REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rok 2021 będzie dobrym rokiem dla branży IT

Gartner zapowiada dobry rok dla IT
Gartner zapowiada dobry rok dla IT
embuk-importer

REKLAMA

REKLAMA

Gartner zapowiada dobry rok dla sektora IT. Według prognoz ekspertów, w 2021 rynek urośnie o 6,2%. Jak rozwinie się rynek? Jak będą postępować procesy automatyzacji?

Sektor IT - podsumowanie Gartnera

Wraz z początkiem roku instytut Gartnera opublikował podsumowanie 2020 dla rynku IT. Wyniki analizy nie były specjalnym zaskoczeniem, poprzedni rok był wymagający dla całej światowej gospodarki, także dla rynku technologii informatycznych.

REKLAMA

- Patrząc całościowo na rynek IT, wniosek może być jeden – miniony rok był trudny. Jednak, gdy zaczniemy analizować sytuację dogłębnie, segment po segmencie to zauważymy, że w zależności od sektora IT, pandemia wywarła różny wpływ. Oczywiście daleko było do ideału, ale nie wpadliśmy w wielką depresję. - mówi Rafał Orawski, prezes BPSC.

Inwestycje tylko tam, gdzie to konieczne

REKLAMA

- W ubiegłym roku wiele firm wstrzymało się z decyzjami inwestycyjnymi. To zawieszenie nie jest równoznaczne z rezygnacją. Sygnały, jakie do nas płyną, są jednoznaczne: biznes chce zaczekać, aż sytuacja będzie bardziej stabilna. - zauważa szef BPSC i mówi dalej - Gdy okoliczności staną się bardziej przewidywalne, wówczas o decyzje będzie łatwiej. W ubiegłym roku część firm inwestowała tylko tam, gdzie było to konieczne - kończy ekspert.

Sytuacja, o jakiej mówi Orawski, nie była tylko polską domeną, stąd zamiast wzrostów, rynek skurczył się w ubiegłym roku o 3,2%. Przedsiębiorcy najwięcej chcieli zaoszczędzić na sprzęcie. Wydatki w tym segmencie były aż o 8,8% mniejsze niż w 2019 roku. Pozostałe 4 badane obszary nie odnotowały aż tak dużych spadków. Były one np. na poziomie 2,7% - taki zanotowały usługi IT - lub niższym.

Powrót do dawnej normalności

Pod koniec ubiegłego roku cały świat zelektryzowały informacje o pojawieniu się skutecznych i bezpiecznych szczepionek. Zdaniem ekspertów, to one pomogą światu wrócić do normalności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Gdy w gospodarce zacznie panować większy optymizm, firmy powrócą do swoich pierwotnych planów inwestycyjnych. Według naszych prognoz, projekty cyfrowe będą istotne dla kadry C-level, dlatego pojawi się więcej środków na digitalizację. - mówi John-David Lovelock, Wiceprezes ds. badań w Gartnerze. Jak czytamy w styczniowej publikacji amerykańskich ekspertów, w tym roku wszystkie analizowane segmenty IT wrócą na ścieżkę wzrostu.

Systemowa wygrana

REKLAMA

Najwyższe tempo wzrostu eksperci Gartnera wróżą segmentowi oprogramowania dla biznesu. Nakłady na zaawansowane systemy IT, takie jak np. systemy klasy ERP, będą na poziomie 8,8%. Na biznesowy software popyt będzie największy. Powodów takiego stanu rzeczy będzie kilka. Rafał Orawski wymienia jego zdaniem najważniejsze.

- Przede wszystkim: druga fala cyfryzacji. Automatyzacja postępuje, model pracy ulega zmianie, a to wymaga ułożenia na nowo procesów, a to bez sprawnego systemu się nie uda. Przedsiębiorcy będą zastępować starsze systemy rozwiązaniami bardziej zaawansowanymi i adekwatnymi do ich potrzeb oraz oczekiwań. - zapowiada szef śląskiej spółki IT, producenta systemów klasy ERP.

Potwierdzają to prognozy instytutu Gartnera, w których nie tylko ten, ale i kolejny rok ma być znakomity dla dostawców oprogramowania. Analitycy przewidują, że w 2022 wydatki na systemy IT będą rosły szybciej niż w 2021 i osiągną wartość dwucyfrową (10,2%). Software dla biznesu ma być lokomotywą dla całego rynku technologii informatycznych.

Cyfrowe przyspieszenie

Zdaniem autorów publikacji, w pierwszych latach po pandemii przedsiębiorstwa, żeby dopasować się do nowych realiów, będą musiały znacząco przyspieszyć plany cyfrowej transformacji. To, co kiedyś zajmowało pięć lat, zostanie skrócone do dwóch. Same tylko wydatki na IT związane z pracą zdalną wrosną o 4,9% w stosunku do 2020 roku. A to przecież w ubiegłym roku określenie home office stało się synonimem pracy.

W 2021 roku dobrą dynamikę wzrostu zanotuje rynek urządzeń i Data Center. Zdaniem ekspertów z USA, ten pierwszy urośnie aż o 8%, drugi o 6,2%. Jednak w obu przypadkach skok będzie jednoroczny, bo już w 2022 tempo wyhamuje do odpowiednio 1,3% oraz 3,4%. Warto wspomnieć, że zdaniem Gartnera wydatki na narzędzia i osprzęt zanotują największe odbicie, wyniesie ono ponad 16 punktów procentowych.

Usługi IT mogą liczyć na stabilny wzrost na poziomie 6%, który utrzyma się także na kolejne dwanaście miesięcy (6,3%). Stabilnie, choć nie tak dobrze wyglądać będzie sytuacja w obszarze usług komunikacyjnych, które w 2021 urosną o 4,5%, a w 2022 o 3,3%.

Kiedy gospodarka odbije się od dna?

Zdaniem instytutu Gartnera, biorąc pod uwagę dynamikę zmian, bieżący rok będzie lepszy niż kolejny. W 2021 roku wydatki urosną od 6,2%, a rynek wart będzie 3,922 bln USD. W następnych dwunastu miesiącach wzrost będzie mniejszy, ale i tak bardzo dobry. Eksperci spodziewają się, że w 2022 wydatki zamkną się w kwocie 4,104 bln USD. Czyli o 4,6% więcej niż rok wcześniej.

- W tym roku gospodarka i każdy z jej segmentów odbiją się od dna. To dobrze, ale najważniejszy jest nie wysoki, ale stabilny wzrost, a ten przyjdzie z czasem. Dopiero w kolejnych latach będziemy nadrabiać stracony czas. - podsumowuje Rafał Orawski.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA