REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ograniczenia przy zawieraniu umów na czas określony

Katarzyna Tryniszewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Umowa o pracę na czas określony jest wygodnym dla pracodawcy sposobem pozyskania pracownika. Należy jednak pamiętać o ograniczeniach, jakie wiążą się z umowami tego rodzaju, np. związanych z zawarciem trzech umów na czas określony.

Zawarcie trzeciej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, a przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1 miesiąca (art. 251 § 1 k.p.).

REKLAMA

Obowiązywanie przepisu

Przepis ten obowiązywał od 2 czerwca 1996 r., jego stosowanie zostało jednak zawieszone 29 listopada 2002 r. aż do momentu przystąpienia Polski do Wspólnoty Europejskiej. Od 1 maja 2004 r. przepis ten znowu obowiązuje.

Zasadą jest, że trzecia umowa na czas określony przekształca się w umowę na czas nieokreślony, jeśli wszystkie trzy umowy zostały zawarte po dniu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Przykład

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

1 maja 2004 r. pracodawca i pracownik zawarli umowę na czas określony obowiązującą do 31 sierpnia 2004 r. Po zakończeniu tej umowy 13 września 2004 r. strony zawarły kolejną umowę na czas określony 5 miesięcy. Będzie to zatem już druga umowa na czas określony, pierwsza bowiem została zawarta 1 maja 2004 r. (w dniu wejścia Polski do Unii Europejskiej), a przerwa między pierwszą a drugą umową nie przekroczyła miesiąca. Następnie 21 lutego 2005 r. strony zawarły trzecią umowę o pracę na czas określony. Umowa ta ulegnie przekształceniu w umowę o pracę na czas nieokreślony, gdyż przerwa między drugą a trzecią umową również nie przekroczyła miesiąca.

Jeśli jednak w momencie wejścia Polski do Unii Europejskiej między stronami obowiązywała pierwsza umowa na czas określony zawarta jeszcze przed 1 maja 2004 r., to trzecia kolejna umowa na czas określony nie ulegnie przekształceniu.

Przykład

1 maja 2004 r. między stronami stosunku pracy trwała umowa o pracę na czas określony zawarta 1 kwietnia 2004 r. i obowiązująca do 31 grudnia 2004 r. Ta umowa nie będzie podlegała wliczeniu do limitu trzech umów na czas określonych, z którymi wiąże się przekształcenie stosunku pracy w umowę na czas nieokreślony. Umowa ta została bowiem zawarta przed wejściem Polski do UE, a więc w czasie, gdy obowiązywanie przepisu było zawieszone. Wliczeniu do limitu trzech umów będzie podlegała jako pierwsza dopiero ta umowa na czas określony, która została zawarta po zakończeniu umowy z 1 kwietnia 2004 r.

REKLAMA

Aby zasada przekształcenia się trzeciej umowy w umowę bezterminową miała zastosowanie, konieczne jest, aby wszystkie umowy terminowe podlegające wliczeniu zostały zawarte między tym samym pracodawcą a pracownikiem. Do przekształcenia trzeciej umowy nie jest ponadto potrzebne żadne dodatkowe oświadczenie stron stosunku pracy.

Do przekształcenia dochodzi z mocy samego prawa. Pociąga to za sobą wszelkie konsekwencje prawne, jakie wiążą się z bezterminowym stosunkiem pracy. Na przykład pracodawca musi w wypowiedzeniu takiej umowy wskazać przyczynę rozwiązania stosunku pracy.

Przerwa między umowami

Aby doszło do przekształcenia trzeciej umowy na czas określony w umowę na czas nieokreślony, przerwa między rozwiązaniem jednej umowy a nawiązaniem kolejnej nie może przekroczyć miesiąca. W zasadzie przez okres 1 miesiąca należy rozumieć 30 dni (art. 114 k.c. w zw. z art. 300 k.p.). W związku z czym, jeśli przerwa między rozwiązaniem umowy a nawiązaniem kolejnej trwała co najmniej 31 dni, nie dojdzie do przekształcenia trzeciej umowy w umowę bezterminową (wyrok SN z 15 lutego 2000 r., I PKN 512/99).

Przykład

Pracodawca zawarł z pracownikiem 1 października 2008 r. umowę o pracę na czas określony 3 miesięcy. Następnie 1 stycznia 2009 r. strony zawarły kolejną umowę o pracę na czas określony, która ma się rozwiązać 28 lutego 2009 r. Pracodawca może uniknąć przekształcenia się kolejnej - trzeciej umowy na czas określony w umowę na czas nieokreślony, jeżeli pomiędzy zakończeniem drugiej umowy z 1 stycznia 2009 r. a zawarciem trzeciej umowy upłynie co najmniej 31 dni. Jeśli zatem najwcześniej 1 kwietnia 2009 r. pracodawca zawrze z pracownikiem kolejną umowę na czas określony, to umowa ta nie ulegnie przekształceniu w umowę bezterminową.

Zasada przekształcania się trzeciej umowy w umowę bezterminową dotyczy tylko umów o pracę na czas określony.

Reguła przekształcania się trzeciej umowy w umowę o pracę na czas nieokreślony nie dotyczy umów o pracę zawartych:

• w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,

• w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym albo zadań realizowanych cyklicznie (art. 251 § 3 k.p.).

Przykład

Pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby. Na czas jego nieobecności pracodawca zatrudnił innego pracownika na podstawie umowy o pracę na zastępstwo. W związku z przedłużeniem się zwolnienia lekarskiego pracodawca dwukrotnie jeszcze zawierał z pracownikiem na zastępstwie umowy o pracę w celu zastępstwa chorego pracownika. W takim przypadku nie dojdzie do przekształcenia trzeciej umowy na zastępstwo w umowę na czas nieokreślony.

Również w przypadku umowy o pracę na czas wykonywania określonej pracy oraz umowy na okres próbny zasada przekształcenia się stosunku pracy w bezterminowy nie znajdzie zastosowania (wyrok SN z 7 lutego 2001 r., I PKN 229/00).

Aneks do umowy

Zasady przekształcenia nie można obejść, zawierając aneks do obowiązującej umowy na czas określony. Pojawiła się praktyka zawierania porozumień zmieniających (aneksów) do obowiązujących już umów o pracę na czas określony. Mocą tych aneksów strony stosunku pracy przedłużały obowiązywanie umowy na czas określony, licząc, że tym sposobem unikną przekształcenia trzeciej umowy w umowę na czas nieokreślony. Praktyka ta została zlikwidowana z momentem wejścia Polski do struktur Unii Europejskiej. Wtedy został dodany przepis stanowiący, że uzgodnienie między stronami w trakcie trwania umowy o pracę na czas określony dłuższego okresu wykonywania pracy na podstawie tej umowy nie powoduje przedłużenia umowy na czas określony. W takim przypadku od dnia następnego po dniu, w którym umowa na czas określony się zakończyła, z mocy prawa dochodzi do zawarcia kolejnej umowy o pracę na czas określony pomimo podpisania aneksu przedłużającego czas obowiązywania umowy.

Zarówno pierwsza (przedłużona aneksem) umowa, jak i umowa, która powstała na skutek zawarcia aneksu, podlegają wliczeniu do limitu trzech umów, które prowadzą do powstania stosunku pracy na czas nieokreślony.

Katarzyna Tryniszewska

aplikant adwokacki, specjalista prawa pracy

Podstawa prawna:

• art. 251 Kodeksu pracy,

• art. 114 Kodeksu cywilnego,

• orzeczenia Sądu Najwyższego:

- z 15 lutego 2000 r., I PKN 512/99, OSNP 2001/13/439,

- z 7 lutego 2001 r., I PKN 229/00, OSNP 2001/13/8.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA