REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składka zdrowotna w jednoosobowej działalności gospodarczej 2023

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
składka zdrowotna 2023
składka zdrowotna 2023
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Składki ZUS dla przedsiębiorców są aktualizowane w każdym roku. W 2023 r. stawki wzrosną. Szczególnie istotne zmiany dotyczą składki zdrowotnej.
rozwiń >

Składka zdrowotna i pozostałe składki na ZUS – wyższe stawki w 2023 r.

  • 812,23 zł składka emerytalna
  • 332,88 zł składka rentowa
  • 69,49 zł składka wypadkowa
  • 101,94 zł składka na Fundusz Pracy
  • 101,94 zł dobrowolna składka chorobowa

Składka zdrowotna w różnych formach działalności gospodarczej

Składka zdrowotna jest „odrębna” od pozostałych składek na ZUS ze względu na bardziej skomplikowany sposób wyliczania. Co więcej, jest inaczej wyliczana w różnych formach działalności gospodarczej i różnych formach opodatkowania.

REKLAMA

Jednoosobowa działalność gospodarcza – jaka składka zdrowotna

Składka zdrowotna dla jednoosobowej działalności gospodarczej jest zależna od formy opodatkowania. Przedsiębiorca może rozliczać podatek dochodowy w oparciu o zasady ogólne (skalę podatkową), podatek liniowy, kartę podatkową lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Składka zdrowotna: zasady ogólne - skala podatkowa

Składka zdrowotna w ramach skali podatkowej jest równa 9% dochodu. Złą wiadomością jest konieczność jej zapłaty również, gdy dochód nie wystąpił lub był niski. W takim przypadku należna jest składka zdrowotna w minimalnej wysokości ustalanej jako 9% minimalnego wynagrodzenia - 314,10 zł w 2023 r.

 

Składka zdrowotna: podatek liniowy

Dla przedsiębiorców rozliczających PIT podatkiem liniowym składka zdrowotna jest równa 4,9% dochodu jednak nie mniej niż 9% minimalnego wynagrodzenia. Osobną kwestią jest możliwość odliczenia od dochodu (a nie od podatku jak w poprzednim stanie prawnym). Obowiązuje tu roczny limit - 8700 zł rocznie. Od lutego 2023 limit wzrasta do do 10 200 zł.

Składka zdrowotna: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ustalanie składki zdrowotnej dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest oparte na zupełnie innych zasadach niż w innych formach opodatkowania PIT-em. Obowiązuje tu system „im większy przychód, tym większa opłata”. Występują w tym przypadku dwa progi w kwotach 60 tys. i 300 tys. Przekroczenie każdego z nich od początku roku podwyższa składkę zdrowotną. Podstawą ustalenia składki jest przeciętne wynagrodzenie w ostatnim kwartale poprzedniego roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Dla przychodu od początku roku nieprzekraczającego 60 tys. składka zdrowotna jest równa 335,94 zł
  • Dla przychodu od początku roku powyżej 60 tys. ale nie większego niż 300 tys. składka zdrowotna jest równa 559,89 zł
  • Jeśli przychód od początku roku przekroczy 300 tys. składka zdrowotna wzrasta do 1.007,81 zł

Przekroczenie progu w trakcie danego miesiąca oznacza konieczność zapłaty wyższej składki za ten miesiąc (bez odroczenia podwyżki składki na następny miesiąc).

Możliwość odliczenia: 50% zapłaconych składek zdrowotnych podlega odliczeniu od przychodu.

Składka zdrowotna: karta podatkowa

Składka zdrowotna dla karty podatkowej jest równa 9% minimalnego wynagrodzenia (ustalanego w każdym roku w drodze rozporządzenia Rady Ministrów). Występuje tu możliwość odliczenia od podatku w wysokości 19% zapłaconej składki zdrowotnej.

Sposób na biznes bez płacenia składek na ZUS – działalność nierejestrowa (nierejestrowana)

Prawo przedsiębiorców przewiduje alternatywę dla osób, które chcą założyć biznes jednak czują się zniechęcone koniecznością składek na ZUS. Działalność nierejestrowa odciąża od zdecydowanej większości formalności oraz składek na ZUS. Jednak w tym przypadku występuje górna granica miesięcznego przychodu. Do końca roku 2022 ten limit jest równy 1505 zł (połowa minimalnego wynagrodzenia).

W sejmie jest obecnie procedowany projekt ustawy przewidującej podwyższenie limitu przychodu dla działalności nierejestrowej (75% minimalnego wynagrodzenia zamiast obecnych 50%).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA