Czy można dyscyplinarnie zwolnić pracownika palącego papierosy w niedozwolonym miejscu
REKLAMA
REKLAMA
ODPOWIEDŹ
REKLAMA
Jak najbardziej pracodawca ma prawo rozwiązać stosunek pracy z pracownikiem, który nie przestrzega obowiązującej w zakładzie pracy organizacji i porządku. Jeżeli zatem pracodawca wskazał w regulaminie pracy miejsce, w którym pracownicy mogą palić papierosy - a pracownik przepisów regulaminowych w tym zakresie nie przestrzega, wówczas może liczyć się z rozwiązaniem umowę o pracę przynajmniej za wypowiedzeniem. Wątpliwości mogą dotyczyć natomiast dyscyplinarnego zwolnienia - taka opcja byłaby możliwa w sytuacji wielokrotnego powtarzania się opisanej w pytaniu sytuacji.
UZASADNIENIE
REKLAMA
Palenie papierosów w zakładach pracy uwarunkowane długą tradycją historyczną w obecnym kształcie obowiązujących przepisów nie ma już takiej swobody jak w początkowych latach obowiązywania podstawowego źródła prawa pracy, jakim jest kodeks pracy. Zgodnie z obowiązującymi zasadami obowiązuje powszechny zakaz palenia papierosów w pomieszczeniach zakładów pracy.
Jednak właściciel lub zarządzający - którym jak najbardziej może być pracodawca ma prawo wyznaczyć palarnie, między innymi w pomieszczeniach zakładów pracy. Należy pamiętać, że palarnia to wyodrębnione konstrukcyjnie od innych pomieszczeń i ciągów komunikacyjnych pomieszczenie, odpowiednio oznaczone, służące wyłącznie do palenia wyrobów tytoniowych, w tym nowatorskich wyrobów tytoniowych, lub papierosów elektronicznych, zaopatrzone w wywiewną wentylację mechaniczną lub system filtracyjny w taki sposób, aby dym tytoniowy, para z papierosów elektronicznych lub substancje uwalniane za pomocą nowatorskiego wyrobu tytoniowego nie przenikały do innych pomieszczeń.
Jeżeli palenie papierosów na terenie zakładu pracy zostanie uregulowane w przepisach wewnątrzzakładowych, wówczas obowiązkiem pracowniczym jest ich przestrzeganie. Pytanie czy pracownik, który naruszył zakaz palenia w miejscu wyznaczonym kwalifikuje się do zakończenia współpracy z pracodawcą w trybie dyscyplinarnym. Odnosząc się do powyższego dylematu należy zauważyć, że rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia może mieć miejsce w szczególności w przypadku ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Wydaje się, że jednorazowe naruszenie nakazu palenia papierosów w miejscu wyznaczonym nie będzie kwalifikowało się do zwolnienia pracownika - natomiast przypadki powtarzające się jak najbardziej mogą być podstawą rozwiązania stosunku pracy za wypowiedzeniem, skrajne sytuacje jak najbardziej będą kwalifikowały się do zakończenia współpracy w trybie dyscyplinarnym.
Podstawa prawna:
art. 52 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2020 r., poz. 1320)
art. 5 ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz.U. z 2021 r., poz. 276)
Sebastian Kryczka
Porada pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX >> W INFORLEX znajdziesz wszystko o zmianach w prawie i podatkach >>
REKLAMA
REKLAMA