Jak korzystnie podjąć współpracę z osobą samozatrudnioną?
REKLAMA
REKLAMA
Przez pojęcie „samozatrudnienie” należy rozumieć świadczenie usług na rzecz podmiotu zatrudniającego przez osobę samodzielnie prowadzącą działalność gospodarczą na własny rachunek i na własne ryzyko.
REKLAMA
WAŻNE!
Samozatrudnionym jest osoba organizująca swoją aktywność zawodową przez wykonywanie, na własny rachunek i ryzyko, działalności gospodarczej i świadcząca usługi na rzecz innego przedsiębiorstwa.
Zasady współpracy z samozatrudnionym
Przedsiębiorcy mogą oferować tę formę współpracy osobom, które nie były z nimi wcześniej zawodowo związane, lub własnym pracownikom zachęcając ich do założenia własnej firmy. W obu przypadkach należy zachować daleko idącą ostrożność, by nie narazić się na zarzut obchodzenia przepisów prawa, polegającego na zastępowaniu umów o pracę umowami cywilnymi.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Zagrożenia (-)
Niewłaściwie ukształtowana współpraca z osobą samozatrudnioną może zostać uznana za omijanie przepisów prawa.
Treść umowy będącej podstawą współpracy między dwoma niezależnymi podmiotami nie może naruszać porządku prawnego (czyli obowiązujących przepisów) oraz zasad współżycia społecznego. Poza wymienionymi ograniczeniami, strony umowy o współpracy mają dużą swobodę w kształtowaniu jej postanowień.
Wady i zalety samozatrudnienia
Pracodawcy korzystający z osób samozatrudnionych mogą odnieść wiele korzyści. Do najważniejszych należą m.in.:
• brak konieczności kierowania się regulacjami Kodeksu pracy, co pozwala zmniejszyć wydatki (zwolnienie podmiotu zatrudniającego od obowiązku gwarantowania przywilejów pracowniczych np. w zakresie minimalnej płacy, prawa do wynagrodzenia chorobowego, urlopu wypoczynkowego, odpraw za zwolnienia z pracy, należności za odbywane podróże służbowe itd.),
• brak przymusu stosowania się do ograniczeń wynikających z kodeksowych regulacji dotyczących czasu pracy,
• znaczące obniżenie kosztów zatrudnienia (podmiot zatrudniający nie ponosi kosztów opłacania składek, osoba samozatrudniona rozlicza się z podatku dochodowego we własnym zakresie),
• możliwość stosowania klauzul o karach umownych za nienależyte wykonanie zamówionych usług,
• brak ochrony trwałości zatrudnienia i łatwość zakończenia współpracy.
Samozatrudnienie nie jest jednak wolne od wad. Należałoby tu wskazać przede wszystkim na:
• ograniczoną możliwości sprawowania kontroli nad samozatrudnionymi, gdyż nie pozostają oni w stosunku podporządkowania względem podmiotu zatrudniającego, wskutek czego w dużej mierze sami decydują o sposobie realizacji wyznaczonych zadań do wykonania,
• stworzenie stosunkowo słabej więzi prawnej, co może skutkować niewystarczającą dbałością o dobro pracodawcy,
• ryzyko zarzutu obchodzenia prawa pracy przez zawieranie w miejsce umowy o pracę umów o innym charakterze.
Z kim podjąć współpracę?
Z punktu widzenia podmiotu zatrudniającego, najczęściej lepszym rozwiązaniem pod względem finansowym będzie podjęcie współpracy z kimś „z zewnątrz”, kto jeszcze nie wykonywał dla niego żadnej pracy. Wynika to z możliwości opłacania przez taką osobę składek ZUS na preferencyjnych zasadach, od obniżonej podstawy wymiaru. Umożliwia to ustalenie między stronami niższej stawki wynagrodzenia (bo niższe są koszty po stronie samozatrudnionego).
Więcej w Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń - Zamów prenumeratę >>
REKLAMA
REKLAMA