| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Zmiany w podatkach dochodowych

Zmiany w podatkach dochodowych

Zgodnie z nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwiększeniu do 100 000 euro ulegnie limit dla jednorazowej amortyzacji. Podwyższony limit będzie obowiązywał w 2009 i 2010 r. Ma on dotyczyć małych firm oraz firm, które rozpoczną działalność w latach 2009-2010, a także tych, które zaczęły działać w 2008 r.


Na mocy nowelizacji od 2009 r. przedsiębiorcy zyskają także prawo do bieżącego rozliczania kosztów prac rozwojowych. Zmianie ulegnie również definicja małego podatnika.

Nowelizacja została przyjęta przez Senat bez poprawek i trafi teraz do prezydenta. Zmiany wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Nowelizacja zwiększa do 1 200 000 euro (z dotychczasowych 800 000 euro) limit przychodów ze sprzedaży, po którego przekroczeniu podatnik traci status małego podatnika (art. 5a pkt 20 updof i art. 4a pkt 10 updop).

Mali podatnicy i podatnicy rozpoczynający działalność w latach 2009-2010 uzyskają prawo zaliczenia do kosztów wydatków poniesionych na inwestycje do wysokości 100 000 euro w postaci jednorazowo dokonywanych odpisów amortyzacyjnych (dodany art. 52f updof i dodany art. 38d updop). Możliwością tą zostały objęte również firmy, które rozpoczęły działalność w 2008 r.

Przypomnijmy, że jednorazowej metodzie amortyzacji podlegają środki trwałe z grupy 3-8 KŚT, z wyłączeniem samochodów osobowych. Metoda jednorazowej amortyzacji stanowi pomoc de minimis. Zasadniczy warunek stosowania metody jednorazowej amortyzacji polega na tym, aby w roku podatkowym łączna kwota dokonanych według tej metody odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych wprowadzonych w tym roku do ewidencji nie przekroczyła równowartości kwoty 100 000 euro (dotychczas 50 000 euro).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Rzewuski

Ekspert IT – systemy informatyczne ERP. Ukończone studia - Politechnika Warszawska.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK