| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Inwestor przejmie większą odpowiedzialność za budowę

Inwestor przejmie większą odpowiedzialność za budowę

Zgodnie z projektem nowelizacji prawa budowlanego inwestor ma dokonywać sprawdzenia projektu budowlanego. Będzie miał też obowiązek ustanowienia nadzoru inwestorskiego oraz autorskiego.


Zmiana prawa

Przygotowana przez Ministerstwo Infrastruktury nowelizacja prawa budowlanego ma przyspieszyć realizację inwestycji. Zlikwidowane zostaną pozwolenia na budowę, a w ich miejsce zostanie wprowadzona procedura rejestracji inwestycji budowlanych.

Odpowiedzialność starosty

Uproszczenie procesu budowlanego spowoduje ograniczenie uprawnień i odpowiedzialności starostów, którzy nie będą już wydawać pozwoleń na budowę. Sprawdzą jedynie, czy inwestor przedstawił wszystkie wymagane dokumenty, jak projekt budowlany czy zgoda urbanistyczna. Na ich podstawie zarejestrują inwestycje. Jeśli starosta otrzyma kompletne dokumenty, to nie będzie mógł odmówić rejestracji inwestycji. Podobnie starosta będzie miał mniejsze kompetencje na etapie zakończenia budowy, gdyż uzyskiwanie pozwolenia na użytkowanie zostanie zastąpione rejestracją zakończenia inwestycji.

- Organ administracji nie będzie odpowiadał za wydawanie pozwoleń na budowę i użytkowanie budynków, bowiem zostaną zniesione. To uczestnicy procesu budowlanego będą musieli zadbać, aby obiekt został wybudowany zgodnie ze sztuką budowlaną - tłumaczy Olgierd Dziekoński, wiceminister infrastruktury. Dodaje, że wszystko, co będzie działo się w procesie budowy, musi odpowiadać standardom, normom technicznym i wiedzy zawodowej.

- Do tego potrzebne jest szczegółowe określenie w prawie budowlanym odpowiedzialności karnej i finansowej uczestników procesu budowlanego oraz sposobu jej egzekwowania - wyjaśnia Olgierd Dziekoński.

Rola inwestora i projektanta

Zmniejszenie uprawnień i odpowiedzialności po stronie organów administracji, np. starosty, oznacza, że więcej obowiązków zostanie nałożonych na uczestników procesu budowlanego. Zgodnie z projektem nowelizacji znacznie zwiększy się rola inwestora. Do jego obowiązków ma należeć m.in. sprawdzanie wykonania projektu budowlanego pod względem zgodności z przepisami, w tym techniczno-budowlanymi. Sprawdzenia projektu ma dokonywać także niezależna osoba sprawdzająca, posiadająca uprawnienia budowlane.

- Taka zmiana jest potrzebna. Dziś wiele projektów ma błędy, których inwestor sam nie zauważy. Niezależna osoba sprawdzająca zagwarantuje, że realizowany projekt nie będzie zawierał błędów - mówi Jacek Bielecki, główny ekspert Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Do obowiązków inwestora ma należeć zapewnienie nadzoru nad robotami budowlanymi przez inspektora nadzoru inwestorskiego oraz dokonanie wymaganych odbiorów robót budowlanych w trakcie realizacji inwestycji i przed zgłoszeniem do rejestracji zakończonych prac.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK