REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Banki zaostrzyły kryteria udzielenia kredytów przedsiębiorcom

Roman Grzyb
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Marże pobierane przez banki przy kredytach hipotecznych dla firm wzrosły do 2-3,5 proc. Przedsiębiorcom coraz trudniej otrzymać jest kredyt we frankach szwajcarskich - trzeba mieć nawet 40 proc. wkładu własnego.

Podobnie jak w wypadku kredytów hipotecznych dla klientów indywidualnych, w ostatnim czasie banki diametralnie zmieniły także podejście do udzielania firmom kredytów hipotecznych.

REKLAMA

- Kryzys finansowy negatywnie odbił się na cenie i dostępności kredytów z przeznaczeniem na działalność inwestycyjną - twierdzi Iwona Załuska, prezes Upper Finance.

Banki wprowadzają limity na kredyty gospodarcze i zmieniają procedury wewnętrzne. W ich wyniku niektóre decyzje kredytowe będą podejmowane już nie na szczeblu oddziałów, ale w centralach.

To wyraźnie pokazuje, w jaką stronę idą zmiany. PKO BP w zeszłym tygodniu podjął decyzję o wycofaniu się z udzielania kredytów dla przedsiębiorców w walucie szwajcarskiej. Na razie mówi się, że jest to działanie chwilowe.

Trudny kredyt i drogi kredyt

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W porównaniu z sytuacją sprzed miesiąca frank szwajcarski jest droższy o kilkadziesiąt groszy i zdecydowanie wyższe są też stawki WIBOR i LIBOR, od których najczęściej zależy oprocentowanie kredytów hipotecznych. Oprócz tego banki podnoszą pobierane przez siebie marże i prowizje. Wiele banków w ostatnich dniach zdecydowało o znacznym podniesieniu marż na kredyty inwestycyjne z przeznaczeniem na budownictwo mieszkaniowe.

- Marże oferowane aktualnie na rynku kształtują się na poziomie 2-3,5 proc. Prowizja za udzielenie kredytu jest na poziomie 1,5-2 proc. - przyznaje Iwona Załuska. Jej zdaniem jest to efekt decyzji banków, które przerzucają na klientów wyższe koszty pozyskania kapitału.

REKLAMA

- Marże w niektórych bankach wzrosły nawet dwu- lub trzykrotnie - dodaje Sebastian Saliński z Gold Finance. Jego zdaniem spadek dynamiki sprzedaży kredytów gospodarczych odczują przede wszystkim klienci tych banków, które są uzależnione od pożyczek środków od innych banków lub od swoich właścicieli. W szczególnie trudnej sytuacji są firmy, które muszą korzystać z kredytów bankowych, aby uzyskać wsparcie ze środków unijnych. Skracany jest też czas, na jaki kredyty są udzielane. W Pekao Banku Hipotecznym maksymalny okres kredytowania dla firm skrócono z 20 do 15 lat, ale i tak należy on do najdłuższych na rynku. Według ekspertów już niebawem maksymalny czas kredytowania przedsięwzięć gospodarczych spadnie do 7-10 lat.

Bardzo trudno ustalić jednolite parametry, jakie obowiązują przy udzielaniu kredytów przedsiębiorstw. Każdy kredyt jest zwykle skrojony na miarę konkretnej inwestycji. Poszczególne branże także są w różny sposób oceniane przez banki i ta ocena się zmienia. Wysokość pobieranej marży, prowizji i innych opłat jest również różna.

Ryzykowne branże

Działalność deweloperska jest dziś dla banków branżą dużego ryzyka. Firmy zajmujące się budową domów mają trudny dostęp do kredytów bankowych, bo jest duże ryzyko, że nie uda im się sprzedać wybudowanych mieszkań.

- Kredyty stały się dostępne jedynie dla inwestorów posiadających bardzo dobrą kondycję finansową, kilkuletnie doświadczenie na rynku, realizujących inwestycje w bardzo dobrych lokalizacjach - mówi Iwona Załuska. Udział własny dewelopera w inwestycji musi czasami sięgać nawet 50 proc., by mógł się on starać o pożyczkę bankową. Ekspert Upper Finance twierdzi, że w tej chwili banki w zasadzie zablokowały kredyty dla firm, które chcą kupić grunty pod inwestycje deweloperskie. Przykład branży deweloperskiej jest najbardziej drastyczny, ale podobne kłopoty mają też przedsiębiorcy budujący hotele.

- Instytucje finansowe podnoszą cenę kredytu, wymagany minimalny udział własny (kapitał inwestora), przy jednoczesnym skracaniu okresu kredytowania - uzasadnia Iwona Załuska.

Wydłużone procedury

- Mimo prób przyciągnięcia klientów reklamą informującą o szybkim załatwieniu formalności związanych z kredytem, czas oczekiwania na decyzję kredytową znacznie się wydłużył - mówi Sebastian Saliński. Powodem tej sytuacji jest skrupulatne kompletowanie dokumentacji kredytowej, dokładna analiza i podejmowanie decyzji kredytowych przez centrale banków. W PKO BP, który obecnie rozpatruje chyba najwięcej wniosków o kredyt gospodarczy, czas oczekiwania na decyzję kredytową wydłużył się z 2 tygodni do około miesiąca. Wzrost kosztów kredytów i utrudniony dostęp do pieniędzy może mieć katastrofalne skutki dla całej gospodarki.

- Przy określonych dochodach firmy uzyskanie kredytu bankowego staje się niemożliwe - twierdzi ekspert Gold Finance.

Wymagany minimalny udział własny oraz dostępny okres kredytowania

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ROMAN GRZYB

roman.grzyb@infor.pl

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

REKLAMA

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

REKLAMA

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

REKLAMA