REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Łatwiejsze będzie zawieranie układu

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Postępowanie naprawcze będzie mógł wszcząć nawet zadłużony przedsiębiorca. Zabezpieczoną zastawem i hipoteką nieruchomość będzie można wyłączyć spod układu do wysokości zabezpieczenia wierzytelności.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Aż 150 zmian wprowadzi do ustawy z 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz.U. nr 60, poz. 535 z późn. zm.) przygotowany projekt nowelizacji. Ma on doprowadzić do uproszczenia i usprawnienia postępowania oraz poprawienia oczywistych błędów w ustawie. Już w poprzedniej kadencji Sejmu odbyło się jego pierwsze czytanie oraz rozpoczęły się prace w komisjach. Teraz projekt ma po raz kolejny rozpocząć ścieżkę legislacyjną, tzn. zostać przyjęty przez rząd i skierowany do Sejmu.

Naprawcze do naprawy

REKLAMA

Autorzy projektu zaproponowali, aby postępowanie naprawcze mógł wszcząć nawet przedsiębiorca z niewielkim zadłużeniem, pod warunkiem że nie opóźnia się w wykonywaniu swoich zobowiązań dłużej niż trzy miesiące. Jednak suma zadłużeń nie może przekraczać 10 proc. wartości księgowej jego majątku. W stosunku do takiego przedsiębiorcy sąd mógłby więc oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości i zezwolić na wszczęcie postępowania naprawczego.

- Projekt przewiduje zmianę przesłanek ogłaszania upadłości. Jego autorzy chcą, aby było to możliwe tylko wówczas, gdy dłużnik nie wykonuje wymaganych zobowiązań pieniężnych - zwraca uwagę prof. Andrzej Jakubecki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Teraz można ją ogłosić, gdy dłużnik nie wykonuje również zobowiązań niepieniężnych. Natomiast druga przesłanka ogłoszenia upadłości przewidziana w obowiązującej dziś ustawie pozostanie bez zmian. Nadal będzie ogłaszana w przypadku zadłużenia przedsiębiorcy, które przewyższa wartość jego majątku.

Restrukturyzacją w postępowaniu naprawczym zostałyby też objęte zobowiązania niepieniężne. W dodatku z dniem wszczęcia postępowania naprawczego miałoby też zostać zawieszone wykonywanie zobowiązań przedsiębiorcy oraz naliczanie należnych od nich odsetek.

Zmiana sytuacji wierzyciela

REKLAMA

Zmieniłyby się też przepisy dotyczące sytuacji wierzyciela oraz zabezpieczonych przez niego wierzytelności. Proponuje się, aby wierzytelność zabezpieczoną zastawem i zastawem rejestrowym można było z układu wyłączyć tylko do wysokości zabezpieczenia. Natomiast teraz wyłącza się ją z układu w całości, nawet wówczas gdy wartość zastawu jest niższa od wysokości roszczenia.

Inne prawa niż do tej pory miałby wierzyciel, który zabezpieczył roszczenie przewłaszczeniem na zabezpieczenie. Teraz może wyłączyć z masy upadłości przedmiot zabezpieczenia w razie likwidacji tej masy. Natomiast projekt nowelizacji proponuje ograniczenie jego uprawnień do takich, jakie do tej pory ma wierzyciel, którego roszczenie zostało zabezpieczone zastawem. W razie likwidacji masy upadłości i sprzedaży przedmiotu obciążonego zastawem wierzyciel otrzymuje uzyskaną kwotę. Przedmiotu obciążonego zastawem nie wyłącza się więc z masy upadłości.

Zdaniem prof. Feliksa Zedlera, likwidując masę upadłości łatwiej będzie w całości sprzedać przedsiębiorstwo i uzyskać większy dochód, niż zbywać tylko jego część.

Kolejna zmiana dotyczyłaby wierzytelności zabezpieczonych hipoteką i zastawem rejestrowym. Spod układu zostałyby one wyłączone tylko do wysokości zabezpieczenia wierzytelności. Natomiast teraz spod układu wyłącza się je w całości.

Uprawnienia rady wierzycieli

Projekt przewiduje więcej uprawnień dla rady wierzycieli. Bez ich zgody wynajmujący albo wydzierżawiający nie będą mogli w czasie trwania postępowania upadłościowego aż do zawarcia układu lub umorzenia tego postępowania wypowiedzieć umowy najmu albo dzierżawy.

Kolejna zmiana przewidziana w projekcie dotyczy sposobu wpisywania hipoteki do księgi wieczystej. Wniosek o wpis hipoteki obciążającej składniki masy upadłościowej powinien zostać złożony co najmniej na sześć miesięcy przed złożeniem wniosku o upadłość. Natomiast złożony później nie mógłby zostać wpisany. Zaproponowano też, aby nie można było obciążać składników masy upadłości hipoteką, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym, zastawem i hipoteką morską w celu zabezpieczenia wierzytelności powstałej przed ogłoszeniem upadłości.

Procedura układowa

Projekt przewiduje uproszczenie procedury zawierania układu i odejście od obowiązkowego teraz głosowania w grupach wierzycieli. Natomiast zasadą byłoby głosowanie wierzycieli bez żadnego podziału na grupy. Zaproponowano, aby w grupach głosowano tylko wówczas, gdy sędzia komisarz uzna to za potrzebne. Projekt przewiduje, że na decyzję sędziego komisarza nie przysługiwałoby zażalenie. Uczestnicy postępowania mogliby jedynie wnieść zarzuty dopiero przeciwko układowi.

Nowelizacja przewiduje możliwość głosowania nad układem w formie ustnej lub pisemnej.

Upadły będzie mógł zarządzać

Znowelizowana procedura postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu dopuszczać ma nawet możliwość, że mieniem wchodzącym w skład masy upadłościowej zarządzac będzie upadły pod nadzorem nadzorcy sądowego. Upadły przedsiębiorca wykonywałby wówczas czynności tzw. zwykłego zarządu.

- Jest to dobra propozycja - ocenia adwokat Michał Kosiński z Kancelarii Kosiński i Wspólnicy. Upadły zarządzający przedsiębiorstwem najczęściej dąży do zawarcia układu, zaś profesjonalny zarządca najczęściej dąży do przekształcenia postępowania w upadłość likwidacyjną - dodaje Michał Kosiński.

Gdyby jednak upadły nie dawał, zdaniem sądu, rękojmi należytego sprawowania zarządu, to wówczas sąd miałby prawo ustanowić zarządcę, który zarządzałby mieniem wchodzącym w skład masy upadłościowej.

Projekt reguluje też sprawę nazwy firmy po ogłoszeniu upadłości. Przewiduje, że będzie to ta sama nazwa firmy, ale z dodatkiem - w upadłości układowej albo w upadłości likwidacyjnej.

Prawo upadłościowe i naprawcze

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  REKLAMA

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  REKLAMA