REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wnioski o wpis w rejestrze REGON można składać przez internet

Katarzyna Wójcik-Adamska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od czerwca udostępniony w internecie system eREGON umożliwia składanie elektronicznych wniosków o wpis do Krajowego Rejestru Urzędowego podmiotów gospodarki narodowej. Do tej pory z systemu skorzystało ponad 250 osób.

• Kto musi się ubiegać o nadanie numeru REGON?

REKLAMA

- Złożenie wniosku o wpis do Krajowego Rejestru Urzędowego podmiotów gospodarki narodowej jest obowiązkiem osób prawnych, jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, jak również osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz jednostek lokalnych ww. podmiotów.

• Jakie są najczęstsze błędy we wnioskach o wpis w rejestrze REGON?

- Najczęściej dotyczą one nadmiarowego lub niepełnego wypełnienia informacji występujących we wniosku. Występują w przypadku, gdy osoba wypełniająca formularz nie zwróci uwagi na objaśnienia występujące w formularzu.

• Jakie są konsekwencje tych błędów?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Nieprecyzyjne lub niepełne informacje powodują mitręgę już przy samym nadawaniu numeru. W przypadku błędnie wypełnionego formularza pracownik urzędu statystycznego zwraca się do osoby zgłaszającej wniosek z prośbą o dokonanie odpowiednich korekt. Opóźni się więc przydzielenie numeru. Konsekwencje są takie, że wszystko to, co się w wyniku wpisu do rejestru REGON uzyskuje, będzie później, na przykład firmowe konto w banku.

Niedokładne rozróżnienie informacji, które składający wniosek chce, a które musi podać, może również powodować problemy. Część tych informacji jest publicznie dostępna.

Co więcej, osoby składające wniosek podają często informacje błędne czy nieprawdziwe. Konsekwencją może być pociągnięcie do odpowiedzialności. Jeżeli zdarzy się jakakolwiek kontrola finansowa, powstaje ryzyko, że klasyfikacja firmy zostanie zakwestionowana. GUS nie ma uprawnień do kontroli i weryfikacji informacji podanych przez osobę rejestrującą. My tylko nadajemy numer. Takie kompetencje mają natomiast organy fiskalne wymiaru sprawiedliwości i organy kontroli gospodarczej.

• Jakie zmiany należy zgłaszać do GUS-u? Ile mamy na to czasu?

- Obowiązek zmian klasyfikacji mamy wszyscy. Przepisy ustawy o statystyce publicznej nakładają ponadto na podmioty rejestru REGON obowiązek zgłaszania zmian w ciągu 14 dni od zaistnienia okoliczności uzasadniających zmianę. Musimy zgłaszać zmiany dotyczące nazwy i adresu siedziby podmiotu, a w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą dodatkowo nazwiska i imienia oraz miejsca zamieszkania i numeru PESEL. Konieczne jest również powiadomienie o przekształceniu w inną formę prawną i zmianie formy własności. Należy również zgłaszać modyfikacje wykonywanej działalności, w tym rodzaju przeważającej działalności. Powiadamiamy także o zawieszeniu i zakończeniu działalności.

• Jakie są działania GUS-u związane z nową klasyfikacją działalności?

REKLAMA

- Aktualnie, w związku z wprowadzeniem 1 stycznia 2008 r. nowej klasyfikacji działalności, urzędy statystyczne prowadzą akcję przeklasyfikowania według PKD 2007 działalności podmiotów wpisanych do Krajowego Rejestru Urzędowego podmiotów gospodarki narodowej REGON, które dotychczas tego nie zrobiły. W tym celu do podmiotów zostaną wysłane ankiety aktualizacyjne. W pierwszej kolejności ankietę otrzymają osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, a następnie osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Podmioty zobowiązane będą do zwrotu zweryfikowanej ankiety do właściwego urzędu statystycznego lub jego oddziału w terminie 14 dni od dnia jej otrzymania. Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą indywidualnie zostaną wezwane do urzędu gminy w celu przeprowadzenia bezpośredniego wywiadu i dopiero na podstawie tej rozmowy aktualizowana będzie baza Centralnego Rejestru Regon.

Akcja przeklasyfikowania będzie trwała do 31 grudnia 2009 r. Po dokonaniu aktualizacji rejestru REGON na podstawie złożonych ankiet urzędy statystyczne będą przesyłały do podmiotów sukcesywnie, w terminie do 31 grudnia 2009 r., zaświadczenia o nowym numerze identyfikacyjnym. Przeklasyfikowania rodzaju działalności można dokonać także samemu poprzez złożenie we właściwym urzędzie statystycznym wniosku lub wniosku elektronicznego.

• Od 26 czerwca został udostępniony w internecie system eREGON umożliwiający składanie elektronicznych wniosków o wpis, zmianę cech objętych wpisem lub skreślenie podmiotu z krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej. Ile osób do tej pory skorzystało z tego systemu?

- Do tej pory wpłynęło do nas ponad 250 wniosków. Muszą być one podpisane bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu. Dlatego bardziej popularna jest tradycyjna forma składania wniosku.

Rejestr REGON

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Fot. Marek Matusiak

• WŁADYSŁAW WIESŁAW ŁAGODZIŃSKI,

socjolog, statystyk. Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Statystycznego

Rozmawiała KATARZYNA WÓJCIK-ADAMSKA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Sztuczna inteligencja a programy lojalnościowe. Co się sprawdzi w 2024 r.?

  Czy programy lojalnościowe w 2024 r. mają rację bytu? Klientowi kojarzą się przede wszystkim z rabatami i bonusami, a tak naprawdę są wielką bazą wiedzy o konsumentach i ich potrzebach. Mądre wykorzystanie to korzyści dla obu stron. Na co zwrócić uwagę w 2024 r.? 

  Kobiety w Polsce mają własne firmy częściej niż w większości krajów UE. W naszym kraju 8% Polek prowadzi działalność gospodarczą

  Kobiety w Polsce mają własne firmy częściej niż w większości krajów Unii Europejskiej – w naszym kraju 8% Polek prowadzi działalność gospodarczą, co stanowi drugi wynik europejski.

  Pieniądze na koncie w 10 sekund. Kto najbardziej zyska na przelewach natychmiastowych?

  Czy nowe przepisy dotyczące przelewów natychmiastowych wstrząsną rynkiem płatności? Banki będą musiały je realizować w ciągu maksymalnie 10 sekund. Co z weryfikacją odbiorcy przelewu w tak krótkim czasie? 

  Czy powrót aktywności fuzji i przejęć pomoże rynkom w Europie?

  Jakie są perspektywy dla rynku fuzji i przejęć w 2024 r.? Jaka branża cieszy się największą popularnością? Czy inwestorzy mają powody do zadowolenia? 

  REKLAMA

  Rolnicy ruszyli do skupów. Czy da się jeszcze zarobić na zbożu?

  W obliczu obaw o dalszy spadek cen, rolnicy postanowili sprzedać zboża ze swoich magazynów. Już w styczniu, punkty skupu zakupiły 538,8 tys. ton zbóż, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2023 i o 17% w stosunku do grudnia poprzedniego roku. 

  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  REKLAMA

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  REKLAMA