zobowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że było to następstwem okoliczności, za które dłużnika odpowiedzialności nie ponosi,

• może żądać wypłaty wynagrodzenia mimo niewykonania dzieła, jeżeli był gotów do jego wykonania, a brak współdziałania zamawiającego uniemożliwił mu to.

Współdziałanie stron umowy

REKLAMA

Współdziałanie stron umowy o dzieło z reguły polega na dokonywaniu czynności faktycznych lub prawnych, koniecznych z punktu widzenia procesu wytwarzania dzieła (dostarczenie planów, materiałów, udzielenie wskazówek itp.), bądź też na umożliwieniu przyjmującemu zamówienie wykonania zdjęć, wpuszczeniu na teren budowy, udostępnieniu pomieszczeń.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 7 lipca 1999 r., jeżeli według umowy stron wykonanie zamówionego dzieła wymaga współdziałania zamawiającego, a ten nie współdziała, przyjmujący zamówienie może odstąpić od umowy (art. 640 k.c.). Na zamawiającym ciąży wówczas obowiązek zapłacenia wynagrodzenia, mimo niewykonania dzieła. Wynagrodzenie to ulega jednak zmniejszeniu o kwotę zaoszczędzoną przez przyjmującego zamówienie wskutek niewykonania dzieła (II CKN 426/98).

Odstąpienie od umowy

Obowiązujące przepisy pozwalają zamawiającemu - jako osobie wyłącznie zainteresowanej tym, aby dzieło powstało - przerwać wykonywanie dzieła w dowolnym czasie przed jego ukończeniem (art. 644 k.c.). Uregulowanie to jest więc podyktowane interesem zamawiającego. Chronione jednak przy tym muszą być także interesy przyjmującego zamówienie. Dlatego powinien on otrzymać od zamawiającego, który odstąpił od umowy, umówione wynagrodzenie, pomniejszone ewentualnie o to, co przyjmujący zaoszczędził, nie kończąc dzieła (wyrok SN z 26 stycznia 2001 r., II CKN 365/00).

Przykład

W trakcie wykonywania dzieła zamawiający utracił kontrakt, z którego realizacją związane było zamówienie dzieła. Upadła zatem dla niego potrzeba posiadania dzieła wykonywanego przez przyjmującego zamówienie.

WAŻNE!

Prawo do odstąpienia od umowy istnieje do chwili ukończenia działa. Jeśli dzieło zostało ukończone (czyli zgodnie z umową nadaje się do wydania i odbioru) i przedstawione do odbioru przez przyjmującego zamówienie, możliwość odstąpienia od umowy wygasa.

Wysokość wynagrodzenia

W obu wskazanych grupach przypadków z wynagrodzenia należnego wykonawcy dzieła zamawiający może odliczyć to, co przyjmujący zamówienie zaoszczędził z powodu niewykonania dzieła. Są to zazwyczaj oszczędności materiałów i innych wydatków.

Przykład

Wykonawca dzieła w związku z odstąpieniem od umowy przez zamawiającego nie będzie musiał płacić osobom trzecim, przy pomocy których dzieło miało być wykonywane.

Nie wystarczy tu ogólnikowe powołanie się na bliżej nieustalone oszczędności w płacach, kosztach transportu, energii itd. Konieczne będą szczegółowe ustalenia, przy których dokonywaniu niezbędne może okazać się przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego, obok innych dowodów ze źródeł osobowych, oraz dokumentów (uzasadnienie wyroku SN z 15 listopada 1990 r., II CR 184/90).

Marek Rotkiewicz

Podstawa prawna:

• art. 639, 640, 644 Kodeksu cywilnego,

• wyroki Sądu Najwyższego z:

- 15 listopada 1990 r. (II CR 184/90, Pr. Gosp. 1993/5/20),

- 7 lipca 1999 r. (II CKN 426/98, OSNC 2000/2/32),

- 26 stycznia 2001 r. (II CKN 365/00, OSNC 2001/10/154).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

REKLAMA

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA