REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ograniczenia przy zawieraniu umów na czas określony

Katarzyna Tryniszewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Umowa o pracę na czas określony jest wygodnym dla pracodawcy sposobem pozyskania pracownika. Należy jednak pamiętać o ograniczeniach, jakie wiążą się z umowami tego rodzaju, np. związanych z zawarciem trzech umów na czas określony.

Zawarcie trzeciej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, a przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1 miesiąca (art. 251 § 1 k.p.).

REKLAMA

Obowiązywanie przepisu

Przepis ten obowiązywał od 2 czerwca 1996 r., jego stosowanie zostało jednak zawieszone 29 listopada 2002 r. aż do momentu przystąpienia Polski do Wspólnoty Europejskiej. Od 1 maja 2004 r. przepis ten znowu obowiązuje.

Zasadą jest, że trzecia umowa na czas określony przekształca się w umowę na czas nieokreślony, jeśli wszystkie trzy umowy zostały zawarte po dniu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Przykład

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

1 maja 2004 r. pracodawca i pracownik zawarli umowę na czas określony obowiązującą do 31 sierpnia 2004 r. Po zakończeniu tej umowy 13 września 2004 r. strony zawarły kolejną umowę na czas określony 5 miesięcy. Będzie to zatem już druga umowa na czas określony, pierwsza bowiem została zawarta 1 maja 2004 r. (w dniu wejścia Polski do Unii Europejskiej), a przerwa między pierwszą a drugą umową nie przekroczyła miesiąca. Następnie 21 lutego 2005 r. strony zawarły trzecią umowę o pracę na czas określony. Umowa ta ulegnie przekształceniu w umowę o pracę na czas nieokreślony, gdyż przerwa między drugą a trzecią umową również nie przekroczyła miesiąca.

Jeśli jednak w momencie wejścia Polski do Unii Europejskiej między stronami obowiązywała pierwsza umowa na czas określony zawarta jeszcze przed 1 maja 2004 r., to trzecia kolejna umowa na czas określony nie ulegnie przekształceniu.

Przykład

1 maja 2004 r. między stronami stosunku pracy trwała umowa o pracę na czas określony zawarta 1 kwietnia 2004 r. i obowiązująca do 31 grudnia 2004 r. Ta umowa nie będzie podlegała wliczeniu do limitu trzech umów na czas określonych, z którymi wiąże się przekształcenie stosunku pracy w umowę na czas nieokreślony. Umowa ta została bowiem zawarta przed wejściem Polski do UE, a więc w czasie, gdy obowiązywanie przepisu było zawieszone. Wliczeniu do limitu trzech umów będzie podlegała jako pierwsza dopiero ta umowa na czas określony, która została zawarta po zakończeniu umowy z 1 kwietnia 2004 r.

REKLAMA

Aby zasada przekształcenia się trzeciej umowy w umowę bezterminową miała zastosowanie, konieczne jest, aby wszystkie umowy terminowe podlegające wliczeniu zostały zawarte między tym samym pracodawcą a pracownikiem. Do przekształcenia trzeciej umowy nie jest ponadto potrzebne żadne dodatkowe oświadczenie stron stosunku pracy.

Do przekształcenia dochodzi z mocy samego prawa. Pociąga to za sobą wszelkie konsekwencje prawne, jakie wiążą się z bezterminowym stosunkiem pracy. Na przykład pracodawca musi w wypowiedzeniu takiej umowy wskazać przyczynę rozwiązania stosunku pracy.

Przerwa między umowami

Aby doszło do przekształcenia trzeciej umowy na czas określony w umowę na czas nieokreślony, przerwa między rozwiązaniem jednej umowy a nawiązaniem kolejnej nie może przekroczyć miesiąca. W zasadzie przez okres 1 miesiąca należy rozumieć 30 dni (art. 114 k.c. w zw. z art. 300 k.p.). W związku z czym, jeśli przerwa między rozwiązaniem umowy a nawiązaniem kolejnej trwała co najmniej 31 dni, nie dojdzie do przekształcenia trzeciej umowy w umowę bezterminową (wyrok SN z 15 lutego 2000 r., I PKN 512/99).

Przykład

Pracodawca zawarł z pracownikiem 1 października 2008 r. umowę o pracę na czas określony 3 miesięcy. Następnie 1 stycznia 2009 r. strony zawarły kolejną umowę o pracę na czas określony, która ma się rozwiązać 28 lutego 2009 r. Pracodawca może uniknąć przekształcenia się kolejnej - trzeciej umowy na czas określony w umowę na czas nieokreślony, jeżeli pomiędzy zakończeniem drugiej umowy z 1 stycznia 2009 r. a zawarciem trzeciej umowy upłynie co najmniej 31 dni. Jeśli zatem najwcześniej 1 kwietnia 2009 r. pracodawca zawrze z pracownikiem kolejną umowę na czas określony, to umowa ta nie ulegnie przekształceniu w umowę bezterminową.

Zasada przekształcania się trzeciej umowy w umowę bezterminową dotyczy tylko umów o pracę na czas określony.

Reguła przekształcania się trzeciej umowy w umowę o pracę na czas nieokreślony nie dotyczy umów o pracę zawartych:

• w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,

• w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym albo zadań realizowanych cyklicznie (art. 251 § 3 k.p.).

Przykład

Pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby. Na czas jego nieobecności pracodawca zatrudnił innego pracownika na podstawie umowy o pracę na zastępstwo. W związku z przedłużeniem się zwolnienia lekarskiego pracodawca dwukrotnie jeszcze zawierał z pracownikiem na zastępstwie umowy o pracę w celu zastępstwa chorego pracownika. W takim przypadku nie dojdzie do przekształcenia trzeciej umowy na zastępstwo w umowę na czas nieokreślony.

Również w przypadku umowy o pracę na czas wykonywania określonej pracy oraz umowy na okres próbny zasada przekształcenia się stosunku pracy w bezterminowy nie znajdzie zastosowania (wyrok SN z 7 lutego 2001 r., I PKN 229/00).

Aneks do umowy

Zasady przekształcenia nie można obejść, zawierając aneks do obowiązującej umowy na czas określony. Pojawiła się praktyka zawierania porozumień zmieniających (aneksów) do obowiązujących już umów o pracę na czas określony. Mocą tych aneksów strony stosunku pracy przedłużały obowiązywanie umowy na czas określony, licząc, że tym sposobem unikną przekształcenia trzeciej umowy w umowę na czas nieokreślony. Praktyka ta została zlikwidowana z momentem wejścia Polski do struktur Unii Europejskiej. Wtedy został dodany przepis stanowiący, że uzgodnienie między stronami w trakcie trwania umowy o pracę na czas określony dłuższego okresu wykonywania pracy na podstawie tej umowy nie powoduje przedłużenia umowy na czas określony. W takim przypadku od dnia następnego po dniu, w którym umowa na czas określony się zakończyła, z mocy prawa dochodzi do zawarcia kolejnej umowy o pracę na czas określony pomimo podpisania aneksu przedłużającego czas obowiązywania umowy.

Zarówno pierwsza (przedłużona aneksem) umowa, jak i umowa, która powstała na skutek zawarcia aneksu, podlegają wliczeniu do limitu trzech umów, które prowadzą do powstania stosunku pracy na czas nieokreślony.

Katarzyna Tryniszewska

aplikant adwokacki, specjalista prawa pracy

Podstawa prawna:

• art. 251 Kodeksu pracy,

• art. 114 Kodeksu cywilnego,

• orzeczenia Sądu Najwyższego:

- z 15 lutego 2000 r., I PKN 512/99, OSNP 2001/13/439,

- z 7 lutego 2001 r., I PKN 229/00, OSNP 2001/13/8.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA