REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek pracy: rośnie zapotrzebowanie na pracownika

Powoli możemy mówić o wracającym do nas rynku pracownika
Powoli możemy mówić o wracającym do nas rynku pracownika

REKLAMA

REKLAMA

Na rynku pracy widać promyk nadziei. Liczba ofert pracy opublikowanych w internecie była w marcu największa od początku pandemii, a eksperci oceniają, że sytuacja z każdym miesiącem będzie się poprawiać.

Przybywa ofert pracy

W marcu w polskim internecie opublikowano prawie 285 tys. ofert pracy. To aż jedna piąta więcej niż miesiąc wcześniej (241 tys. ofert) i 21 proc. więcej niż w marcu rok temu (234 tys.), kiedy w Polsce zaczął się lockdown.

REKLAMA

Jak potwierdzają eksperci The Adecco Group, sytuacja jest widocznie lepsza niemal we wszystkich branżach. Oznacza to, że powoli możemy mówić o wracającym do nas rynku pracownika.

W których branżach szukają pracownika?

Porównując liczbę ofert pracy w marcu do liczby ofert opublikowanych w lutym tego roku, widać znaczny wzrost zapotrzebowania na pracowników w branżach:

  • budownictwo i nieruchomościach,
  • logistyka i transport,
  • IT i telekomunikacja
  • produkcja.

„W tych branżach pojawiło w marcu aż 35 tys. ofert pracy więcej. W samym tylko IT, dla doświadczonych specjalistów, widzimy wzrost liczby ofert rok do roku aż o 70%” – podkreśla Piotr Płusa, Key Account Manager w The Adecco Group.

Fakt, że w przyszłość możemy spoglądać ostrożnie, ale z optymizmem, potwierdzają też dane dotyczące bezrobocia. Na początku kwietnia Eurostat poinformował, że Polska w lutym br. była krajem o najniższej stopie bezrobocia w Unii Europejskiej, na poziomie 3,1 proc. Podobna sytuacja miała miejsce miesiąc wcześniej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Analiza rynku pracy

Analiza rynku pracy

Liczba ofert pracy opublikowanych w internecie była w marcu największa od początku pandemii

Nowe modele pracy

REKLAMA

Co istotne, zmianom ulegają modele pracy proponowane przez pracodawców. Tam, gdzie jest to możliwe, oferowany jest model pracy zdalnej bądź hybrydowej. Ten trend pozostanie z nami nie tylko w najbliższych tygodniach, ale jak prognozują eksperci, na długie lata.

Z badań The Adecco Group wynika, że trzy na cztery osoby doceniają większą elastyczność swoich managerów oraz firm, deklarują, że chciałyby pracować w przyszłości w modelu hybrydowym i nie chcą wracać do pracy w 100% wykonywanej z biura. Aż 75% z nich podkreśla, że ważne jest dla nich, aby ich miejsca pracy zachowały otwartość na zmiany również po zakończeniu pandemii.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Koras
    2021-05-31 00:22:36
    Coś w tym jest. Ludzie dookoła narzekają, że nie ma pracy, że zwalniaja, a jednak nie wszędzie jest to normą. U nas chociażby w imex logistics jest odwrotnie. Jest zapotrzebowanie na nowych ludzi. Firma sie rozwija, stawia na nowe wyzwania, poszerza zakres usług to i potrzebni są ludzie. A zarząd ceni sobie lojalnych pracowników
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

REKLAMA

Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

REKLAMA

Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

REKLAMA