REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zezwolenia na sprzedaż alkoholu ograniczają działalność

Łukasz Sobiech
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wydawanie przez samorządy zezwoleń na sprzedaż alkoholu ogranicza swobodę działalności gospodarczej - uważają posłowie.  Innego zdania są samorządowcy.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Ministerstwo Gospodarki przygotowuje projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Przepisy pozwalające radnym ograniczać liczbę wydawanych zezwoleń na sprzedaż alkoholu nie podobają się również posłom.

Resortowe porządki

- Chcemy, aby resort gospodarki uporządkował system obrotu alkoholem. Przedsiębiorcy nie mogą w prowadzeniu swojej działalności gospodarczej być uzależnieni od dowolnej interpretacji delegacji ustawowej - tłumaczy poseł Maks Kraczkowski z PiS.

Dodaje, że przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi w zakresie wydawania zezwoleń są biurokratyczne oraz korupcjogenne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Potwierdzają to również prawnicy. Zdaniem Bartosza Frączyka, radcy prawnego z kancelarii Frączyk&Frączyk w Krakowie, przepis art. 12 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi jest niezgodny z konstytucyjną zasadą swobody działalności gospodarczej.

- Ustawodawca przyznał szereg kompetencji radom gmin do wydawania uchwał, stanowiących prawo miejscowe, a mających bezpośredni wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży alkoholu. Natomiast art. 22 konstytucji przewiduje, że takie ograniczenie można wprowadzić wyłącznie aktem prawnym o randze ustawowej - tłumaczy Bartosz Frączyk.

Dodaje, że ustawodawca powinien uszczegółowić przesłanki ustawowe mające zastosowanie przy wydawaniu uchwał przez rady gminy.

Zgodność z konstytucją

O tym, że przepisy są niezgodne z konstytucją przekonany jest również Waldemar Pawlak, minister gospodarki.

- Obowiązujące rozwiązania, poza niekonstytucyjnością, mają charakter korupcjogenny. Przedsiębiorcy zwracają uwagę, że rady gmin mogą eliminować potencjalną konkurencję na rynku obrotu napojami alkoholowymi oraz ustalać zasady usytuowania punktów sprzedaży alkoholu tak, aby zezwolenia otrzymały tylko preferowane firmy - tłumaczy Waldemar Pawlak.

Dodaje, że obecnie w Ministerstwie Gospodarki trwają prace nad nowelizacją ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi w zakresie obrotu napojami alkoholowymi.

- Chcemy wprowadzić takie zapisy, które ułatwią przedsiębiorcom podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu napojami alkoholowymi na równych zasadach - podsumowuje Waldemar Pawlak.

Zezwolenie nie dla każdego

REKLAMA

Zgodnie z art. 12 ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2007 r. nr 70, poz. 473 z późn. zm.) rada gminy ustala liczbę punktów sprzedaży napojów alkoholowych oraz zasady usytuowania miejsc sprzedaży i podawania ich, dostosowując uchwały w tych sprawach do postanowień gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.

W Siedlcach w ten sposób określone zostały zarówno limity punktów sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości powyżej 4,5 proc. alkoholu w detalu (100 punktów), i gastronomii (150 punktów).

- Uchwalając pewne ograniczenia, zwłaszcza dotyczące odległości od obiektów chronionych (miejsca kultu religijnego, szkoły, placówki wychowawcze itp.), rada miasta kierowała się przede wszystkim zasadą ograniczania dostępności do alkoholu, szczególnie dla osób młodych, w tym nieletnich - uważa Wojciech Kudelski, prezydent Siedlec.

Jego zdaniem samorząd powinien nadal mieć możliwość kształtowania polityki w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych.

Konsultacje społeczne

Zdaniem Rafała Dutkiewicza, prezydenta Wrocławia, przepisy prawa miejscowego służą w tym zakresie ochronie dóbr społecznie akceptowanych i stanowią uzupełnienie katalogu zakazów i ograniczeń sprzedaży alkoholu zawartych w ustawie.

- Przy wydawaniu zezwoleń zasięgamy opinii rad osiedli i straży miejskiej. Pozytywne opinie o dotychczasowym funkcjonowaniu placówki skutkują wydaniem kolejnych zezwoleń na okresy dłuższe niż minimalne określone w ustawie - tłumaczy Rafał Dutkiewicz.

W opinii Mirosława Mikietyńskiego, prezydenta Koszalina, ograniczenie popytu, podaży i spożywania napojów alkoholowych minimalizuje również szkody wynikające z nadużywania alkoholu.

- W efekcie ustaliliśmy limit miejsc sprzedaży alkoholu powyżej 4,5 proc. Z drugiej zaś strony podobne efekty chcemy uzyskać poprzez poszerzenie oferty terapeutycznej dla osób uzależnionych oraz wsparcie działań na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie - wyjaśnia prezydent.

Zarzuty niekonstytucyjności do ustawy

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Łukasz Sobiech

lukasz.sobiech@infor.pl

OPINIA

Hubert Izdebski

profesor Uniwersytetu Warszawskiego

Problem konstytucyjności art. 12 ustawy można oceniać tylko z punktu widzenia zasady wolności gospodarczej, która może być ograniczona tylko ustawą i tylko ze względu na ważny interes publiczny przy zastosowaniu zasady proporcjonalności. Zgodnie z nią zakres ingerencji w prawo powinien być proporcjonalny do celu, jaki zamierza się osiągnąć, w tym przypadku ograniczenia spożycia i dostępności alkoholu. Przyznanie radom gmin omawianych kompetencji trudno uznać jednak za naruszenie zasady proporcjonalności. Z praktyki rad gmin wynika, że nie zawsze rozumieją zakres zawartego w tych przepisach upoważnienia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA