REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ustalać składkę wypadkową od 1 kwietnia 2009 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Roman Dorawa
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od dziś rozpoczyna się nowy rok składkowy, w którym będą obowiązywały nowe wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Płatnicy, którym ZUS nie wyznaczy stopy procentowej składki na to ubezpieczenie, będą zobowiązani samodzielnie ustalić jej wysokość na najbliższy rok składkowy.

Rok składkowy, w którym obowiązuje dana wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe, obejmuje okres od 1 kwietnia danego roku do 31 marca roku następnego.

REKLAMA

Płatnikom, którzy byli zobowiązani przekazać formularz ZUS IWA za 3 ostatnie lata kalendarzowe, stopę procentową składki ustala ZUS. W pozostałych przypadkach stopę procentową ustalają sami płatnicy składek. Raz ustaloną stopę składki na ubezpieczenie wypadkowe płatnik powinien stosować do wyliczania składki za wszystkie osoby ubezpieczone, które zgłasza do ubezpieczenia wypadkowego przez cały rok składkowy.

Podane w tekście wartości stóp procentowych składki na ubezpieczenie wypadkowe oraz wskaźniki korygujące, jakie będą obowiązywały od 1 kwietnia 2009 r., wynikają z projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie z 29 listopada 2002 r.

1. Płatnicy zgłaszający co najmniej 10 ubezpieczonych, którzy nie składali formularza ZUS IWA za ostatnie 3 lata kalendarzowe

REKLAMA

Płatnicy składek zgłaszający do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych, którzy nie składali w okresie 3 kolejnych ostatnich lat kalendarzowych formularza ZUS IWA, są zobowiązani samodzielnie ustalić obowiązującą ich wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Będzie to dotyczyło płatników, którzy nie przekazali takiego formularza przynajmniej za jeden rok z lat 2006, 2007 i 2008. Takich płatników będzie obowiązywała stopa procentowa ustalana dla grupy działalności, do której należy dany płatnik składek z uwagi na rodzaj prowadzonej przeważającej działalności według PKD, z jakim był on ujęty w rejestrze REGON, według stanu na 31 grudnia poprzedniego roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązującą od 1 kwietnia 2009 r. stopą procentową składki dla tych płatników będzie więc stopa, jaka zostanie określona dla grupy działalności, do której będzie należał dany płatnik składek z uwagi na swój rodzaj przeważającej działalności określony kodem „PKD 2004”, z jakim będzie ujęty w rejestrze REGON na 31 grudnia 2008 r.

WAŻNE!

Grupa działalności, do której został przypisany płatnik, określa równocześnie wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Aby prawidłowo ustalić obowiązującą wysokość stopy procentowej składki, płatnik powinien ustalić liczbę ubezpieczonych oraz właściwą dla siebie grupę działalności.

2. Liczba ubezpieczonych

REKLAMA

Liczbę ubezpieczonych, decydującą o sposobie wyznaczenia obowiązującej danego płatnika stopy procentowej składki, należy ustalić sumując wszystkich ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu w ciągu poszczególnych miesięcy poprzedniego roku kalendarzowego, a następnie dzieląc tak uzyskaną liczbę przez liczbę miesięcy, w których płatnik składek zgłaszał do ubezpieczenia wypadkowego chociaż jednego ubezpieczonego. W liczbie ubezpieczonych ustalanej za poszczególne miesiące płatnik uwzględnia wszystkie osoby, które chociaż przez jeden dzień danego miesiąca podlegały ubezpieczeniu wypadkowemu.

Płatnicy składek zgłaszani w ZUS po raz pierwszy, liczbę ubezpieczonych zgłaszanych do ubezpieczenia wypadkowego, do celów ustalenia obowiązującej ich wysokości stopy procentowej składki, ustalają na podstawie liczby ubezpieczonych zgłoszonych do ubezpieczenia wypadkowego w miesiącu, od którego płatnik zgłosił pierwszą osobę do tego ubezpieczenia.

Liczbę ubezpieczonych płatnik zaokrągla do pełnych jedności: w górę, jeżeli końcówka jest większa lub równa 0,5, albo w dół, jeżeli jest ona mniejsza od 0,5.

 

3. Grupa działalności

Przynależność do grupy działalności należy ustalić według rodzaju przeważającej działalności płatnika według PKD ujętego w rejestrze REGON na 31 grudnia roku poprzedzającego dany rok składkowy. W przypadku nowych płatników, którzy zgłaszają się w ZUS już po tej dacie, grupę działalności, do której należą, ustala się na podstawie ich rodzaju przeważającej działalności, z jakim zostaną oni ujęci w rejestrze REGON w dniu, od którego stali się płatnikami składek na to ubezpieczenie.

WAŻNE!

W okresie od 1 stycznia 2008 r. do 31 grudnia 2009 r. do określenia rodzaju i grupy działalności płatnika na potrzeby ustalania stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe płatnik stosuje wyłącznie klasyfikację „PKD 2004”.

Wykaz grup działalności oraz przypisanej im wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe oraz kategorii ryzyka określa załącznik nr 2 do rozporządzenia z 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków.

Obowiązujący od 1 kwietnia 2006 r. do 31 marca 2009 r. zakres wartości stóp procentowych składki na ubezpieczenie wypadkowe zawierał się w przedziale od 0,67% do 3,6%.

WAŻNE!

Od 1 kwietnia 2009 r. do 31 marca 2010 r. najniższa stopa procentowa składki wypadkowej wynosi 0,67%, a najwyższa stopa procentowa składki wypadkowej wynosi 3,33%.

4. Płatnicy zgłaszający do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych lub płatnicy niepodlegający wpisowi do rejestru REGON

Wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe dla tej grupy płatników została ustalona w jednolitej wysokości i wynosi 50% najwyższej stopy procentowej ustalonej na rok składkowy dla grup działalności.

W roku składkowym trwającym od 1 kwietnia 2008 r. do 31 marca 2009 r. najwyższa stopa procentowa składki ustalona dla grupy działalności „Górnictwo surowców energetycznych” wynosi 3,6%, dlatego do 31 marca 2009 r. stopa procentowa dla tej grupy płatników wynosi 1,8% podstawy jej wymiaru.

Od 1 kwietnia 2009 r. najwyższa stopa procentowej składki również została ustalona dla „Górnictwa” i wynosi ona 3,33%. Zatem wysokość stopy procentowej składki obowiązującej od 1 kwietnia 2009 r. dla płatników rozliczających składki jedynie na własne ubezpieczenia z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej lub prowadzących niewielkie firmy, w których liczba ubezpieczonych nie przekracza 9 osób, będzie wynosiła 1,67%.

WAŻNE!

Od 1 kwietnia 2009 r. płatnik składek zgłaszający do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 osób, a więc i płatnik składek rozliczający składki wyłącznie na własne ubezpieczenie, ma obowiązek naliczać składkę na ubezpieczenie wypadkowe od stopy procentowej, która wynosi 1,67%.

 

5. Płatnicy, którzy składali formularz ZUS IWA

Dla tej grupy płatników stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe jest ustalana przez ZUS. Jednak ZUS ustala wysokość stopy procentowej składki tylko tym płatnikom, którzy są zobowiązani do przekazywania formularza ZUS IWA, a ściślej tym, którzy przekazali ten dokument za 3 kolejne ostatnie lata kalendarzowe poprzedzające dany rok składkowy, wykazując w nim niezbędne do wyliczenia tej stopy dane dotyczące m.in. rodzaju działalności, liczby ubezpieczonych, liczby wypadków przy pracy oraz liczby osób zatrudnionych w warunkach zagrożenia.

ZUS ustala jej wysokość przez przemnożenie stopy procentowej składki określonej dla grupy działalności, do której należy płatnik, przez wskaźnik korygujący. Wskaźniki korygujące obowiązujące do 31 marca 2009 r. wynoszą odpowiednio: 0.8, 0.9, 1.0, 1.1, 1.2. Oznacza to, że stopa procentowa składki ustalona dla grupy działalności, do której należy płatnik - teoretycznie obowiązująca danego płatnika - może zostać przez ZUS obniżona o 20% lub podwyższona o tę wartość.

Od 1 kwietnia 2009 r. najniższy wskaźnik korygujący będzie wynosił 0,5, natomiast najwyższy - 1,5. A zatem stopa procentowa składki ustalana przez ZUS, począwszy od roku składkowego obejmującego okres od 1 kwietnia 2009 r. do 31 marca 2010 r., będzie mogła być obniżana lub podwyższana maksymalnie o 50% w stosunku do podstawowej wartości stopy procentowej składki ustalonej dla grupy działalności, do której należy płatnik.

Wartość wskaźnika korygującego jest ustalana indywidualnie dla każdego płatnika składek w zależności od wielkości różnicy między kategorią ryzyka ustaloną dla grupy działalności, do której należy płatnik składek, a kategorią ryzyka ustaloną dla danego płatnika przez ZUS na podstawie danych z formularzy ZUS IWA z 3 ostatnich lat kalendarzowych.

O ustalonej na dany rok składkowy wysokości stopy procentowej składki ZUS jest zobowiązany zawiadomić płatników w terminie do 20 kwietnia danego roku.

Wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe od 1 kwietnia 2009 r. do 31 marca 2010 r. dla poszczególnych grup płatników

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Jeżeli ZUS do 30 kwietnia 2009 r. nie przekaże płatnikowi informacji o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe, płatnik powinien zwrócić się do ZUS o ustalenie, w jakiej wysokości ma obowiązek naliczać składki od 1 kwietnia 2009 r.

6. Zaniżenie wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe

Zarówno płatnicy składek, którzy samodzielnie ustalają wysokość stopy procentowej składki, jak również ci, którym zostanie ona ustalona przez ZUS, powinni zwracać szczególną uwagę na prawidłowość jej ustalenia oraz na prawidłowość danych wykazywanych na formularzu ZUS IWA. Nieprawidłowe ustalenie wysokości stopy procentowej tej składki czy podanie nieprawidłowych danych na formularzu ZUS IWA lub niezłożenie takiego formularza, mimo obowiązku, może być przyczyną tego, że ZUS wyznaczy ją płatnikowi składek na dany rok składkowy w wysokości 150% stopy procentowej ustalonej na podstawie prawidłowych danych. Przesłanką takiego podwyższenia, oprócz błędu płatnika, jest fakt zaniżenia jej wysokości. Podwyższenie stopy procentowej składki następuje w takich przypadkach w formie decyzji administracyjnej.

Jeżeli więc płatnik, który składał formularz ZUS IWA za lata 2006 i 2007, nie przekaże go za 2008 r. będąc do tego zobowiązany, czego konsekwencją będzie nieustalenie mu przez ZUS stopy procentowej składki na rok składkowy rozpoczynający się 1 kwietnia 2009 r., a samodzielnie ustalona przez tego płatnika stopa procentowa składki na ten rok zostanie zaniżona (w stosunku do tej, jaką ustaliłby mu ZUS posiadając informację ZUS IWA za trzy kolejne ostatnie lata - 2006, 2007 i 2008), ZUS ustali mu jej wysokość w drodze decyzji jako 150% stopy procentowej ustalonej na podstawie prawidłowych danych.

Taka konsekwencja spotka również płatników, którzy będą stosowali wysokość stopy procentowej ustalonej dla ich grupy działalności, zamiast stopy składki w wysokości zryczałtowanej, obowiązującej ich z uwagi na fakt rozliczania składek wyłącznie za siebie (od roku składkowego rozpoczynającego się 1 kwietnia 2009 r. jej wysokość będzie wynosiła 1,67%).

 

GRUPY DZIAŁALNOŚCI, KATEGORIE RYZYKA I STOPY PROCENTOWE SKŁADKI NA UBEZPIECZENIE WYPADKOWE DLA GRUP DZIAŁALNOŚCI (obowiązujące od 1 kwietnia 2009 r.)

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

* Kod PKD określony w przepisach w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Do 31 grudnia 2009 r. do grup działalności i rodzaju działalności stosuje się Polską Klasyfikację Działalności (PKD) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 20 stycznia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (DzU nr 33, poz. 289 i nr 165, poz. 1727).

 

• art. 2 pkt 8, art. 27-34 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU nr 199, poz. 1673 ze zm.),

• rozporządzenie z 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (DzU nr 200, poz. 1692 ze zm.),

• rozporządzenie z 22 kwietnia 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (DzU nr 73, poz. 436),

• rozporządzenie z 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (DzU nr 251, poz. 1885),

• rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (rozporządzenie czeka na podpis Ministra Pracy i Polityki Społecznej).

Roman Dorawa

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA