REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rok 2021 będzie dobrym rokiem dla branży IT

Gartner zapowiada dobry rok dla IT
Gartner zapowiada dobry rok dla IT
embuk-importer

REKLAMA

REKLAMA

Gartner zapowiada dobry rok dla sektora IT. Według prognoz ekspertów, w 2021 rynek urośnie o 6,2%. Jak rozwinie się rynek? Jak będą postępować procesy automatyzacji?

Sektor IT - podsumowanie Gartnera

Wraz z początkiem roku instytut Gartnera opublikował podsumowanie 2020 dla rynku IT. Wyniki analizy nie były specjalnym zaskoczeniem, poprzedni rok był wymagający dla całej światowej gospodarki, także dla rynku technologii informatycznych.

REKLAMA

- Patrząc całościowo na rynek IT, wniosek może być jeden – miniony rok był trudny. Jednak, gdy zaczniemy analizować sytuację dogłębnie, segment po segmencie to zauważymy, że w zależności od sektora IT, pandemia wywarła różny wpływ. Oczywiście daleko było do ideału, ale nie wpadliśmy w wielką depresję. - mówi Rafał Orawski, prezes BPSC.

Inwestycje tylko tam, gdzie to konieczne

REKLAMA

- W ubiegłym roku wiele firm wstrzymało się z decyzjami inwestycyjnymi. To zawieszenie nie jest równoznaczne z rezygnacją. Sygnały, jakie do nas płyną, są jednoznaczne: biznes chce zaczekać, aż sytuacja będzie bardziej stabilna. - zauważa szef BPSC i mówi dalej - Gdy okoliczności staną się bardziej przewidywalne, wówczas o decyzje będzie łatwiej. W ubiegłym roku część firm inwestowała tylko tam, gdzie było to konieczne - kończy ekspert.

Sytuacja, o jakiej mówi Orawski, nie była tylko polską domeną, stąd zamiast wzrostów, rynek skurczył się w ubiegłym roku o 3,2%. Przedsiębiorcy najwięcej chcieli zaoszczędzić na sprzęcie. Wydatki w tym segmencie były aż o 8,8% mniejsze niż w 2019 roku. Pozostałe 4 badane obszary nie odnotowały aż tak dużych spadków. Były one np. na poziomie 2,7% - taki zanotowały usługi IT - lub niższym.

Powrót do dawnej normalności

Pod koniec ubiegłego roku cały świat zelektryzowały informacje o pojawieniu się skutecznych i bezpiecznych szczepionek. Zdaniem ekspertów, to one pomogą światu wrócić do normalności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Gdy w gospodarce zacznie panować większy optymizm, firmy powrócą do swoich pierwotnych planów inwestycyjnych. Według naszych prognoz, projekty cyfrowe będą istotne dla kadry C-level, dlatego pojawi się więcej środków na digitalizację. - mówi John-David Lovelock, Wiceprezes ds. badań w Gartnerze. Jak czytamy w styczniowej publikacji amerykańskich ekspertów, w tym roku wszystkie analizowane segmenty IT wrócą na ścieżkę wzrostu.

Systemowa wygrana

REKLAMA

Najwyższe tempo wzrostu eksperci Gartnera wróżą segmentowi oprogramowania dla biznesu. Nakłady na zaawansowane systemy IT, takie jak np. systemy klasy ERP, będą na poziomie 8,8%. Na biznesowy software popyt będzie największy. Powodów takiego stanu rzeczy będzie kilka. Rafał Orawski wymienia jego zdaniem najważniejsze.

- Przede wszystkim: druga fala cyfryzacji. Automatyzacja postępuje, model pracy ulega zmianie, a to wymaga ułożenia na nowo procesów, a to bez sprawnego systemu się nie uda. Przedsiębiorcy będą zastępować starsze systemy rozwiązaniami bardziej zaawansowanymi i adekwatnymi do ich potrzeb oraz oczekiwań. - zapowiada szef śląskiej spółki IT, producenta systemów klasy ERP.

Potwierdzają to prognozy instytutu Gartnera, w których nie tylko ten, ale i kolejny rok ma być znakomity dla dostawców oprogramowania. Analitycy przewidują, że w 2022 wydatki na systemy IT będą rosły szybciej niż w 2021 i osiągną wartość dwucyfrową (10,2%). Software dla biznesu ma być lokomotywą dla całego rynku technologii informatycznych.

Cyfrowe przyspieszenie

Zdaniem autorów publikacji, w pierwszych latach po pandemii przedsiębiorstwa, żeby dopasować się do nowych realiów, będą musiały znacząco przyspieszyć plany cyfrowej transformacji. To, co kiedyś zajmowało pięć lat, zostanie skrócone do dwóch. Same tylko wydatki na IT związane z pracą zdalną wrosną o 4,9% w stosunku do 2020 roku. A to przecież w ubiegłym roku określenie home office stało się synonimem pracy.

W 2021 roku dobrą dynamikę wzrostu zanotuje rynek urządzeń i Data Center. Zdaniem ekspertów z USA, ten pierwszy urośnie aż o 8%, drugi o 6,2%. Jednak w obu przypadkach skok będzie jednoroczny, bo już w 2022 tempo wyhamuje do odpowiednio 1,3% oraz 3,4%. Warto wspomnieć, że zdaniem Gartnera wydatki na narzędzia i osprzęt zanotują największe odbicie, wyniesie ono ponad 16 punktów procentowych.

Usługi IT mogą liczyć na stabilny wzrost na poziomie 6%, który utrzyma się także na kolejne dwanaście miesięcy (6,3%). Stabilnie, choć nie tak dobrze wyglądać będzie sytuacja w obszarze usług komunikacyjnych, które w 2021 urosną o 4,5%, a w 2022 o 3,3%.

Kiedy gospodarka odbije się od dna?

Zdaniem instytutu Gartnera, biorąc pod uwagę dynamikę zmian, bieżący rok będzie lepszy niż kolejny. W 2021 roku wydatki urosną od 6,2%, a rynek wart będzie 3,922 bln USD. W następnych dwunastu miesiącach wzrost będzie mniejszy, ale i tak bardzo dobry. Eksperci spodziewają się, że w 2022 wydatki zamkną się w kwocie 4,104 bln USD. Czyli o 4,6% więcej niż rok wcześniej.

- W tym roku gospodarka i każdy z jej segmentów odbiją się od dna. To dobrze, ale najważniejszy jest nie wysoki, ale stabilny wzrost, a ten przyjdzie z czasem. Dopiero w kolejnych latach będziemy nadrabiać stracony czas. - podsumowuje Rafał Orawski.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

REKLAMA

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA