REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będzie mniej papierkowej roboty

Łukasz Kuligowski
Łukasz Kuligowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Firmy będą miały mniej sprawozdań o ilości zebranych starych urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Producenci i importerzy tego sprzętu będą część pieniędzy przeznaczać na edukację ekologiczną.

Przedsiębiorcy, którzy uczestniczą w systemie gospodarowania odpadami, które powstają ze zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych, będą co pół roku składać sprawozdania o masie zebranych elektrośmieci, a nie co kwartał, jak obecnie. Uproszczenia te zakłada nowelizacja ustawy o tym sprzęcie, która wejdzie w życie 1 stycznia 2009 r.

REKLAMA

Sprawozdanie co pół roku

REKLAMA

Firmy, które wprowadzają sprzęt elektryczny i elektroniczny na rynek lub zbierają zużyte tego rodzaju urządzenia, będą co pół roku przedstawiać generalnemu inspektorowi ochrony środowiska sprawozdania dotyczące ilości takich odpadów. Obowiązek sprawozdawczy dotyczy zatem producentów, dystrybutorów i importerów sprzętu elektrycznego i elektronicznego, np. telewizorów, pralek, a nawet suszarek do włosów, na polski rynek.

Do zbierających zużyty sprzęt RTV i AGD należą zarówno sklepy, które handlują tego rodzaju urządzeniami, jak i gminne jednostki organizacyjne, prowadzące działalność w zakresie odbierania odpadów, oraz firmy prywatne świadczące usługi w tym zakresie. Zgodnie z nowelizacją, do tej grupy dołączą także przedsiębiorcy prowadzący punkty skupu złomu oraz firmy naprawiające urządzenia elektryczne i elektroniczne. Co pół roku będą oni informować GIOŚ o masie zebranych starych urządzeń RTV i AGD. Z kolei przedsiębiorcy prowadzący zakłady przetwarzania muszą w sprawozdaniach podać dane o masie przyjętego sprzętu, z którego powstał zużyty sprzęt. Natomiast recyklerzy mają podać masę przyjętych oraz poddanych recyklingowi lub innym procesom odzysku odpadów pochodzących ze zużytego sprzętu.

Łatwiej, ale czy lepiej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowelizacja ułatwi zatem prowadzenie działalności, ponieważ przygotowanie sprawozdań wymaga wiele czasu. Część przedsiębiorców z pewnością cieszy się z tej zmiany, ale są też tacy, którzy dostrzegają w tym pewne zagrożenie.

- Z jednej strony mniejsza częstotliwość składania sprawozdań cieszy. Jednak z drugiej strony rynek odpadów elektrycznych i elektronicznych jest w Polsce bardzo młody i wymaga szczególnej kontroli. Istnieje ryzyko wielu nieprawidłowości, dlatego kwartalne rozwiązania, które były do tej pory, wydają się dobrym wyjściem - mówi Wojciech Konecki, dyrektor Europejskiego Stowarzyszenia Producentów AGD - CECED Polska. Jego zdaniem rynek elektroodpadów w Polsce nie dojrzał jeszcze do tego, aby zmniejszyć nad nim nadzór poprzez zmniejszenie częstotliwości obowiązków sprawozdawczych. Zaznacza, że z punktu widzenia biznesu, który chce się skupiać na zarabianiu pieniędzy, a nie na papierkowej robocie, jest to pewne ułatwienie.

Edukacja ekologiczna

REKLAMA

Nowe przepisy zobowiązują ponadto organizacje odzysku do przeznaczania 5 proc. ich przychodów na publiczną działalność edukacyjną. Zgodnie z nowelizacją, za kampanie edukacyjne uznaje się wszelkie działania mające na celu podnoszenie stanu świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami w postaci zużytego sprzętu. Ponadto mają one uświadamiać o znaczeniu osiągnięcia wysokiego poziomu zbierania zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych. Organizacje odzysku muszą mieć udokumentowane wszystkie wydatki na takie cele.

Obowiązek przeznaczania części pieniędzy na edukację ekologiczną będą mieli także wprowadzający sprzęt na rynek (producenci, importerzy, dystrybutorzy), którzy nie zlecają wykonywania obowiązków ustawowych organizacjom odzysku. Po zmianach przeznaczą minimum 0,1 proc. swoich przychodów na rachunek Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Grzegorz Skrzypczak, prezes organizacji odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego Elektroeko, uważa, że powodzenie systemu gospodarowania zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym zależy w głównej mierze od wzrostu świadomości społeczeństwa w tym zakresie, czyli edukacji ekologicznej.

- Bez tego nie uda się Polsce wypełnić założeń dyrektywy unijnej dotyczącej gospodarki ZSEE. Ludzie nie mając świadomości, nie będą oddawać elektrośmieci do punktów zbierania - podkreśla Grzegorz Skrzypczak.

TERMINARZ SPRAWOZDAŃ

Sprawozdania trzeba będzie złożyć dwa razy, czyli:

• do 31 lipca za okres od 1 stycznia do 30 czerwca,

• do 15 marca za okres od 1 lipca do 31 grudnia każdego roku.

W tym samym czasie będą także musieli złożyć sprawozdania, w których poinformują o ilości starego sprzętu, który zebrali i następnie przekazali do przetworzenia.

ŁUKASZ KULIGOWSKI

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 1 pkt. 19, 31, 37, 39, 40, 41, 43, 44 ustawy z 21 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 223, poz. 1464).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA