REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Walka pracodawców o pozyskanie pracowników

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Firmy, aby pozyskać pracowników, oferują im dodatkowe świadczenia rzeczowe. Takie prezenty od pracodawców są konsekwencją masowej migracji zarobkowej Polaków.


REKLAMA

Firmy, walcząc o pracowników, oferują im nie tylko coraz wyższe płace, ale też wiele świadczeń dodatkowych: samochody, opiekę medyczną, bezpłatne zakwaterowanie itp. Podpisując kontrakt, warto jednak pamiętać, że większość z tych świadczeń zwiększa dochody, a zatem i płacony podatek. To zaś oznacza niższą pensję netto. Kto o tym zapomina, może przy pierwszej wypłacie przeżyć spory zawód.

REKLAMA


- W ostatnim czasie, w związku z masowymi wyjazdami Polaków do pracy za granicę, pracodawcom coraz trudniej jest znaleźć kandydatów. Starają się więc zachęcić potencjalnych pracowników. Taką zachętą są najczęściej służbowe samochody, opieka medyczna, zakwaterowanie itp. - twierdzi Krzysztof Koślicki, ekspert podatkowy w BDO Numerica.


Dodaje, że świadczenia te będą prawie zawsze traktowane jako przychód ze stosunku pracy. W konsekwencji ich wartość będzie podlegała opodatkowaniu, jeśli możliwe będzie wyodrębnienie konkretnej kwoty, jaką ewentualnie można by przypisać danemu pracownikowi.


Przychód pracownika

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Oferowanie dodatkowych świadczeń pracownikom zaczyna być normą. Decydując się na ich przyjęcie, trzeba wiedzieć, jak te prezenty od firmy rozliczać.


Adam Mariuk, ekspert firmy Deloitte, wyjaśnił, że pracodawca powinien zwrócić uwagę na ustalenie ewentualnego przychodu do opodatkowania oraz momentu jego rozpoznania. Odmiennie niż w przypadku świadczeń pieniężnych, przychód związany ze świadczeniami rzeczowymi powstaje wyłącznie, gdy te zostaną otrzymane przez pracownika - samo postawienie do dyspozycji nie wystarcza.

REKLAMA


- Nie zawsze łatwe jest ustalenie wartości świadczenia - szczególnie przy prywatnym używaniu samochodów służbowych. Przepisy nie narzucają jednolitego rozwiązania i pracodawcy stosują różne metody naliczania wartości takiego przychodu - twierdzi Adam Mariuk.


Dodaje, że pracownik, który korzysta ze świadczeń niepieniężnych, powinien pamiętać, że koszt ubezpieczeń społecznych oraz zaliczek na podatek od tych świadczeń będzie pomniejszał - w większości przypadków - jego pieniężne wynagrodzenie netto.


- Warto o tym pamiętać, zwłaszcza gdy pakiet świadczeń niepieniężnych jest duży w stosunku do wynagrodzenia pieniężnego - dodaje nasz rozmówca.


Opieka medyczna


Jednym z podstawowych świadczeń oferowanych pracownikom jest finansowanie opieki medycznej w prywatnych placówkach. Taka tendencja nie dziwi, gdyż od 2007 roku wydatki na opiekę medyczną można znów zaliczyć do kosztów.

Tomasz Rysiak, prawnik z kancelarii Magnusson, zwrócił uwagę na zmianę podejścia fiskusa do określenia przychodu z tytułu opłacania opieki medycznej w formie ryczałtu.


- Zgodnie z niekorzystnymi dla podatników, interpretacjami urzędów, u pracownika powstaje przychód do opodatkowania. W konsekwencji pracodawca powinien potrącić zarówno podatek, jak i składkę na ubezpieczenia społeczne w wysokości kwoty przypadającej na danego pracownika - przypominał Tomasz Rysiak.


Dodał, że pracodawca jest też uprawniony do zaliczenia wydatków na zapewnienie pracownikom prywatnej opieki medycznej w ciężar kosztów. Dotyczy to również wydatków ponoszonych przez pracodawców na inne świadczenia, pod warunkiem że spełniają one warunek pozostawania w związku z przychodem.


Koszt pracodawcy


Oferujący pracownikom dodatkowe świadczenia pracodawcy niewiele na tym tracą. Mogą poniesione wydatki w większości przypadków zaliczyć do kosztów podatkowych. Nie zawsze jednak tak będzie. Na ten aspekt zwrócił uwagę Krzysztof Koślicki.


- Nie w każdej sytuacji wydatki takie będą kosztami podatkowymi. Do ich kwalifikacji należy wziąć pod uwagę reguły ogólne, zgodnie z którymi kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT i odpowiednio art. 23 ustawy o PIT - tłumaczył Krzysztof Koślicki.


Dodał, że na pracodawcy zatem będzie spoczywał obowiązek wykazania związku pomiędzy poniesionymi wydatkami na te świadczenia a osiągniętymi lub ewentualnymi przychodami. Po spełnieniu tych warunków wydatki na świadczenia dla pracowników będą mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.


Za błędy odpowie szef


Hojni pracodawcy powinni pamiętać, że od 1 stycznia 2007 r. zostali obciążeni pełną i wyłączną odpowiedzialnością za zaniżenie lub nieujawnienie przychodów ze stosunku pracy swoich pracowników. Maciej Hadas, senior konsultant w departamencie doradztwa podatkowego HLB Frąckowiak i Wspólnicy, podkreślił w rozmowie z nami, że pracownicy mogą się czuć komfortowo, ponieważ w przypadku braku potrącenia podatku przez pracodawcę to pracodawca, a nie pracownik, będzie musiał zapłacić zaległy podatek.


- W praktyce zdarza się, że pracownicy mają pretensje do pracodawców, gdy okazuje się, że pierwsza pensja jest niższa, gdyż pracodawca potrącił z wynagrodzenia pracownika podatek należny od wartości świadczenia rzeczowego. Pracodawcy, chcąc uniknąć takich nieporozumień, powinni w momencie oferowania pracownikom świadczeń dodatkowych uświadamiać im, że równowartość pieniężna takiego świadczenia będzie podlegała opodatkowaniu - radził Maciej Hadas.


Podkreślił także, że niekiedy wysokość kosztów ponoszonych przez pracodawcę na rzecz pracowników jest ustalana w sposób zryczałtowany i niezależny od liczby osób, z którymi te koszty się wiążą (np. impreza integracyjna, usługi medyczne, basen).


- Tym samym brak jest możliwości stwierdzenia, czy dane osoby otrzymały świadczenia. W takiej sytuacji nie występuje podstawa do uwzględnienia ich wartości w przychodach pracownika - podsumował ekspert HLB Frąckowiak i Wspólnicy.


Ile wyniesie pensja pracownika

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

 
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

REKLAMA

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

REKLAMA