| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Będzie mniej papierkowej roboty

Będzie mniej papierkowej roboty

Firmy będą miały mniej sprawozdań o ilości zebranych starych urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Producenci i importerzy tego sprzętu będą część pieniędzy przeznaczać na edukację ekologiczną.


Przedsiębiorcy, którzy uczestniczą w systemie gospodarowania odpadami, które powstają ze zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych, będą co pół roku składać sprawozdania o masie zebranych elektrośmieci, a nie co kwartał, jak obecnie. Uproszczenia te zakłada nowelizacja ustawy o tym sprzęcie, która wejdzie w życie 1 stycznia 2009 r.

Firmy, które wprowadzają sprzęt elektryczny i elektroniczny na rynek lub zbierają zużyte tego rodzaju urządzenia, będą co pół roku przedstawiać generalnemu inspektorowi ochrony środowiska sprawozdania dotyczące ilości takich odpadów. Obowiązek sprawozdawczy dotyczy zatem producentów, dystrybutorów i importerów sprzętu elektrycznego i elektronicznego, np. telewizorów, pralek, a nawet suszarek do włosów, na polski rynek.

Do zbierających zużyty sprzęt RTV i AGD należą zarówno sklepy, które handlują tego rodzaju urządzeniami, jak i gminne jednostki organizacyjne, prowadzące działalność w zakresie odbierania odpadów, oraz firmy prywatne świadczące usługi w tym zakresie. Zgodnie z nowelizacją, do tej grupy dołączą także przedsiębiorcy prowadzący punkty skupu złomu oraz firmy naprawiające urządzenia elektryczne i elektroniczne. Co pół roku będą oni informować GIOŚ o masie zebranych starych urządzeń RTV i AGD. Z kolei przedsiębiorcy prowadzący zakłady przetwarzania muszą w sprawozdaniach podać dane o masie przyjętego sprzętu, z którego powstał zużyty sprzęt. Natomiast recyklerzy mają podać masę przyjętych oraz poddanych recyklingowi lub innym procesom odzysku odpadów pochodzących ze zużytego sprzętu.

Nowelizacja ułatwi zatem prowadzenie działalności, ponieważ przygotowanie sprawozdań wymaga wiele czasu. Część przedsiębiorców z pewnością cieszy się z tej zmiany, ale są też tacy, którzy dostrzegają w tym pewne zagrożenie.

- Z jednej strony mniejsza częstotliwość składania sprawozdań cieszy. Jednak z drugiej strony rynek odpadów elektrycznych i elektronicznych jest w Polsce bardzo młody i wymaga szczególnej kontroli. Istnieje ryzyko wielu nieprawidłowości, dlatego kwartalne rozwiązania, które były do tej pory, wydają się dobrym wyjściem - mówi Wojciech Konecki, dyrektor Europejskiego Stowarzyszenia Producentów AGD - CECED Polska. Jego zdaniem rynek elektroodpadów w Polsce nie dojrzał jeszcze do tego, aby zmniejszyć nad nim nadzór poprzez zmniejszenie częstotliwości obowiązków sprawozdawczych. Zaznacza, że z punktu widzenia biznesu, który chce się skupiać na zarabianiu pieniędzy, a nie na papierkowej robocie, jest to pewne ułatwienie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Warzecha – Ważydrąg

Ekspert podatkowy, księgowa, właścicielka Biura Rachunkowego EVA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »