Kategorie

Łatwiejsze będzie zawieranie układu

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS
Postępowanie naprawcze będzie mógł wszcząć nawet zadłużony przedsiębiorca. Zabezpieczoną zastawem i hipoteką nieruchomość będzie można wyłączyć spod układu do wysokości zabezpieczenia wierzytelności.

ZMIANA PRAWA

Aż 150 zmian wprowadzi do ustawy z 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz.U. nr 60, poz. 535 z późn. zm.) przygotowany projekt nowelizacji. Ma on doprowadzić do uproszczenia i usprawnienia postępowania oraz poprawienia oczywistych błędów w ustawie. Już w poprzedniej kadencji Sejmu odbyło się jego pierwsze czytanie oraz rozpoczęły się prace w komisjach. Teraz projekt ma po raz kolejny rozpocząć ścieżkę legislacyjną, tzn. zostać przyjęty przez rząd i skierowany do Sejmu.

Naprawcze do naprawy

Reklama

Autorzy projektu zaproponowali, aby postępowanie naprawcze mógł wszcząć nawet przedsiębiorca z niewielkim zadłużeniem, pod warunkiem że nie opóźnia się w wykonywaniu swoich zobowiązań dłużej niż trzy miesiące. Jednak suma zadłużeń nie może przekraczać 10 proc. wartości księgowej jego majątku. W stosunku do takiego przedsiębiorcy sąd mógłby więc oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości i zezwolić na wszczęcie postępowania naprawczego.

- Projekt przewiduje zmianę przesłanek ogłaszania upadłości. Jego autorzy chcą, aby było to możliwe tylko wówczas, gdy dłużnik nie wykonuje wymaganych zobowiązań pieniężnych - zwraca uwagę prof. Andrzej Jakubecki.

Teraz można ją ogłosić, gdy dłużnik nie wykonuje również zobowiązań niepieniężnych. Natomiast druga przesłanka ogłoszenia upadłości przewidziana w obowiązującej dziś ustawie pozostanie bez zmian. Nadal będzie ogłaszana w przypadku zadłużenia przedsiębiorcy, które przewyższa wartość jego majątku.

Restrukturyzacją w postępowaniu naprawczym zostałyby też objęte zobowiązania niepieniężne. W dodatku z dniem wszczęcia postępowania naprawczego miałoby też zostać zawieszone wykonywanie zobowiązań przedsiębiorcy oraz naliczanie należnych od nich odsetek.

Zmiana sytuacji wierzyciela

Reklama

Zmieniłyby się też przepisy dotyczące sytuacji wierzyciela oraz zabezpieczonych przez niego wierzytelności. Proponuje się, aby wierzytelność zabezpieczoną zastawem i zastawem rejestrowym można było z układu wyłączyć tylko do wysokości zabezpieczenia. Natomiast teraz wyłącza się ją z układu w całości, nawet wówczas gdy wartość zastawu jest niższa od wysokości roszczenia.

Inne prawa niż do tej pory miałby wierzyciel, który zabezpieczył roszczenie przewłaszczeniem na zabezpieczenie. Teraz może wyłączyć z masy upadłości przedmiot zabezpieczenia w razie likwidacji tej masy. Natomiast projekt nowelizacji proponuje ograniczenie jego uprawnień do takich, jakie do tej pory ma wierzyciel, którego roszczenie zostało zabezpieczone zastawem. W razie likwidacji masy upadłości i sprzedaży przedmiotu obciążonego zastawem wierzyciel otrzymuje uzyskaną kwotę. Przedmiotu obciążonego zastawem nie wyłącza się więc z masy upadłości.

Zdaniem prof. Feliksa Zedlera, likwidując masę upadłości łatwiej będzie w całości sprzedać przedsiębiorstwo i uzyskać większy dochód, niż zbywać tylko jego część.

Kolejna zmiana dotyczyłaby wierzytelności zabezpieczonych hipoteką i zastawem rejestrowym. Spod układu zostałyby one wyłączone tylko do wysokości zabezpieczenia wierzytelności. Natomiast teraz spod układu wyłącza się je w całości.

Uprawnienia rady wierzycieli

Projekt przewiduje więcej uprawnień dla rady wierzycieli. Bez ich zgody wynajmujący albo wydzierżawiający nie będą mogli w czasie trwania postępowania upadłościowego aż do zawarcia układu lub umorzenia tego postępowania wypowiedzieć umowy najmu albo dzierżawy.

Kolejna zmiana przewidziana w projekcie dotyczy sposobu wpisywania hipoteki do księgi wieczystej. Wniosek o wpis hipoteki obciążającej składniki masy upadłościowej powinien zostać złożony co najmniej na sześć miesięcy przed złożeniem wniosku o upadłość. Natomiast złożony później nie mógłby zostać wpisany. Zaproponowano też, aby nie można było obciążać składników masy upadłości hipoteką, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym, zastawem i hipoteką morską w celu zabezpieczenia wierzytelności powstałej przed ogłoszeniem upadłości.

Procedura układowa

Projekt przewiduje uproszczenie procedury zawierania układu i odejście od obowiązkowego teraz głosowania w grupach wierzycieli. Natomiast zasadą byłoby głosowanie wierzycieli bez żadnego podziału na grupy. Zaproponowano, aby w grupach głosowano tylko wówczas, gdy sędzia komisarz uzna to za potrzebne. Projekt przewiduje, że na decyzję sędziego komisarza nie przysługiwałoby zażalenie. Uczestnicy postępowania mogliby jedynie wnieść zarzuty dopiero przeciwko układowi.

Nowelizacja przewiduje możliwość głosowania nad układem w formie ustnej lub pisemnej.

Upadły będzie mógł zarządzać

Znowelizowana procedura postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu dopuszczać ma nawet możliwość, że mieniem wchodzącym w skład masy upadłościowej zarządzac będzie upadły pod nadzorem nadzorcy sądowego. Upadły przedsiębiorca wykonywałby wówczas czynności tzw. zwykłego zarządu.

- Jest to dobra propozycja - ocenia adwokat Michał Kosiński z Kancelarii Kosiński i Wspólnicy. Upadły zarządzający przedsiębiorstwem najczęściej dąży do zawarcia układu, zaś profesjonalny zarządca najczęściej dąży do przekształcenia postępowania w upadłość likwidacyjną - dodaje Michał Kosiński.

Gdyby jednak upadły nie dawał, zdaniem sądu, rękojmi należytego sprawowania zarządu, to wówczas sąd miałby prawo ustanowić zarządcę, który zarządzałby mieniem wchodzącym w skład masy upadłościowej.

Projekt reguluje też sprawę nazwy firmy po ogłoszeniu upadłości. Przewiduje, że będzie to ta sama nazwa firmy, ale z dodatkiem - w upadłości układowej albo w upadłości likwidacyjnej.

Prawo upadłościowe i naprawcze

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

Może Cię także zainteresować
Samochód w firmie
Samochód w firmie
Tylko teraz
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  5 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Niebieska kontrolka temperatury. Co oznacza?

  Niebieska kontrolka temperatury pojawia się na tablicy zegarów części samochodów. Jaką informację przekazuje kierowcy?

  7 mitów na temat kredytu hipotecznego

  Kredyt hipoteczny. Ekspercie wskazali siedem najczęściej spotykanych mitów na temat kredytu hipotecznego. Jakie to mity?

  Wartość zadłużenia w hipotekach przekroczyła 500 mld zł

  Kredyty mieszkaniowe. Padła historyczna wartość zadłużenia w hipotekach – przekroczyła 500 mld zł. Akcja kredytowa kwitnie - stymuluje ją finansowanie na wysokie kwoty. Z danych BIK po pierwszych sześciu miesiącach 2021 r. wynika, że ponad 25% wartości sprzedaży kredytów mieszkaniowych stanowią kredyty udzielone na kwoty powyżej 500 tys. zł, a prawie 45% kredytów gotówkowych – na ponad 50 tys. zł. BIK dokonuje analizy, co jest motorem napędzającym Polaków do finansowania swoich potrzeb konsumenckich. Prezes Zarządu BIK, dr Mariusz Cholewa zwraca uwagę na czynniki determinujące optymistyczne prognozy na rynku kredytowym w drugim półroczu 2021 roku.

  Migająca kontrolka płynu chłodniczego. Co oznacza?

  Migająca kontrolka płynu chłodniczego nie stanowi najlepszego sygnału. Może bowiem oznaczać, że silnik w aucie przegrzewa się.

  Rynek mieszkaniowy rozgrzany do czerwoności. Czy będzie ochłodzenie?

  Rynek mieszkaniowy od dłuższego czasu notuje hossę. Popyt znacznie przekracza podaż, mieszkania wyprzedają się na pniu, a ich ceny rosną w zatrważającym tempie. Niskie stopy procentowe i szeroka dostępność kredytów sprawiają, że kupujących przybywa. Czy ten stan rzeczy się utrzyma?

  Do 6 sierpnia najemcy sklepów mogą wycofać się z przedłużonych umów najmu

  Najem. Najemcy sklepów w centrach handlowych, którzy w zamian za brak opłat czynszowych w okresie lockdownów decydowali się na przedłużanie umów najmu o pół roku, mogą się z tych zobowiązań wycofać. Tę możliwość wprowadziła ustawa covidowa, która weszła w życie 23 lipca br. i która dała najemcom dwa tygodnie na skorzystanie z tego rozwiązania. Zdaniem prawników dla większości najemców jest to zapis korzystny, bo wygasza dotychczasowe roszczenia wynajmujących. Jednocześnie zastrzegają oni, że uchylenie anuluje wszystkie zapisy aneksów covidowych, a z prawnego punktu widzenia jest to kontrowersyjna zmiana, bo zostawia „na lodzie” zarządców centrów handlowych.

  Pomoc finansowa dla kół gospodyń wiejskich - nowe zasady

  Pomoc finansowa dla kół gospodyń wiejskich - nowe zasady. Wysokość pomocy dla kół gospodyń wiejskich będzie zależała od liczby należących do nich osób i wyniesie od 5 do 7 tys. zł. Dotacja będzie przyznawana raz w roku - zakłada projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zamieszczony na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

  Rynek motoryzacyjny w Polsce. 5 razy więcej aut przez 30 lat

  Rynek motoryzacyjny w Polsce rozwija się. Ostatnie 30 lat minęło pod znakiem 5-krotnego wzrostu ilości samochodów i wzrostu długości dróg.

  Letnie rekordy wypadków drogowych. Jak jeździć, by uniknąć wypadku?

  Wypadki. Połowa wakacji za nami. W ubiegłym roku to właśnie sierpień był miesiącem z niechlubnym rekordem największej liczby wypadków. W tym roku w pierwszej połowie letniego sezonu urlopowego liczba zgłoszonych w ramach assistance spraw była wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Czy w 2021 r. idziemy na kolejny rekord? Jak jeździć, by uniknąć wypadku?

  Check engine: LPG winne pojawienia się kontrolki?

  Check engine: LPG może powodować świecenie się błędu? W niektórych przypadkach tak. To jednak nie wina instalacji, a na ogół gazownika lub usterki.

  Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej

  Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej. Urząd Regulacji Energetyki informuje, że z ofert wolnorynkowych (nie podlegających zatwierdzeniu przez Prezesa URE) korzysta już ponad 37 proc. klientów w gospodarstwach domowych (ponad 5,8 mln). Tylko w czerwcu 2021 sprzedawcę prądu zmieniło 2,3 tys. odbiorców. Od początku 2021 r. takiej zmiany dokonało 22 tys. odbiorców: ponad 17 tys. klientów indywidualnych i prawie 5 tys. biznesowych. Od 2007 roku sprzedawcę prądu w naszym kraju zmieniło łącznie prawie 929 tys. odbiorców.

  Cennik Lexusa NX startuje od 200 tys. zł

  Cennik Lexusa NX został przygotowany dla polskiego rynku. Za bazową wersję hybrydową trzeba zapłacić co najmniej 200 tys. zł.

  Sprzedaż działki a VAT i PIT – sprzedaż prywatna czy działalność gospodarcza?

  Sprzedaż działki a VAT i PIT. Sprzedaż kilku działek, które należą do majątku prywatnego może zostać uznana przez organy skarbowe za działalność gospodarczą. W takim przypadku sprzedający będzie zobowiązany do zapłaty podatku VAT oraz podatku dochodowego, nawet wtedy, gdy od nabycia nieruchomości upłynęło więcej niż 5 lat.

  Budowa domów jednorodzinnych do 90 m2 bez pozwolenia na budowę

  Dom bez pozwolenia na budowę. W dniu 4 sierpnia 2021 r. opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Projekt ten zakłada wprowadzenie możliwości budowy domów jednorodzinnych (o łącznej powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 90 m2) bez pozwolenia na budowę, bez dziennika budowy oraz bez konieczności ustanowienia kierownika budowy, w procedurze tzw. zgłoszenia z projektem budowlanym. Projekt aktualnie jest poddawany konsultacjom publicznym.

  Polski Ład: Kredyty hipoteczne bez wkładu własnego do 2030 roku

  Kredyty hipoteczne objęte gwarancją do 100 tys. zł. zastępującą wkład własny wg propozycji z Polskiego Ładu będą udzielane do końca 2030 r. - podano w wykazie prac legislacyjnych rządu. Minimalny okres spłaty takiego kredytu to15 lat, a maksymalny limit ceny finansowanej nieruchomości w przeliczeniu na 1 m. kw. będzie uzależniony od szeregu czynników.

  Pre-pack – korzyść dla dłużnika, ale czy dla wierzycieli?

  Pre-pack, czyli przygotowana likwidacja polega na ogłoszeniu upadłości dłużnika z równoległym wskazaniem przez sąd nabywcy, ceny i innych warunków sprzedaży majątku dłużnika.

  Jakość rozliczeń MŚP [BADANIE]

  Z cyklicznego badania wśród MŚP realizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, iż jakość rozliczeń B2B utrzymała się na podobnym poziomie jak w drugim kwartale.

  Ile m2 mają nasze mieszkania?

  Ile m2 mają nasze mieszkania? Trochę ponad 29 metrów kwadratowych – taka powierzchnia przypada w Polsce na statystycznego obywatela. W Europie standard jest wyższy, czasami nawet ponad dwa razy wyższy – sugerują dane Eurostatu.

  Polski Ład. Zmiany zasad opodatkowania nieruchomości

  Opodatkowanie wynajmu nieruchomości. Zmiany zasad opodatkowania nieruchomości zawarte w programie Polski Ład doprowadzą do wzrostu czynszu za wynajmowane mieszkania. Uderzą również w przedsiębiorców, którzy rejestrują swoje biura czy gabinety w lokalach mieszkalnych.

  Coraz mniej gruntów do zagospodarowania

  Zasoby gruntów państwowych. Tylko ok. 165 tys. hektarów państwowej ziemi nie zostało dotychczas zagospodarowane. Część tych gruntów może być jeszcze sprzedana lub wydzierżawiona na cele rolne, ale większość z nich cechuje niska przydatność rolnicza oraz znaczne rozdrobnienie - informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

  Check engine: czy można jeździć?

  Check engine: czy można jeździć? Czasami tak, a czasami nie. To wszystko zależy od tego czy pojawieniu się kontrolki towarzyszą dodatkowe objawy.

  Polski Ład. Zmiany w uldze mieszkaniowej

  Ulga mieszkaniowa. Polski Ład zakłada modyfikację przepisów w zakresie ulgi mieszkaniowej. Zmiany dotyczą wydatków na spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na zbywaną nieruchomość. Co ulegnie zmianie?

  Kontrolka silnika: co oznacza?

  Kontrolka silnika: co oznacza? Jej zaświecenie się w czasie jazdy bez wątpienia stanowi ważny sygnał. Ale czy zawsze dalszą podróż należy przerwać?

  Wibracje w samochodzie: skąd się biorą?

  Wibracje w samochodzie, czyli dziś opowiemy o tym, skąd się biorą drgania w kabinie w czasie jazdy. A najczęstszym ich powodem są... opony!

  Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Warszawie?

  Ceny mieszkań w Warszawie. Na koniec połowy 2021 roku po raz pierwszy w historii cena metra kwadratowego mieszkania pozostającego w ofercie w Warszawie przekroczyła 12 tys. zł i była o 7,8 proc. wyższa niż w końcówce 2020 roku.