REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inwestor przejmie większą odpowiedzialność za budowę

Arkadiusz Jaraszek
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z projektem nowelizacji prawa budowlanego inwestor ma dokonywać sprawdzenia projektu budowlanego. Będzie miał też obowiązek ustanowienia nadzoru inwestorskiego oraz autorskiego.

Zmiana prawa

REKLAMA

Przygotowana przez Ministerstwo Infrastruktury nowelizacja prawa budowlanego ma przyspieszyć realizację inwestycji. Zlikwidowane zostaną pozwolenia na budowę, a w ich miejsce zostanie wprowadzona procedura rejestracji inwestycji budowlanych.

Odpowiedzialność starosty

REKLAMA

Uproszczenie procesu budowlanego spowoduje ograniczenie uprawnień i odpowiedzialności starostów, którzy nie będą już wydawać pozwoleń na budowę. Sprawdzą jedynie, czy inwestor przedstawił wszystkie wymagane dokumenty, jak projekt budowlany czy zgoda urbanistyczna. Na ich podstawie zarejestrują inwestycje. Jeśli starosta otrzyma kompletne dokumenty, to nie będzie mógł odmówić rejestracji inwestycji. Podobnie starosta będzie miał mniejsze kompetencje na etapie zakończenia budowy, gdyż uzyskiwanie pozwolenia na użytkowanie zostanie zastąpione rejestracją zakończenia inwestycji.

- Organ administracji nie będzie odpowiadał za wydawanie pozwoleń na budowę i użytkowanie budynków, bowiem zostaną zniesione. To uczestnicy procesu budowlanego będą musieli zadbać, aby obiekt został wybudowany zgodnie ze sztuką budowlaną - tłumaczy Olgierd Dziekoński, wiceminister infrastruktury. Dodaje, że wszystko, co będzie działo się w procesie budowy, musi odpowiadać standardom, normom technicznym i wiedzy zawodowej.

- Do tego potrzebne jest szczegółowe określenie w prawie budowlanym odpowiedzialności karnej i finansowej uczestników procesu budowlanego oraz sposobu jej egzekwowania - wyjaśnia Olgierd Dziekoński.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rola inwestora i projektanta

REKLAMA

Zmniejszenie uprawnień i odpowiedzialności po stronie organów administracji, np. starosty, oznacza, że więcej obowiązków zostanie nałożonych na uczestników procesu budowlanego. Zgodnie z projektem nowelizacji znacznie zwiększy się rola inwestora. Do jego obowiązków ma należeć m.in. sprawdzanie wykonania projektu budowlanego pod względem zgodności z przepisami, w tym techniczno-budowlanymi. Sprawdzenia projektu ma dokonywać także niezależna osoba sprawdzająca, posiadająca uprawnienia budowlane.

- Taka zmiana jest potrzebna. Dziś wiele projektów ma błędy, których inwestor sam nie zauważy. Niezależna osoba sprawdzająca zagwarantuje, że realizowany projekt nie będzie zawierał błędów - mówi Jacek Bielecki, główny ekspert Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Do obowiązków inwestora ma należeć zapewnienie nadzoru nad robotami budowlanymi przez inspektora nadzoru inwestorskiego oraz dokonanie wymaganych odbiorów robót budowlanych w trakcie realizacji inwestycji i przed zgłoszeniem do rejestracji zakończonych prac.

- Inspektor nadzoru inwestorskiego ma służyć inwestorowi. Nie jest zatem konieczne powoływania inspektora przy każdej inwestycji, gdyż rosną wówczas koszty. Inwestor powinien sam decydować, kiedy inspektor jest potrzebny - wyjaśnia Jacek Bielecki.

Projekt nowelizacji prawa budowlanego nakłada także dodatkowe obowiązki na projektantów. Będą oni sprawować stały nadzór autorski nad inwestycją.

- Projektant uzyska stałą możliwość wchodzenia na budowę i sprawdzania, czy prace są wykonywane zgodnie z projektem. Dziś często wykonawcy budują zgodnie ze swoją wiedzą i ignorują projekt - mówi Jan Spółczyński, projektant budowlany. Taka zmiana będzie niekorzystna dla inwestorów, którzy poniosą dodatkowe koszty.

- Projektanci nie będą przecież za darmo wykonywali nadzoru inwestorskiego - wyjaśnia Jan Spółczyński.

Projektant ma także ponosić pełną odpowiedzialność za uzyskanie wymaganych opinii, uzgodnień, pozwoleń i sprawdzeń oraz wykonanie projektu zgodnie z przepisami prawa budowlanego, wiedzą oraz zgodą urbanistyczną. Jeżeli w wyniku błędów w projekcie powstaną szkody, to pełną odpowiedzialność za nie poniesie projektant.

Wymagania wobec wykonawców

Do procesu budowlanego zostanie wprowadzony nowy uczestnik - wykonawca. Nowelizacja przewiduje, że ma on odpowiadać m.in. za powołanie kierownika budowy oraz przestrzeganie wymagań w zakresie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Po zakończeniu prac wykonawca będzie zobowiązany do uporządkowania terenu budowy oraz doprowadzenie jej do stanu przewidzianego w projekcie.

- Brak wśród uczestników procesu budowlanego wykonawcy sprawiał, że za wszystkie jego błędy odpowiadał kierownik budowy, który nie zawsze mógł wszystkiego dopilnować - mówi Jan Nowak, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Pińczowie. Dodaje, że teraz każdy wykonawca będzie mógł być pociągnięty do odpowiedzialności na podstawie przepisów określonych w prawie budowlanym.

Uczestnicy procesu inwestycyjnego mają składać po zakończeniu prac oświadczenia, że wykonali zadania zgodnie z normami i przepisami oraz, że kontrole, odbiory i sprawdzenia zostały przeprowadzone. Oświadczenia te inwestor złoży przy dokonywaniu rejestracji zakończenia robót. Za złożenie oświadczeń niezgodnych z prawdą mają grozić kary: aresztu od 5 do 30 dni, ograniczenia wolności, grzywny do 5 tys. zł.

Ministerstwo Infrastruktury chce, aby nowe zasady prowadzenia inwestycji budowlanych oraz ponoszenia odpowiedzialności przez uczestników procesu inwestycyjnego obowiązywały już od połowy 2009 r.

Prowadzenie inwestycji budowlanych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Arkadiusz Jaraszek

arkadiusz.jaraszek@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

  "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  REKLAMA

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  REKLAMA

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  REKLAMA