REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy zarobią na lokacie nawet 6,5 proc. rocznie

Wojciech Boczoń
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Małe firmy mogą korzystać z podobnych produktów oszczędnościowych i inwestycyjnych jak klienci indywidualni: mogą inwestować w jednostki funduszy inwestycyjnych, zakładać lokaty, kupować bony skarbowe.

Zdeponowanie nawet niewielkich nadwyżek finansowych przynosi firmie korzyści. Firma - w miarę możliwości - powinna wybierać produkty umożliwiające swobodny dostęp do pieniędzy w każdej chwili. Tzw. podatek Belki jest pobierany wyłącznie od osób prywatnych. Banki nie potrącają podatku od odsetek, które naliczane są od środków z depozytu założonego przez firmę.

Podstawa to lokata

Najpopularniejszym produktem oszczędnościowym dla firm są lokaty terminowe. Bank gwarantuje pewny zysk w zamian za utrzymanie przez określony czas pieniędzy na rachunku lokaty. Jednocześnie zobowiązuje się zwrócić całą zdeponowaną kwotę i gwarantuje jej bezpieczeństwo. Jeżeli przedsiębiorca wypłaci środki wcześniej (zerwie umowę lokaty) - odsetki przepadną. Lokaty przyjmowane są z reguły na 3, 6, 12 czy 24 miesiące, ale trafiają się także niestandardowe terminy.

Oprocentowanie lokat dla firm jest niższe niż w przypadku oferty dla klientów indywidualnych. O ile lokaty dla detalu przekraczają pułap 7 proc., to przedsiębiorcy mogą liczyć co najwyżej na około 6,5 proc. Wysoko oprocentowane lokaty dla firm oferują banki DZ Bank Polska, Toyota Bank, Nordea Bank Polska czy Millennium.

Specyficznym rodzajem oferty depozytowej są lokaty overnight: zdeponowane na nich pieniądze pracują tylko przez jedną dobę, a właściwie noc. Przedsiębiorca może zadecydować, że nadwyżki na rachunku bankowym trafiają każdego dnia na lokatę overnight, a następnego dnia całość środków wraz z odsetkami przelewana jest z powrotem na rachunek rozliczeniowy. Część banków do założenia lokaty overnight wymaga jednak zdeponowania wysokich kwot - często nawet powyżej 100 tys zł.

Rozwiązaniem lepszym od zwykłej lokaty może być rachunek oszczędnościowy. Taki produkt oferują firmom m.in. ING Bank Śląski (do 5,25 proc.), Citi Handlowy (do 4,65 proc.) czy mBank (2,70 proc.). Oprocentowanie zdeponowanych na koncie pieniędzy jest z reguły progresywne - większe kwoty objęte są wyższą stawką oprocentowania. Pieniędzmi wpłaconymi na rachunek można dowolnie dysponować, nie ryzykując utraty odsetek. Jednak tylko pierwsza wypłata środków w miesiącu nie jest obciążona prowizją. Za każdą kolejną trzeba już zapłacić kilka złotych.

W przypadku rachunku oszczędnościowego bank nalicza odsetki co miesiąc, więc kapitalizacja jest bardziej korzystna niż w przypadku lokaty zakładanej na sześć miesięcy czy rok.

Także fundusze

Firmy mogą inwestować także w jednostki funduszy inwestycyjnych. Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych proponują różne strategie inwestycyjne - firma może inwestować nie tylko w akcje, ale również w obligacje lub na rynku pieniężnym.

Zaletą funduszy są niskie koszty operacyjne, stosunkowo łatwy dostęp do środków oraz stopy zwrotu z inwestycji najczęściej przewyższające standardowe oprocentowanie lokat bankowych. Istotną cechą jest brak konieczności deklarowania okresu oszczędzania, a wycofanie środków nie wiąże się z utratą odsetek.

W obliczu bessy na giełdzie wybór w praktyce zostaje ograniczony tylko do produktów gwarantujących ochronę kapitału, a te nie przynoszą wysokich zysków.

Bezpieczne firmowe inwestycje

Do najbezpieczniejszych inwestycji należą fundusze obligacji i pieniężne. Te pierwsze inwestują w bony i obligacje skarbowe oraz papiery dłużne, a drugie w bony skarbowe, obligacje i lokaty bankowe. Inwestycje w tego rodzaju fundusze pozwalają zachować firmie płynność i minimalizują ryzyko. W przypadku funduszy obligacji warto jednak obserwować poziom inflacji i stóp procentowych.

Firmy dysponujące większymi nadwyżkami (w wysokości co najmniej 50-100 tysięcy złotych) mogą być również zainteresowane usługami obrotu bonami skarbowymi i obligacjami Skarbu Państwa. To bardzo bezpieczny sposób lokowania środków firmowych, zapewniający stosunkowo atrakcyjne oprocentowanie i dobrą płynność.

 

Wojciech Boczoń, Bankier.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA