| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Czy od ubezpieczonego można żądać zwrotu zasiłku, który został mu bezpodstawnie wypłacony

Czy od ubezpieczonego można żądać zwrotu zasiłku, który został mu bezpodstawnie wypłacony

Podczas kontroli ZUS okazało się, że w 2016 r. jednej z ubezpieczonych naliczyliśmy za wysoki zasiłek macierzyński (z powodu nieprawidłowo ustalonej podstawy wymiaru zasiłku). Czy ZUS może domagać się korekty wysokości zasiłku i jego zwrotu? Jeśli tak, to jak go wyegzekwować od ubezpieczonej?

Muszą Państwo jako płatnik zasiłku skorygować dokumenty rozliczeniowe za okres wskazany przez ZUS w protokole kontroli. W tym bowiem przypadku doszło do bezpodstawnej wypłaty zasiłku. To Państwo będą zobowiązani do zwrotu zasiłku ZUS, a nie pracownica na Państwa rzecz. Szczegóły w uzasadnieniu.

Może się zdarzyć, że płatnik zasiłku (ZUS lub inny uprawniony podmiot, np. pracodawca) nieprawidłowo ustali podstawę wymiaru zasiłku z FUS, wskutek czego dojdzie np. do jego nadpłaty. Nieprawidłowo wypłacone przez pracodawcę jako płatnika zasiłki z ubezpieczenia społecznego można podzielić na dwie grupy:

  • świadczenia pobrane nienależnie,
  • świadczenia wypłacone bezpodstawnie.

O świadczeniu wypłaconym bezpodstawnie mówimy wtedy, gdy zostało przez płatnika składek wypłacone:

  • pomimo braku uprawnień osoby ubezpieczonej lub
  • w wysokości wyższej niż należna - najczęściej z powodu błędu płatnika zasiłków.

Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku Państwa pracownicy.

Zwrot zasiłku pobranego bezpodstawnie następuje poprzez dopłatę przez płatnika zasiłku składek na ubezpieczenia społeczne (wypłacone zasiłki są rozliczane w ciężar tych składek w deklaracji ZUS DRA) na przydzielony płatnikowi składek przez ZUS indywidualny numer rachunku składkowego. Płatnik składek dokonuje jednej wpłaty obejmującej łączną kwotę składek, w tym na ubezpieczenia społeczne, w wysokości stanowiącej różnicę między wykazaną w deklaracji kwotą należnych składek za dany miesiąc kalendarzowy a kwotą tzw. uznań, w tym wypłaconych zasiłków.

Nie podlegają rozliczeniu w deklaracji rozliczeniowej zasiłki wypłacone przez płatnika bezpodstawnie (art. 46 ust. 2 ustawy systemowej).

Płatnik składek, który dokonał bezpodstawnej wypłaty zasiłku i rozliczył go w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne, jest zobowiązany do:

  • złożenia dokumentów rozliczeniowych korygujących (raportu ZUS RSA, ZUS RCA oraz deklaracji ZUS DRA), bez uwzględniania świadczeń bezpodstawnych, oraz
  • opłacenia powstałej zaległości z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne wraz z należnymi odsetkami za zwłokę.

Zatem pracownik, który otrzymał zawyżoną w wyniku pomyłki pracodawcy kwotę zasiłku, nie musi zwracać nadpłaty ani do ZUS, ani pracodawcy. Może jednak rozliczyć się z płatnikiem zasiłków dobrowolnie i wyrazić zgodę na zwrot pobranego świadczenia. Jeśli jednak ubezpieczony tego nie zrobi, nie uzyskuje przychodu do opodatkowania w równowartości zaległych składek, jakie pracodawca opłacił do ZUS. Potwierdza to interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 31 stycznia 2018 r. (0115-KDIT2-2.4011.371.2017.1.BK). Organ podatkowy uznał w niej, że dokonując takiej wpłaty, pracodawca wykonał ciążące na nim, a nie na pracowniku zobowiązanie. W takiej sytuacji nie można więc mówić o przychodzie podatkowym występującym po stronie pracownika.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Czy od ubezpieczonego można żądać zwrotu zasiłku, który został mu bezpodstawnie wypłacony

W artykule omówiono również przykład omawiający zwrot bezpodstawnie wypłaconego zasiłku.

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy od ubezpieczonego można żądać zwrotu zasiłku, który został mu bezpodstawnie wypłacony /Shutterstock
Czy od ubezpieczonego można żądać zwrotu zasiłku, który został mu bezpodstawnie wypłacony /Shutterstock

Odpowiedzialność członków zarządu spółek kapitałowych79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Żakiewicz Górczak Gawińska Sp. k.

Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »