REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wybrać projekt z szansą na dofinansowanie z Unii

Michał Klimczak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jesteśmy w okresie bezpośrednio poprzedzającym uruchomienie programów operacyjnych w ramach nowej perspektywy budżetowej UE w latach 2007-2013. Wielu przedsiębiorców czeka na moment, kiedy będą mogli składać wnioski o dofinansowanie zaplanowanych przez siebie projektów.

Skuteczne ubieganie się o dotację z programów unijnych jest procesem złożonym. Doświadczenia w ubieganiu się o fundusze UE wskazują na szereg elementów, które wpływają na pozytywny wynik procesu i tworzą model zarządzania pozyskiwaniem dotacji, składający się z trzech etapów:

REKLAMA

Etap analizy - Identyfikacja

Etap aplikowania - Wniosek

Etap rozliczania - Realizacja


Pierwszym krokiem jest analiza krótkoterminowych (dwa, trzy lata) i długoterminowych (lata 2007-2013) planów rozwojowych przedsiębiorstwa. W ten sposób zostaną zidentyfikowane wszystkie projekty, które mogą kwalifikować się do współfinansowania z funduszy UE. Zestawienie planów przedsiębiorstwa z dostępnymi źródłami dofinansowania oraz terminami naboru wniosków może stworzyć długoterminową strategię ubiegania się o fundusze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Obszar analiz powinien obejmować planowane inwestycje, prace badawczo-rozwojowe, szkolenia pracowników i inne dziedziny finansowane z funduszy UE.


Analiza konkretnych projektów ma pomóc w ustaleniu dostępnych źródeł dofinansowania wraz z oceną szansy pozyskania wsparcia. Na tym etapie należy zweryfikować formalne oraz merytoryczne kryteria dostępu do programu.

REKLAMA


Podczas analizy należy zbadać m.in., do jakiej kategorii należy przedsiębiorca (np. mały, średni lub duży), ponieważ część programów adresowanych jest wyłącznie do MSP. Ważna jest analiza zakresu działalności, gdyż niektóre rodzaje są wyłączone ze wsparcia przyznawanego w ramach pomocy regionalnej. Natomiast katalog kosztów kwalifikowanych wskazuje, które koszty podlegają refundacji (może się okazać, że istotna część kosztów projektu nie podlega refundacji, a zatem przygotowanie wniosku jest bezcelowe). Kluczową kwestią jest także harmonogram projektu. Należy pamiętać, że inwestycję można rozpocząć zazwyczaj dopiero po dniu złożenia wniosku. Wytyczne unijne wskazują, że za datę rozpoczęcia inwestycji należy rozumieć podjęcie prac budowlanych lub zobowiązania do zamówienia urządzeń.


Prawidłowe przeprowadzenie etapu identyfikacji oszczędza czas przygotowania dokumentacji projektu, który nie spełnia kryteriów danego programu i nie ma szans na wsparcie. Należy pamiętać, że zarówno przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej, jak również rozliczanie projektu, oznacza dla przedsiębiorcy konieczność zaangażowania kilku osób. Na tym etapie warto zastanowić się, czy firma posiada wystarczające zasoby do przeprowadzenia wszystkich prac, czy też lepszym rozwiązaniem jest współpraca z firmą doradztwa dotacyjnego.


UDZIAŁ UNIJNEJ DOTACJI W WARTOŚCI PROJEKTU*

Maks. 50 proc. województwo podkarpackie, małopolskie, opolskie, lubuskie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, świętokrzyskie, łódzkie

Maks. 40 proc. województwo śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie, pomorskie, mazowieckie do 2011 roku

Maks. 30 proc. Warszawa, mazowieckie od 2011 roku

* mikroprzedsiębiorstwa i małe firmy mogą dostać 20 proc., a średnie firmy o 10 proc. większą dotację


MICHAŁ KLIMCZAK

Senior Consultant PNO Consultants

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA