| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Czy nowy płatnik jest uprawniony do wypłaty zasiłku macierzyńskiego za część urlopu rodzicielskiego

Czy nowy płatnik jest uprawniony do wypłaty zasiłku macierzyńskiego za część urlopu rodzicielskiego

Zatrudniliśmy pracownicę, która nie wykorzystała pełnego wymiaru zasiłku za czas urlopu rodzicielskiego u poprzedniego płatnika będącego zleceniodawcą. Osoba ta samotnie wychowuje dziecko urodzone w 2017 r. i nie skorzystała z 2 tygodni tego zasiłku. Pracownica złożyła nam, z zachowaniem 21-dniowego terminu, wniosek o udzielenie 2 tygodni urlopu rodzicielskiego i wypłatę zasiłku za tę część urlopu. Czy mamy obowiązek przychylić się do jej wniosku? W jakiej wysokości przysługuje jej zasiłek macierzyński za okres tego urlopu?

Tak. Mają Państwo obowiązek udzielić pracownicy urlopu rodzicielskiego. Za czas tego urlopu pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości 60% podstawy jego wymiaru. Szczegóły w uzasadnieniu.

Urlop rodzicielski w wymiarze do 16 tygodni może być udzielony w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu albo nieprzypadającym bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części tego urlopu (art. 1821c § 3 zd. 1 Kodeksu pracy). Przepisy nie nakazują ponadto wykorzystania urlopu rodzicielskiego wyłącznie w jednym podmiocie. Z uprawnienia do tego urlopu, a także z zasiłku za ten urlop, ubezpieczony może skorzystać u kolejnego pracodawcy/zleceniodawcy. Prawo do urlopu rodzicielskiego we wskazanej wyżej części jest jednak ograniczone w czasie. Urlop, a także zasiłek za ten urlop, można bowiem wykorzystać do końca roku, w którym dziecko kończy 6 lat.

Dodatkowo istotny jest termin złożenia wniosku o część urlopu rodzicielskiego. Ubezpieczony powinien to zrobić nie później niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu lub zasiłku za ten czas. Wówczas taki wniosek spełnia wszystkie przesłanki dla pozytywnego rozpatrzenia.

W przedstawionej sytuacji Państwa pracownica może skorzystać z pozostałej 2-tygodniowej części urlopu rodzicielskiego. Wysokość zasiłku macierzyńskiego za część urlopu rodzicielskiego wyniesie 60% podstawy wymiaru, ponieważ urlop rodzicielski i zasiłek za ten czas ubezpieczona zaplanowała w 2 częściach.

Podstawa wymiaru zasiłku jest uzależniona od terminu złożenia wniosku o urlop rodzicielski i od tego, czy ubezpieczony będzie wykorzystywał urlop lub zasiłek w całości czy w częściach. Warunkiem wypłaty 80% zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego jest, aby ubezpieczony nie później niż 21 dni po porodzie złożył wniosek o urlop rodzicielski w pełnym wymiarze bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego (art. 31 ust. 3 ustawy zasiłkowej). W przeciwnym wypadku ubezpieczonemu przysługuje 60% zasiłek za okres 26 tygodni urlopu rodzicielskiego

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Czy nowy płatnik jest uprawniony do wypłaty zasiłku macierzyńskiego za część urlopu rodzicielskiego

W artykule przedstawiono również tabelę określającą wysokość zasiłku macierzyńskiego.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »