REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Banki zaostrzyły kryteria udzielenia kredytów przedsiębiorcom

Roman Grzyb
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Marże pobierane przez banki przy kredytach hipotecznych dla firm wzrosły do 2-3,5 proc. Przedsiębiorcom coraz trudniej otrzymać jest kredyt we frankach szwajcarskich - trzeba mieć nawet 40 proc. wkładu własnego.

Podobnie jak w wypadku kredytów hipotecznych dla klientów indywidualnych, w ostatnim czasie banki diametralnie zmieniły także podejście do udzielania firmom kredytów hipotecznych.

REKLAMA

- Kryzys finansowy negatywnie odbił się na cenie i dostępności kredytów z przeznaczeniem na działalność inwestycyjną - twierdzi Iwona Załuska, prezes Upper Finance.

Banki wprowadzają limity na kredyty gospodarcze i zmieniają procedury wewnętrzne. W ich wyniku niektóre decyzje kredytowe będą podejmowane już nie na szczeblu oddziałów, ale w centralach.

To wyraźnie pokazuje, w jaką stronę idą zmiany. PKO BP w zeszłym tygodniu podjął decyzję o wycofaniu się z udzielania kredytów dla przedsiębiorców w walucie szwajcarskiej. Na razie mówi się, że jest to działanie chwilowe.

Trudny kredyt i drogi kredyt

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W porównaniu z sytuacją sprzed miesiąca frank szwajcarski jest droższy o kilkadziesiąt groszy i zdecydowanie wyższe są też stawki WIBOR i LIBOR, od których najczęściej zależy oprocentowanie kredytów hipotecznych. Oprócz tego banki podnoszą pobierane przez siebie marże i prowizje. Wiele banków w ostatnich dniach zdecydowało o znacznym podniesieniu marż na kredyty inwestycyjne z przeznaczeniem na budownictwo mieszkaniowe.

- Marże oferowane aktualnie na rynku kształtują się na poziomie 2-3,5 proc. Prowizja za udzielenie kredytu jest na poziomie 1,5-2 proc. - przyznaje Iwona Załuska. Jej zdaniem jest to efekt decyzji banków, które przerzucają na klientów wyższe koszty pozyskania kapitału.

REKLAMA

- Marże w niektórych bankach wzrosły nawet dwu- lub trzykrotnie - dodaje Sebastian Saliński z Gold Finance. Jego zdaniem spadek dynamiki sprzedaży kredytów gospodarczych odczują przede wszystkim klienci tych banków, które są uzależnione od pożyczek środków od innych banków lub od swoich właścicieli. W szczególnie trudnej sytuacji są firmy, które muszą korzystać z kredytów bankowych, aby uzyskać wsparcie ze środków unijnych. Skracany jest też czas, na jaki kredyty są udzielane. W Pekao Banku Hipotecznym maksymalny okres kredytowania dla firm skrócono z 20 do 15 lat, ale i tak należy on do najdłuższych na rynku. Według ekspertów już niebawem maksymalny czas kredytowania przedsięwzięć gospodarczych spadnie do 7-10 lat.

Bardzo trudno ustalić jednolite parametry, jakie obowiązują przy udzielaniu kredytów przedsiębiorstw. Każdy kredyt jest zwykle skrojony na miarę konkretnej inwestycji. Poszczególne branże także są w różny sposób oceniane przez banki i ta ocena się zmienia. Wysokość pobieranej marży, prowizji i innych opłat jest również różna.

Ryzykowne branże

Działalność deweloperska jest dziś dla banków branżą dużego ryzyka. Firmy zajmujące się budową domów mają trudny dostęp do kredytów bankowych, bo jest duże ryzyko, że nie uda im się sprzedać wybudowanych mieszkań.

- Kredyty stały się dostępne jedynie dla inwestorów posiadających bardzo dobrą kondycję finansową, kilkuletnie doświadczenie na rynku, realizujących inwestycje w bardzo dobrych lokalizacjach - mówi Iwona Załuska. Udział własny dewelopera w inwestycji musi czasami sięgać nawet 50 proc., by mógł się on starać o pożyczkę bankową. Ekspert Upper Finance twierdzi, że w tej chwili banki w zasadzie zablokowały kredyty dla firm, które chcą kupić grunty pod inwestycje deweloperskie. Przykład branży deweloperskiej jest najbardziej drastyczny, ale podobne kłopoty mają też przedsiębiorcy budujący hotele.

- Instytucje finansowe podnoszą cenę kredytu, wymagany minimalny udział własny (kapitał inwestora), przy jednoczesnym skracaniu okresu kredytowania - uzasadnia Iwona Załuska.

Wydłużone procedury

- Mimo prób przyciągnięcia klientów reklamą informującą o szybkim załatwieniu formalności związanych z kredytem, czas oczekiwania na decyzję kredytową znacznie się wydłużył - mówi Sebastian Saliński. Powodem tej sytuacji jest skrupulatne kompletowanie dokumentacji kredytowej, dokładna analiza i podejmowanie decyzji kredytowych przez centrale banków. W PKO BP, który obecnie rozpatruje chyba najwięcej wniosków o kredyt gospodarczy, czas oczekiwania na decyzję kredytową wydłużył się z 2 tygodni do około miesiąca. Wzrost kosztów kredytów i utrudniony dostęp do pieniędzy może mieć katastrofalne skutki dla całej gospodarki.

- Przy określonych dochodach firmy uzyskanie kredytu bankowego staje się niemożliwe - twierdzi ekspert Gold Finance.

Wymagany minimalny udział własny oraz dostępny okres kredytowania

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ROMAN GRZYB

roman.grzyb@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA