REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ABC ulg podatkowych w PIT za 2008 rok

EM
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy mogą w rozliczeniu za 2008 rok skorzystać z ulg podatkowych. Jedne z nich odliczane są od dochodu, inne od podatku. Aby odliczenia w zeznaniu uwzględnić, trzeba je właściwie udokumentować.

W rozliczeniu za 2008 rok podatnicy opłacający podatek dochodowy od osób fizycznych mają dość szeroki wachlarz ulg podatkowych, z których mogą skorzystać. W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidziane są zarówno odliczenia od podatku, jak i od dochodu. Oczywiście podatnicy, którzy opłacają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, w dopuszczalnych przepisami warunkach dokonają odpowiednio odliczeń od ryczałtu i od przychodu. Wszystko dlatego, że przy ryczałcie podstawą opodatkowania jest przychód, gdyż nie ma możliwości uwzględniania kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Przechodząc do konkretnych rozwiązań wśród ulg odliczanych od dochodu, podatnicy mają do wyboru ulgę: rehabilitacyjną, internetową, na nabycie nowych technologii oraz darowizny, w tym ulgę z tytułu honorowego oddania krwi.

Co ważne, od dochodu podatnik będzie miał również prawo odliczyć dokonane w roku podatkowym zwroty nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu, w kwotach uwzględniających pobrany podatek dochodowy, jeżeli zwroty te nie zostały potrącone przez płatnika.

Ulgi odliczane od podatku to ulga przysługująca z tytułu wychowywania dziecka w roku podatkowym.

Trzeba też pamiętać, że w rocznym PIT uwzględnia się również składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Pierwsze odliczane są od dochodu. Drugie od podatku. Przy czym, odliczenie składki zdrowotnej jest limitowane i nie może przekroczyć 7,75 proc. podstawy wymiaru tej składki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważne!

Podatnicy, którzy rozliczają się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, nie mogą korzystać ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub jako rodzice samotnie wychowujący dzieci

Każda ulga podatkowa musi być interpretowana ściśle. Niedopuszczalna jest tutaj rozszerzająca wykładania przepisów. Oznacza to, że aby z danego zwolnienia skorzystać, trzeba spełnić wszystkie przewidziane prawem warunki, zarówno podmiotowe, jaki i przedmiotowe.

Pomniejszenie dochodu

REKLAMA

Zgodnie z generalną zasadą ustawy o PIT dochodem jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Po obliczeniu dochodu podatnik może odjąć od niego pewne wydatki w ramach ulg podatkowych.

Warto na początek wspomnieć o składkach ubezpieczeniowych. Przedsiębiorca zmniejsza swój dochód o składki określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych zapłacone bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących. Odliczenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c ustawy o PIT, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Wśród ulg odliczanych od dochodu trzeba wspomnieć o uldze internetowej. Pozwala ona na pomniejszenie dochodu o wydatki na internet. Roczne odliczenie wydatków udokumentowanych fakturami VAT wystawionymi na nazwisko podatnika nie może przekroczyć 760 zł.

Kolejną ulgą jest ulga rehabilitacyjna. Mogą z niej skorzystać osoby niepełnosprawne lub które mają na utrzymaniu osoby niepełnosprawne. Wydatki rehabilitacyjne, aby mogły pomniejszyć dochód, muszą być praktycznie w każdym przypadku udokumentowane fakturą lub rachunkiem. Wyjątek stanowią m.in. wydatki na dojazdy na zabiegi rehabilitacyjne samochodem lub utrzymanie przewodnika. Część wydatków odliczanych przy uldze rehabilitacyjnej jest limitowana.

Trzeba jeszcze wspomnieć o darowiznach. Podatnicy w zeznaniach mogą odliczać darowizny przekazane w roku podatkowym na cele:

a) określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego,

b) kultu religijnego,

c) krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi.

Jednak tu uwaga: odliczanie darowizn jest limitowane i nie może być wyższe od kwoty stanowiącej 6 proc. dochodu.

Odliczenie od podatku

REKLAMA

Wśród odliczeń od podatku na uwagę zasługuje ulga prorodzinna. Podatnik, który w roku podatkowym wychowywał dziecko, może pomniejszyć swój podatek. Odliczeniu podlega kwota stanowiąca iloczyn liczby wychowywanych dzieci i dwukrotności kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale skali PIT. W 2008 roku odliczenie z tytułu tej ulgi na jedno dziecko wynosi 1173,70 zł.

Od podatku można jeszcze odliczyć kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika.

Podobnie jak przy składkach społecznych, i w tym przypadku obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c ustawy o PIT, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75 proc. podstawy wymiaru tej składki. Wysokość wydatków na składki ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.

JAK TO ZROBIĆ...

Czy liniowiec rozliczy się wspólnie z żoną

PROBLEM: Podatnik w 2008 roku złożył oświadczenie o wyborze opodatkowania podatkiem liniowym. Z działalności, której dotyczyło to oświadczenie, nie uzyskał żadnych dochodów (przychodów). Czy może rozliczyć się wspólnie z żoną?

ROZWIĄZANIE: Małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych dochodów. Jednak po spełnieniu określonych warunków mogą być opodatkowani łącznie. Wspólne rozliczenie nie ma zastosowania, gdy chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy art. 30c - podatek liniowy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub ustawy o podatku tonażowym. Fakt, że podatnik nie uzyskał dochodów objętych liniowym PIT, nie oznacza, że może on rozliczyć się wspólnie z żoną. Jest on podatnikiem rozliczającym się na zasadach podatku liniowego, bo zgłosił ten fakt w urzędzie skarbowym.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

 

EM

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zespół marketingu w organizacji czy outsourcing usług – które rozwiązanie jest lepsze?

Lepiej inwestować w wewnętrzny zespół marketingowy czy może bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest outsourcing usług marketingowych? Marketing odgrywa kluczową rolę w sukcesie każdej organizacji. W dobie cyfryzacji i rosnącej konkurencji firmy muszą stale dbać o swoją obecność na rynku, budować markę oraz skutecznie docierać do klientów.

Rekompensata dla rolnika za brak zapłaty za sprzedane produkty rolne. Wnioski tylko do 31 marca 2025 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, że od 1 lutego do 31 marca 2025 r. producent rolny lub grupa może złożyć do oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) wniosek o przyznanie rekompensaty z tytułu nieotrzymania zapłaty za sprzedane produkty rolne od podmiotu prowadzącego skup, przechowywanie, obróbkę lub przetwórstwo produktów rolnych, który stał się niewypłacalny w 2023 lub 2024 r. - w rozumieniu ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa (FOR).

Zintegrowane raportowanie ESG zaczyna już być standardem. Czy w Polsce też?

96% czołowych firm na świecie raportuje zrównoważony rozwój, a 82% włącza dane ESG do raportów rocznych. W Polsce 89% dużych firm publikuje takie raporty, ale tylko 22% działa zgodnie ze standardami ESRS, co stanowi wyzwanie dla konkurencyjności na rynku UE.

Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

REKLAMA

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

REKLAMA