REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy zarobią na lokacie nawet 6,5 proc. rocznie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wojciech Boczoń
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Małe firmy mogą korzystać z podobnych produktów oszczędnościowych i inwestycyjnych jak klienci indywidualni: mogą inwestować w jednostki funduszy inwestycyjnych, zakładać lokaty, kupować bony skarbowe.

Zdeponowanie nawet niewielkich nadwyżek finansowych przynosi firmie korzyści. Firma - w miarę możliwości - powinna wybierać produkty umożliwiające swobodny dostęp do pieniędzy w każdej chwili. Tzw. podatek Belki jest pobierany wyłącznie od osób prywatnych. Banki nie potrącają podatku od odsetek, które naliczane są od środków z depozytu założonego przez firmę.

Podstawa to lokata

Najpopularniejszym produktem oszczędnościowym dla firm są lokaty terminowe. Bank gwarantuje pewny zysk w zamian za utrzymanie przez określony czas pieniędzy na rachunku lokaty. Jednocześnie zobowiązuje się zwrócić całą zdeponowaną kwotę i gwarantuje jej bezpieczeństwo. Jeżeli przedsiębiorca wypłaci środki wcześniej (zerwie umowę lokaty) - odsetki przepadną. Lokaty przyjmowane są z reguły na 3, 6, 12 czy 24 miesiące, ale trafiają się także niestandardowe terminy.

Oprocentowanie lokat dla firm jest niższe niż w przypadku oferty dla klientów indywidualnych. O ile lokaty dla detalu przekraczają pułap 7 proc., to przedsiębiorcy mogą liczyć co najwyżej na około 6,5 proc. Wysoko oprocentowane lokaty dla firm oferują banki DZ Bank Polska, Toyota Bank, Nordea Bank Polska czy Millennium.

Specyficznym rodzajem oferty depozytowej są lokaty overnight: zdeponowane na nich pieniądze pracują tylko przez jedną dobę, a właściwie noc. Przedsiębiorca może zadecydować, że nadwyżki na rachunku bankowym trafiają każdego dnia na lokatę overnight, a następnego dnia całość środków wraz z odsetkami przelewana jest z powrotem na rachunek rozliczeniowy. Część banków do założenia lokaty overnight wymaga jednak zdeponowania wysokich kwot - często nawet powyżej 100 tys zł.

Rozwiązaniem lepszym od zwykłej lokaty może być rachunek oszczędnościowy. Taki produkt oferują firmom m.in. ING Bank Śląski (do 5,25 proc.), Citi Handlowy (do 4,65 proc.) czy mBank (2,70 proc.). Oprocentowanie zdeponowanych na koncie pieniędzy jest z reguły progresywne - większe kwoty objęte są wyższą stawką oprocentowania. Pieniędzmi wpłaconymi na rachunek można dowolnie dysponować, nie ryzykując utraty odsetek. Jednak tylko pierwsza wypłata środków w miesiącu nie jest obciążona prowizją. Za każdą kolejną trzeba już zapłacić kilka złotych.

W przypadku rachunku oszczędnościowego bank nalicza odsetki co miesiąc, więc kapitalizacja jest bardziej korzystna niż w przypadku lokaty zakładanej na sześć miesięcy czy rok.

Także fundusze

Firmy mogą inwestować także w jednostki funduszy inwestycyjnych. Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych proponują różne strategie inwestycyjne - firma może inwestować nie tylko w akcje, ale również w obligacje lub na rynku pieniężnym.

Zaletą funduszy są niskie koszty operacyjne, stosunkowo łatwy dostęp do środków oraz stopy zwrotu z inwestycji najczęściej przewyższające standardowe oprocentowanie lokat bankowych. Istotną cechą jest brak konieczności deklarowania okresu oszczędzania, a wycofanie środków nie wiąże się z utratą odsetek.

W obliczu bessy na giełdzie wybór w praktyce zostaje ograniczony tylko do produktów gwarantujących ochronę kapitału, a te nie przynoszą wysokich zysków.

Bezpieczne firmowe inwestycje

Do najbezpieczniejszych inwestycji należą fundusze obligacji i pieniężne. Te pierwsze inwestują w bony i obligacje skarbowe oraz papiery dłużne, a drugie w bony skarbowe, obligacje i lokaty bankowe. Inwestycje w tego rodzaju fundusze pozwalają zachować firmie płynność i minimalizują ryzyko. W przypadku funduszy obligacji warto jednak obserwować poziom inflacji i stóp procentowych.

Firmy dysponujące większymi nadwyżkami (w wysokości co najmniej 50-100 tysięcy złotych) mogą być również zainteresowane usługami obrotu bonami skarbowymi i obligacjami Skarbu Państwa. To bardzo bezpieczny sposób lokowania środków firmowych, zapewniający stosunkowo atrakcyjne oprocentowanie i dobrą płynność.

 

Wojciech Boczoń, Bankier.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA