REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składka zdrowotna w jednoosobowej działalności gospodarczej 2023

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
składka zdrowotna 2023
składka zdrowotna 2023
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Składki ZUS dla przedsiębiorców są aktualizowane w każdym roku. W 2023 r. stawki wzrosną. Szczególnie istotne zmiany dotyczą składki zdrowotnej.
rozwiń >

Składka zdrowotna i pozostałe składki na ZUS – wyższe stawki w 2023 r.

  • 812,23 zł składka emerytalna
  • 332,88 zł składka rentowa
  • 69,49 zł składka wypadkowa
  • 101,94 zł składka na Fundusz Pracy
  • 101,94 zł dobrowolna składka chorobowa

Składka zdrowotna w różnych formach działalności gospodarczej

Składka zdrowotna jest „odrębna” od pozostałych składek na ZUS ze względu na bardziej skomplikowany sposób wyliczania. Co więcej, jest inaczej wyliczana w różnych formach działalności gospodarczej i różnych formach opodatkowania.

REKLAMA

Jednoosobowa działalność gospodarcza – jaka składka zdrowotna

Składka zdrowotna dla jednoosobowej działalności gospodarczej jest zależna od formy opodatkowania. Przedsiębiorca może rozliczać podatek dochodowy w oparciu o zasady ogólne (skalę podatkową), podatek liniowy, kartę podatkową lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Składka zdrowotna: zasady ogólne - skala podatkowa

Składka zdrowotna w ramach skali podatkowej jest równa 9% dochodu. Złą wiadomością jest konieczność jej zapłaty również, gdy dochód nie wystąpił lub był niski. W takim przypadku należna jest składka zdrowotna w minimalnej wysokości ustalanej jako 9% minimalnego wynagrodzenia - 314,10 zł w 2023 r.

 

Składka zdrowotna: podatek liniowy

Dla przedsiębiorców rozliczających PIT podatkiem liniowym składka zdrowotna jest równa 4,9% dochodu jednak nie mniej niż 9% minimalnego wynagrodzenia. Osobną kwestią jest możliwość odliczenia od dochodu (a nie od podatku jak w poprzednim stanie prawnym). Obowiązuje tu roczny limit - 8700 zł rocznie. Od lutego 2023 limit wzrasta do do 10 200 zł.

Składka zdrowotna: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ustalanie składki zdrowotnej dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest oparte na zupełnie innych zasadach niż w innych formach opodatkowania PIT-em. Obowiązuje tu system „im większy przychód, tym większa opłata”. Występują w tym przypadku dwa progi w kwotach 60 tys. i 300 tys. Przekroczenie każdego z nich od początku roku podwyższa składkę zdrowotną. Podstawą ustalenia składki jest przeciętne wynagrodzenie w ostatnim kwartale poprzedniego roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Dla przychodu od początku roku nieprzekraczającego 60 tys. składka zdrowotna jest równa 335,94 zł
  • Dla przychodu od początku roku powyżej 60 tys. ale nie większego niż 300 tys. składka zdrowotna jest równa 559,89 zł
  • Jeśli przychód od początku roku przekroczy 300 tys. składka zdrowotna wzrasta do 1.007,81 zł

Przekroczenie progu w trakcie danego miesiąca oznacza konieczność zapłaty wyższej składki za ten miesiąc (bez odroczenia podwyżki składki na następny miesiąc).

Możliwość odliczenia: 50% zapłaconych składek zdrowotnych podlega odliczeniu od przychodu.

Składka zdrowotna: karta podatkowa

Składka zdrowotna dla karty podatkowej jest równa 9% minimalnego wynagrodzenia (ustalanego w każdym roku w drodze rozporządzenia Rady Ministrów). Występuje tu możliwość odliczenia od podatku w wysokości 19% zapłaconej składki zdrowotnej.

Sposób na biznes bez płacenia składek na ZUS – działalność nierejestrowa (nierejestrowana)

Prawo przedsiębiorców przewiduje alternatywę dla osób, które chcą założyć biznes jednak czują się zniechęcone koniecznością składek na ZUS. Działalność nierejestrowa odciąża od zdecydowanej większości formalności oraz składek na ZUS. Jednak w tym przypadku występuje górna granica miesięcznego przychodu. Do końca roku 2022 ten limit jest równy 1505 zł (połowa minimalnego wynagrodzenia).

W sejmie jest obecnie procedowany projekt ustawy przewidującej podwyższenie limitu przychodu dla działalności nierejestrowej (75% minimalnego wynagrodzenia zamiast obecnych 50%).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA