REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek pracy: rośnie zapotrzebowanie na pracownika

Powoli możemy mówić o wracającym do nas rynku pracownika
Powoli możemy mówić o wracającym do nas rynku pracownika

REKLAMA

REKLAMA

Na rynku pracy widać promyk nadziei. Liczba ofert pracy opublikowanych w internecie była w marcu największa od początku pandemii, a eksperci oceniają, że sytuacja z każdym miesiącem będzie się poprawiać.

Przybywa ofert pracy

W marcu w polskim internecie opublikowano prawie 285 tys. ofert pracy. To aż jedna piąta więcej niż miesiąc wcześniej (241 tys. ofert) i 21 proc. więcej niż w marcu rok temu (234 tys.), kiedy w Polsce zaczął się lockdown.

REKLAMA

Jak potwierdzają eksperci The Adecco Group, sytuacja jest widocznie lepsza niemal we wszystkich branżach. Oznacza to, że powoli możemy mówić o wracającym do nas rynku pracownika.

W których branżach szukają pracownika?

Porównując liczbę ofert pracy w marcu do liczby ofert opublikowanych w lutym tego roku, widać znaczny wzrost zapotrzebowania na pracowników w branżach:

  • budownictwo i nieruchomościach,
  • logistyka i transport,
  • IT i telekomunikacja
  • produkcja.

„W tych branżach pojawiło w marcu aż 35 tys. ofert pracy więcej. W samym tylko IT, dla doświadczonych specjalistów, widzimy wzrost liczby ofert rok do roku aż o 70%” – podkreśla Piotr Płusa, Key Account Manager w The Adecco Group.

Fakt, że w przyszłość możemy spoglądać ostrożnie, ale z optymizmem, potwierdzają też dane dotyczące bezrobocia. Na początku kwietnia Eurostat poinformował, że Polska w lutym br. była krajem o najniższej stopie bezrobocia w Unii Europejskiej, na poziomie 3,1 proc. Podobna sytuacja miała miejsce miesiąc wcześniej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Analiza rynku pracy

Analiza rynku pracy

Liczba ofert pracy opublikowanych w internecie była w marcu największa od początku pandemii

Nowe modele pracy

REKLAMA

Co istotne, zmianom ulegają modele pracy proponowane przez pracodawców. Tam, gdzie jest to możliwe, oferowany jest model pracy zdalnej bądź hybrydowej. Ten trend pozostanie z nami nie tylko w najbliższych tygodniach, ale jak prognozują eksperci, na długie lata.

Z badań The Adecco Group wynika, że trzy na cztery osoby doceniają większą elastyczność swoich managerów oraz firm, deklarują, że chciałyby pracować w przyszłości w modelu hybrydowym i nie chcą wracać do pracy w 100% wykonywanej z biura. Aż 75% z nich podkreśla, że ważne jest dla nich, aby ich miejsca pracy zachowały otwartość na zmiany również po zakończeniu pandemii.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Koras
    2021-05-31 00:22:36
    Coś w tym jest. Ludzie dookoła narzekają, że nie ma pracy, że zwalniaja, a jednak nie wszędzie jest to normą. U nas chociażby w imex logistics jest odwrotnie. Jest zapotrzebowanie na nowych ludzi. Firma sie rozwija, stawia na nowe wyzwania, poszerza zakres usług to i potrzebni są ludzie. A zarząd ceni sobie lojalnych pracowników
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
SENT z nowymi rodzajami odpadów? Projekt ma ograniczać szarą strefę

System Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT) ma zostać rozszerzony o 11 rodzajów odpadów, takich jak farby, lakiery czy kleje. Takie zmiany przewiduje projekt rozporządzenia opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Jak dodano, rozszerzenie SENT ma ograniczyć szarą strefę w gospodarce odpadowej.

Wsparcie inwestycji energetycznych. Projekt rozporządzenia

Projekt rozporządzenia umożliwiającego wsparcie inwestycji w obszarze energetyki i środowiska w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, opublikowano w poniedziałek 25 września na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Projekt innowacyjny, czyli jaki? Kryteria oceny i szans na otrzymanie dofinansowania

Innowacja stanowi jedną z największych sił napędowych gospodarki, przynosząc szereg korzyści zarówno przedsiębiorstwom, jak i konsumentom. Szczególnie duży wpływ na społeczeństwo mają innowacje przełomowe tj. rozwiązania oparte na zaawansowanych technologiach dotyczące istotnych problemów współczesnego świata, w tym m.in. środowiska czy zdrowia. Nic więc dziwnego, że to właśnie innowacyjność jest kluczowym kryterium oceny w krajowych oraz międzynarodowych projektach dotacyjnych.

Klienci chcieliby inteligentnych wózków, które zastąpią kasę samoobsługową

Sprzedawcy detaliczni są gotowi na technologiczne zmiany. Az 60 proc. badanych firm planuje się w przyszłym roku inwestycje w sztuczną inteligencję. A czego oczekują klienci? 

REKLAMA

Premie kadry kierowniczej powinny być powiązane z dobrostanem pracowników?

Pracownicy są gotowi zmienić pracę, jeśli w nowa będzie miała lepszy wpływ na samopoczucie. Dobra informacja jest taka że coraz więcej firm zauważa potrzebę wprowadzenia rozwiązań sprzyjających dobrostanowi pracowników. 

Dlaczego warto startować po dotacje? Odpowiedzią są sukcesy polskich start-upów

W jaki sposób dotacje pomagają w rozwoju przełomowych innowacji i ich komercjalizacji? Czy warto startować w programach dotacyjnych? Oto przegląd wybranych polskich projektów, które odniosły sukces, przy wsparciu dotacji.

Mięso komórkowe in vitro "z próbówki" produkowane w laboratorium. Singapur dopuścił je do sprzedaży. Unia Europejska wspiera produkcję zamienników zwykłego mięsa

Na świecie coraz więcej firm angażuje się w produkcję mięsa produkowanego laboratoryjnie metodą komórkową, a koszty tej produkcji spadają. Mięso komórkowe (inaczej mięso in vitro) jest taką nowością, że na razie w wielu krajach, w tym w UE i w Polsce nie ma regulacji prawnych dopuszczających je do sprzedaży. Chociaż np. Unia Europejska wspiera rozwój produkcji alternatywnych zamienników mięsa. W grudniu 2020 roku Singapurska Agencja ds. Żywności (SFA) jako pierwszy organ regulacyjny na świecie, zatwierdziła sprzedaż produktu z kurczaka wykonanego z mięsa "z próbówki".

Rzemieślnik to dumny zawód. Jak biznes może wspomóc szkoły zawodowe?

Biznes i szkoły zawodowe. Blisko 60 proc. uczniów po szkole podstawowej decyduje się na kontynuację nauki w szkole zawodowej. Cieszy to firmy, które cierpią na brak wykwalifikowanych kadr o odpowiednich kompetencjach. Jak biznes może wspomóc szkolnictwo zawodowe? 

REKLAMA

Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

REKLAMA