REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zezwolenia na sprzedaż alkoholu ograniczają działalność

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Łukasz Sobiech
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wydawanie przez samorządy zezwoleń na sprzedaż alkoholu ogranicza swobodę działalności gospodarczej - uważają posłowie.  Innego zdania są samorządowcy.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Ministerstwo Gospodarki przygotowuje projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Przepisy pozwalające radnym ograniczać liczbę wydawanych zezwoleń na sprzedaż alkoholu nie podobają się również posłom.

Resortowe porządki

- Chcemy, aby resort gospodarki uporządkował system obrotu alkoholem. Przedsiębiorcy nie mogą w prowadzeniu swojej działalności gospodarczej być uzależnieni od dowolnej interpretacji delegacji ustawowej - tłumaczy poseł Maks Kraczkowski z PiS.

Dodaje, że przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi w zakresie wydawania zezwoleń są biurokratyczne oraz korupcjogenne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Potwierdzają to również prawnicy. Zdaniem Bartosza Frączyka, radcy prawnego z kancelarii Frączyk&Frączyk w Krakowie, przepis art. 12 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi jest niezgodny z konstytucyjną zasadą swobody działalności gospodarczej.

- Ustawodawca przyznał szereg kompetencji radom gmin do wydawania uchwał, stanowiących prawo miejscowe, a mających bezpośredni wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży alkoholu. Natomiast art. 22 konstytucji przewiduje, że takie ograniczenie można wprowadzić wyłącznie aktem prawnym o randze ustawowej - tłumaczy Bartosz Frączyk.

Dodaje, że ustawodawca powinien uszczegółowić przesłanki ustawowe mające zastosowanie przy wydawaniu uchwał przez rady gminy.

Zgodność z konstytucją

O tym, że przepisy są niezgodne z konstytucją przekonany jest również Waldemar Pawlak, minister gospodarki.

- Obowiązujące rozwiązania, poza niekonstytucyjnością, mają charakter korupcjogenny. Przedsiębiorcy zwracają uwagę, że rady gmin mogą eliminować potencjalną konkurencję na rynku obrotu napojami alkoholowymi oraz ustalać zasady usytuowania punktów sprzedaży alkoholu tak, aby zezwolenia otrzymały tylko preferowane firmy - tłumaczy Waldemar Pawlak.

Dodaje, że obecnie w Ministerstwie Gospodarki trwają prace nad nowelizacją ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi w zakresie obrotu napojami alkoholowymi.

- Chcemy wprowadzić takie zapisy, które ułatwią przedsiębiorcom podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu napojami alkoholowymi na równych zasadach - podsumowuje Waldemar Pawlak.

Zezwolenie nie dla każdego

REKLAMA

Zgodnie z art. 12 ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2007 r. nr 70, poz. 473 z późn. zm.) rada gminy ustala liczbę punktów sprzedaży napojów alkoholowych oraz zasady usytuowania miejsc sprzedaży i podawania ich, dostosowując uchwały w tych sprawach do postanowień gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.

W Siedlcach w ten sposób określone zostały zarówno limity punktów sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości powyżej 4,5 proc. alkoholu w detalu (100 punktów), i gastronomii (150 punktów).

- Uchwalając pewne ograniczenia, zwłaszcza dotyczące odległości od obiektów chronionych (miejsca kultu religijnego, szkoły, placówki wychowawcze itp.), rada miasta kierowała się przede wszystkim zasadą ograniczania dostępności do alkoholu, szczególnie dla osób młodych, w tym nieletnich - uważa Wojciech Kudelski, prezydent Siedlec.

Jego zdaniem samorząd powinien nadal mieć możliwość kształtowania polityki w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych.

Konsultacje społeczne

Zdaniem Rafała Dutkiewicza, prezydenta Wrocławia, przepisy prawa miejscowego służą w tym zakresie ochronie dóbr społecznie akceptowanych i stanowią uzupełnienie katalogu zakazów i ograniczeń sprzedaży alkoholu zawartych w ustawie.

- Przy wydawaniu zezwoleń zasięgamy opinii rad osiedli i straży miejskiej. Pozytywne opinie o dotychczasowym funkcjonowaniu placówki skutkują wydaniem kolejnych zezwoleń na okresy dłuższe niż minimalne określone w ustawie - tłumaczy Rafał Dutkiewicz.

W opinii Mirosława Mikietyńskiego, prezydenta Koszalina, ograniczenie popytu, podaży i spożywania napojów alkoholowych minimalizuje również szkody wynikające z nadużywania alkoholu.

- W efekcie ustaliliśmy limit miejsc sprzedaży alkoholu powyżej 4,5 proc. Z drugiej zaś strony podobne efekty chcemy uzyskać poprzez poszerzenie oferty terapeutycznej dla osób uzależnionych oraz wsparcie działań na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie - wyjaśnia prezydent.

Zarzuty niekonstytucyjności do ustawy

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Łukasz Sobiech

lukasz.sobiech@infor.pl

OPINIA

Hubert Izdebski

profesor Uniwersytetu Warszawskiego

Problem konstytucyjności art. 12 ustawy można oceniać tylko z punktu widzenia zasady wolności gospodarczej, która może być ograniczona tylko ustawą i tylko ze względu na ważny interes publiczny przy zastosowaniu zasady proporcjonalności. Zgodnie z nią zakres ingerencji w prawo powinien być proporcjonalny do celu, jaki zamierza się osiągnąć, w tym przypadku ograniczenia spożycia i dostępności alkoholu. Przyznanie radom gmin omawianych kompetencji trudno uznać jednak za naruszenie zasady proporcjonalności. Z praktyki rad gmin wynika, że nie zawsze rozumieją zakres zawartego w tych przepisach upoważnienia.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

REKLAMA

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

REKLAMA

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

REKLAMA