REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pełnomocnik będzie doręczał wszystkie pisma stronie przeciwnej

Podniesienie kosztów obsługi sprawy przez pełnomocników profesjonalnych w prosty sposób przełoży się na zwiększenie kosztów ich usług- podnosząc wydatki zleceniodawców.
Podniesienie kosztów obsługi sprawy przez pełnomocników profesjonalnych w prosty sposób przełoży się na zwiększenie kosztów ich usług- podnosząc wydatki zleceniodawców.

REKLAMA

REKLAMA

Zbliża się uchwalenie nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, zmieniającego treść art. 132 kpc. Nowelizację przyjął już Sejm, po ewentualnych poprawkach Senatu i podpisie Prezydenta, ustawa wejdzie w życie po 3 miesiącach od ogłoszenia.

Przemycony artykuł

Opisywana nowelizacja, poza pewnymi zmianami redakcyjnymi istniejących przepisów, wprowadza także m.in. rozdzielenie możliwości uzyskania pomocy pełnomocnika z urzędu od zwolnienia od kosztów sądowych.

REKLAMA

Pomiędzy tymi zmianami „przemycona” została nowelizacja art. 132 kpc, dotyczącego możliwości bezpośredniego doręczania sobie pism procesowych przez profesjonalnych pełnomocników (adwokatów i radców prawnych).

Podobnie jak w postępowaniu gospodarczym

Nowe brzmienie artykułu 132 kpc to:

„W toku sprawy adwokat, radca prawny, rzecznik patentowy oraz radca Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa doręczają sobie nawzajem bezpośrednio odpisy pism procesowych z załącznikami. Do pisma procesowego wniesionego do sądu dołącza się dowód doręczenia drugiej stronie odpisu albo dowód jego wysłania przesyłką poleconą. Pisma, do których nie dołączono dowodu doręczenia albo dowodu wysłania przesyłką poleconą, podlegają zwrotowi bez wzywania do usunięcia tego braku.”

Zobacz: Kiedy sąd może skazać świadka na grzywnę?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak łatwo zauważyć, powyższa norma przypomina rozwiązanie zastosowane w postępowaniu w sprawach gospodarczych (art. 479 9 kpc), z tym wyjątkiem, że dotyczy sytuacji, w których obie strony reprezentowane są przez pełnomocników profesjonalnych. W postępowaniu gospodarczym, każda strona reprezentowana przez pełnomocnika musi pisma doręczać bezpośrednio stronie przeciwnej.

Skutki dla prawników

REKLAMA

W każdej sprawie cywilnej (art. 132 jest przepisem „uniwersalnym”, wyłączanym przez lex specialis w postępowaniach odrębnych – jak wskazany art. 4799 kpc) – w której obie strony będą reprezentowane przez profesjonalnych pełnomocników procesowych – konieczne będzie bezpośrednie doręczanie przez nich pism procesowych.

Oznacza to, że każde pismo procesowe (poza wymienionymi w art. 132§2 kpc- np. pozew, sprzeciw od nakazu zapłaty itp.) będzie musiało być nadane 2 krotnie. Raz do strony reprezentowanej przez adwokata, drugi raz do sądu wraz z potwierdzeniem nadania stronie przeciwnej.

Jak łatwo zauważyć- podwaja to koszty korespondencji – co więcej, zwiększa znacząco ryzyko procesowe. Pomyłka w zakresie wysyłki , skutkuje zwrotem pisma bez wezwania do uzupełnienia braków.

Skutki dla zleceniodawców

REKLAMA

Podniesienie kosztów obsługi sprawy przez pełnomocników profesjonalnych w prosty sposób przełoży się na zwiększenie kosztów ich usług- podnosząc wydatki zleceniodawców. Co więcej, w przypadku złożonych spraw – w których w stosunku do jednej ze stron zachodzi jakaś forma współuczestnictwa- a poszczególne osoby reprezentowane będą przez innych pełnomocników- koszty korespondencji mogą być znaczące- zwłaszcza przy długich i złożonych postępowaniach.

Zleceniodawcy muszą liczyć się z tym, że pełnomocnicy nie będą chcieli się ujawniać w postępowaniu- tj. będą sporządzać odpowiednie pisma i opinie, nie będą natomiast występować w postępowaniu. Zrzucając ciężar na zleceniodawców, unikają ryzyka związanego z problematycznym doręczaniem pism procesowych.

Zobacz serwis: Przedsiębiorca w sądzie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

REKLAMA

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

REKLAMA

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA