Jakie dokumenty warto zebrać przed końcem roku
REKLAMA
REKLAMA
Zostały ponad dwa tygodnie do końca roku podatkowego. Warto już dziś zastanowić się nad rocznym rozliczeniem PIT za 2008 rok, mimo że zeznania roczne przedsiębiorcy będą składać albo do 2 lutego 2009 r. - podatnicy opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (normalnie termin ten upływa 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym, jednak w 2009 roku 31 stycznia wypada w sobotę) albo do 30 kwietnia 2009 r. - podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych PIT.
REKLAMA
REKLAMA
Przygotowanie się do rozliczenia już teraz pozwoli uniknąć lub zminimalizować pomyłki. Chodzi głównie o zebranie odpowiedniej dokumentacji. Od posiadania pewnych zaświadczeń czy faktur zależy bowiem skorzystanie z wielu ulg.
Faktury muszą udokumentować: wydatki rehabilitacyjne, w tym poniesione w roku podatkowym na leki, oraz wydatki na internet. Zaświadczenia ze stacji krwiodawstwa będą potrzebowali podatnicy, którzy w roku podatkowym oddali honorowo krew i będą chcieli tę darowiznę uwzględnić w zeznaniu rocznym. Natomiast uwzględnienie darowizn w rocznym PIT uzależnione jest m.in. od wpłacenia środków na konto obdarowanego.
Zebranie wskazanych dokumentów jest niezbędne do skorzystania z ulg podatkowych, np. rehabilitacyjnej, internetowej, na krew. Podatnik, który w zeznaniu uwzględni zwolnienie podatkowe, a nie będzie posiadał odpowiedniej dokumentacji, powinien liczyć się z tym, że urząd skarbowy zakwestionuje takie odliczenie. Wtedy będzie trzeba złożyć korektę zeznania i zapłacić zaległość podatkową wraz z odsetkami. Dodatkowo fiskus nierzetelnego podatnika może ukarać sankcją wynikającą z kodeksu karnego skarbowego.
Ważne!
REKLAMA
Pracownik, który w trakcie roku zmienił pracę, a nie otrzymał od pracodawcy PIT-11 - informacji o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, powinien postarać się o jak najszybsze uzyskanie tego dokumentu. PIT-11 to podstawa rozliczenia podatkowego
Możliwość skorzystania z ulg podatkowych w rocznym rozliczeniu PIT uzależnione jest od spełnienia ściśle określonych w przepisach warunków. Praktycznie każde zwolnienie podatkowe uzależnione jest od konieczności posiadania odpowiedniej dokumentacji. Co ważne, warunki, od których zależy prawo do ulg, muszą być interpretowane ściśle. Jeśli nie są, podatnik nie ma prawa skorzystać z odliczeń czy to od dochodu (przychodu), czy to od podatku.
Darowizny przez konto
Podatnik, który chciałby w zeznaniu rocznym za 2008 rok uwzględnić darowiznę, powinien jeszcze w tym roku wpłacić te środki na konto bankowe obdarowanego. Podatnik ma bowiem prawo odliczyć od swojego dochodu (przychodu), kwotę przekazanej darowizny w wysokości nieprzekraczającej 6 proc. dochodu (przychodu), przekazanej m.in. na cele:
• określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego,
• kultu religijnego.
Jednak, aby pomniejszenie dochodu (przychodu) o przekazaną darowiznę było możliwe, darowizna musi być udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna - dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny.
Krew z zaświadczenia
Podatnicy, którzy w 2008 roku oddali lub oddadzą honorowo krew, mają prawo skorzystać z ulgi na krew w rocznym zeznaniu PIT. Ulga na krew to odliczenie od dochodu (przychodu), co ważne, odliczenie limitowane. Odliczenia dokonuje się do wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew. Trzeba więc pomnożyć ilość oddanej krwi przez wysokość przysługującego za nią ekwiwalentu. Ponadto ulga na krew jest odliczeniem dokonywanym w ramach przekazywanej darowizny i odliczenie podatkowe z tego tytułu możne wynieść nie więcej niż kwota stanowiąca 6 proc. dochodu (przychodu). Jednak limit odliczenia przy uldze na krew to nie jedyne jej ograniczenie.
Aby z odliczenia skorzystać, podatnik musi postarać się o dokument, który potwierdzi wartość przekazanej darowizny w postaci krwi. W stacji krwiodawstwa należy więc pobrać zaświadczenie o ilości oddanej krwi lub osocza oraz oświadczenie stacji o przyjęciu darowizny. W wydanym zaświadczeniu nie może być uwzględniona wartość krwi, za którą dawca otrzymał wynagrodzenie. Taka darowizna nie podlega odliczeniu od dochodu (przychodu).
Internet i rehabilitacja na fakturze
W zeznaniu rocznym podatnicy mogą też uwzględnić ulgę na internet i ulgę rehabilitacyjną.
Z pierwszego odliczenia skorzystają podatnicy, którzy ponoszą wydatki na internet w swoim miejscu zamieszkania i posiadają faktury dokumentujące wydatki na sieć. Zatem podatnik, który nie ma takiej faktury lub ją zgubił, powinien poprosić dostawcę internetu o przesłanie takiego dokumentu. Od niego bowiem zależy możliwość skorzystania z ulgi.
Z drugiego odliczenia - ulgi rehabilitacyjnej - mogą skorzystać podatnicy, którzy są osobami niepełnosprawnymi, lub którzy mają na utrzymaniu osoby niepełnosprawne. W tym przypadku odliczeniu od dochodu (przychodu) podlegają wydatki na cele rehabilitacyjne, np. sprzęt do ćwiczeń, dojazdy na zabiegi, opłacanie przewodnika czy wydatki na leki.
Większość wydatków rehabilitacyjnych musi być udokumentowana fakturami VAT lub rachunkami. Można tu wymienić zakup sprzętu czy leków. Dojazdy na zabiegi nie muszą być udokumentowane fakturą ani rachunkiem, ale urząd skarbowy ma prawo żądać udowodnienia, że podatnik z zabiegów korzystał. Wtedy dokumentem potwierdzającym prawo do ulgi będzie np. karta zabiegowa.
JAK TO ZROBIĆ...
Czy można korzystać z ulgi internetowej przy sieci z pakietu
PROBLEM: Podatniczka wykupiła pakiet, w skład którego wchodzą: telewizja, telefon i internet. Faktura za te usługi jest wystawiona zbiorczo. Czy podatniczka ma prawo do skorzystania z ulgi internetowej w zeznaniu rocznym?
ROZWIĄZANIE: Odliczeniu od dochodu podlega jedynie wysokość wydatków na użytkowanie sieci internet. Wysokość wydatków na internet ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, a dokładnie faktury VAT. W omawianym przypadku podatniczka otrzymuje faktury za usługę, na którą składają się dostęp do internetu, telewizja i telefon. Na fakturze tej nie jest wskazana kwota wydatków z tytułu użytkowania internetu. Zgodnie z ustawą o PIT odliczyć od dochodu można maksymalnie 760 zł w ujęciu rocznym wydatków z tytułu użytkowania internetu. Skoro podatniczka nie jest w stanie ustalić, ani tym bardziej udokumentować wysokości tych wydatków, to tym samym nie może odliczyć kwoty tych wydatków od dochodu podlegającemu opodatkowaniu.
EWA MATYSZEWSKA
ewa.matyszewska@infor.pl
Podstawa prawna
• Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA