reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Albo ulga uczniowska, albo dofinansowanie

Albo ulga uczniowska, albo dofinansowanie

Podatnicy, którzy do końca 2003 roku nabyli prawo do ulgi uczniowskiej, mogą z niej korzystać w ramach praw nabytych. Innym wsparciem dla przedsiębiorców szkolących młodocianych jest dofinansowanie kosztów kształcenia.


Ulga podatkowa z tytułu wyszkolenia uczniów przysługuje tylko przedsiębiorcom, którzy nabyli do niej prawo do końca 2003 r. Przedsiębiorcy szkolący młodocianych, którzy nie mają prawa do ulgi uczniowskiej, mogą otrzymać specjalne dofinansowanie na podstawie ustawy o systemie oświaty.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2004 r. została zlikwidowana ulga z tytułu szkolenia uczniów, polegająca na obniżeniu podatku dochodowego. Nie oznacza to jednak, że ulga ta nie funkcjonowała już od początku 2004 r. Podatnikom, którzy przed 1 stycznia 2004 r. nabyli prawo do obniżki podatku dochodowego o kwotę ulgi uczniowskiej, a odliczenia te nie znalazły pokrycia w podatku dochodowym obliczonym za lata poprzedzające rok 2004, przysługiwało prawo do dokonywania tych odliczeń na zasadach określonych w ustawie o PIT w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2004 r.

Ulga uczniowska przysługiwała osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą, w tym również w formie spółki prawa cywilnego lub osobowej spółki handlowej, z wyjątkiem spółki partnerskiej, uprawnionym na mocy odrębnych przepisów do szkolenia uczniów i zatrudniających w ramach prowadzonej działalności pracowników w celu przygotowania zawodowego.

Ulga uczniowska była limitowana. Corocznie była określana jej wysokość. Od 2008 roku kwota ulgi nie jest waloryzowana. W 2007 roku ulga z tytułu wyszkolenia jednego pracownika wynosiła 4896,18 zł - przy okresie szkolenia do 24 miesięcy (w 2006 roku - 4852,51 zł). Natomiast wysokość ulgi przy okresie szkolenia ponad 24 miesiące wynosiła 8160,31 zł (w 2006 roku - 8087,52 zł).

Przedsiębiorcy, którzy nie mogą korzystać z ulgi uczniowskiej lub już wykorzystali ją w całości, mogą skorzystać z innej formy wsparcia. Zgodnie z przepisami ustawy o systemie oświaty pracodawcom, którzy zawarli z młodocianymi pracownikami umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, przysługuje dofinansowanie kosztów kształcenia, jeżeli:

• pracodawca lub osoba prowadząca zakład w imieniu pracodawcy albo osoba zatrudniona u pracodawcy posiada kwalifikacje wymagane do prowadzenia przygotowania zawodowego młodocianych, określone w odrębnych przepisach,

• młodociany pracownik ukończył naukę zawodu lub przyuczenie do wykonywania określonej pracy i zdał egzamin zgodnie z odrębnymi przepisami.

Wysokość kwoty dofinansowania kosztów kształcenia jednego młodocianego pracownika zależy od okresu kształcenia i wynosi:

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Markiewicz

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama