REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mała firma dostanie 300 tys. zł na nowe miejsca pracy na wsi

Bożena Wiktorowska
Bożena Wiktorowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Już w sierpniu ARiMR rozpocznie przyjmowanie wniosków o dofinansowanie działających na wsi mikrofirm. Wysokość pomocy będzie zależeć od liczby utworzonych nowych miejsc pracy.

Osoba, która założy na wsi lub w małym mieście mikrofirmę, będzie mogą uzyskać pomoc ze środków UE. Na przykład przedsiębiorca, który utworzy pięć lub więcej miejsc pracy, otrzyma dotację w wysokości nawet 300 tys. zł. Środki z UE będzie można wykorzystać na założenie praktycznie każdego biznesu, a nie tylko związanego z działalnością rolną.

REKLAMA

Między innymi takie rozwiązania przewiduje rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach Działania Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Dokument ten, podpisany 17 lipca przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi, czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. Rozporządzenie wejdzie w życie 14 dni po tej dacie. Już w sierpniu Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpocznie zapewne przyjmowanie wniosków o pomoc.

Agencja czeka

- Trwają już przygotowania do uruchomienia wypłat - mówi GP Dariusz Wojtasik, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wyjaśnia, że przygotowywany jest system informatyczny niezbędny do obsługi wniosków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Z beneficjentami, których wnioski przejdą pozytywną weryfikację, podpiszemy umowy o przyznanie pomocy finansowej - mówi Dariusz Wojtasik.

REKLAMA

To w tych umowach będą zawarte warunki wypłacania przyznanych środków. Jeśli beneficjent zrealizuje założenia przewidziane w planie biznesowym lub jego część, może wystąpić z wnioskiem o płatność. Agencja rozpatrzy wniosek w ciągu trzech miesięcy od dnia złożenia takiego wniosku i wypłaci środki po jego pozytywnej weryfikacji. Agencja szacuje, że z nowego rozporządzenia może skorzystać prawie 30 tys. beneficjentów.

Firma, która stworzy jedno, dwa nowe miejsca pracy, będzie mogła otrzymać do 100 tys. zł, ta która zatrudni dodatkowo trzy, cztery osoby - 200 tys. zł, a pięć lub więcej - 300 tys. zł.

Dla kogo pomoc

O pomoc będą mogły się ubiegać osoby już prowadzące firmy, jak i takie, które ich nie prowadzą, ale nie podlegają przepisom o ubezpieczeniu społecznym rolników w pełnym zakresie. Będą więc z niej korzystać m.in. osoby ubezpieczone w KRUS na swój wniosek, tj. tacy, którzy mają małe gospodarstwa poniżej 1 hektara przeliczeniowego.

- Takie rozwiązanie powoduje, że to właśnie grupa rolników nieposiadająca dużych gospodarstw będzie mogła zakładać firmy na wsi, korzystając z unijnej pomocy - wyjaśnia Władysław Serafin, prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.

Związkowcy zwracają uwagę, że właściciele dużych gospodarstw mogą korzystać z innych form unijnej pomocy.

- Ta jest skierowana wyłącznie dla małych gospodarstw, które nie mogą się utrzymać z produkcji rolnej - dodaje Władysław Serafin.

REKLAMA

Nowe rozporządzenie określa, że wnioski będą rozpatrywane według kolejności złożenia. Wniosek będzie rozpatrywany w ciągu czterech miesięcy, a umowa będzie podpisana w ciągu 14 dni od dnia otrzymania stosownego wezwania ARiMR. Podmioty lub osoby ubiegające się o taką pomoc muszą się też liczyć z oceną kompletności i poprawności wniosku oraz zgodności z zasadami dotyczącymi przyznawania pomocy. Zostanie też przeprowadzona ocena techniczna i ekonomiczna projektu oraz wizytacja w miejscu, gdzie ma powstać firma.

Jeżeli w czasie rozpatrywania wniosku konieczne będzie jego uzupełnienie lub uzyskanie dodatkowych wyjaśnień, to termin rozpatrzenia wniosku ulegnie wydłużeniu. Wysokość pomocy finansowej wyniesie maksymalnie 50 proc. kosztów poniesionych przez beneficjenta.

Mikrofirma może wystąpić o wypłatę pomocy albo po zakończeniu realizacji całości zadania albo jednego z jej etapów. Pieniądze będzie można otrzymać tylko w przypadku, gdy uczestnik takiego programu poniósł koszty związane z utworzeniem nowych miejsc pracy oraz udokumentował zrealizowanie całej operacji lub jej etapu.

Duże oczekiwania

- To dobra propozycja, na którą polska wieś czekała od dawna. Dzięki niej osoby aktywne bez względu na to, gdzie płacą składki ubezpieczeniowe, będą mogły tworzyć nowe miejsca pracy na wsi i w małych miasteczkach - mówi Lech Goraj, kierownik Zakładu Rachunkowości Rolnej Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Jego zdaniem trzeba jednak stworzyć dodatkowe warunki, aby zachęcać, a nie odstraszać osoby przedsiębiorcze do zakładania własnych firm.

- W Polsce wielość przepisów i niechęć urzędników lokalnych powoduje, że powstaje zbyt mało firm w małych miejscowościach. Pomoc finansowa jest ważna, ale trzeba też ograniczyć biurokrację związaną z zakładaniem własnego biznesu. Urzędnik nie może decydować, kto i kiedy rozpocznie działalność - dodaje Lech Goraj.

Natomiast Władysław Serafin zwraca uwagę, że nowe rozporządzenie umożliwi zbliżenie cywilizacyjne polskiej wsi do krajów UE.

- Na wsiach będzie mogła rozwijać się nie tylko agroturystyka, ale firmy promujące produkty lokalne, rzemiosło i usługi - dodaje Władysław Serafin.

Według Joanny Staręgi-Piasek, dyrektora Instytutu Rozwoju Służb Społecznych, wejście w życie rozporządzenia będzie miało bardzo pozytywny wpływ na sytuację i rozwój regionów.

- Jeszcze nigdy polska wieś nie otrzymała tak dużych pieniędzy unijnych przeznaczonych nie na rozwój gospodarstw rolnych, ale na firm działających na terenach wiejskich. To jest krok w kierunku likwidacji szarej strefy na wsi - dodaje Joanna Staręga-Piasek.

2,14 mln osób pracuje w sektorze rolniczym

Źródło: GUS, dane za 2008 rok

Pomoc dla mikroprzedsiębiorstw na wsi

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

BOŻENA WIKTOROWSKA

bozena.wiktorowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA