REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak korzystnie podjąć współpracę z osobą samozatrudnioną?

Mariusz Pigulski
ekspert ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo-płacowej
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorstwo, które decyduje się na współpracę z osobami samozatrudnionymi, może zyskać znaczne oszczędności na płacowych i pozapłacowych kosztach pracy. Jednak ta forma współpracy jest obarczona pewnym ryzykiem. Jeżeli okaże się, że samozatrudniony w rzeczywistości wykonuje obowiązki w ramach stosunku pracy, zatrudniającemu go przedsiębiorcy grozi grzywna od 1 tys. zł do 30 tys. zł.

Przez pojęcie „samozatrudnienie” należy rozumieć świadczenie usług na rzecz podmiotu zatrudniającego przez osobę samodzielnie prowadzącą działalność gospodarczą na własny rachunek i na własne ryzyko.

REKLAMA

WAŻNE!

Samozatrudnionym jest osoba organizująca swoją aktywność zawodową przez wykonywanie, na własny rachunek i ryzyko, działalności gospodarczej i świadcząca usługi na rzecz innego przedsiębiorstwa.

Zasady współpracy z samozatrudnionym

Przedsiębiorcy mogą oferować tę formę współpracy osobom, które nie były z nimi wcześniej zawodowo związane, lub własnym pracownikom zachęcając ich do założenia własnej firmy. W obu przypadkach należy zachować daleko idącą ostrożność, by nie narazić się na zarzut obchodzenia przepisów prawa, polegającego na zastępowaniu umów o pracę umowami cywilnymi.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zagrożenia (-)

Niewłaściwie ukształtowana współpraca z osobą samozatrudnioną może zostać uznana za omijanie przepisów prawa.

Treść umowy będącej podstawą współpracy między dwoma niezależnymi podmiotami nie może naruszać porządku prawnego (czyli obowiązujących przepisów) oraz zasad współżycia społecznego. Poza wymienionymi ograniczeniami, strony umowy o współpracy mają dużą swobodę w kształtowaniu jej postanowień.

Wady i zalety samozatrudnienia

Pracodawcy korzystający z osób samozatrudnionych mogą odnieść wiele korzyści. Do najważniejszych należą m.in.:

• brak konieczności kierowania się regulacjami Kodeksu pracy, co pozwala zmniejszyć wydatki (zwolnienie podmiotu zatrudniającego od obowiązku gwarantowania przywilejów pracowniczych np. w zakresie minimalnej płacy, prawa do wynagrodzenia chorobowego, urlopu wypoczynkowego, odpraw za zwolnienia z pracy, należności za odbywane podróże służbowe itd.),

• brak przymusu stosowania się do ograniczeń wynikających z kodeksowych regulacji dotyczących czasu pracy,

• znaczące obniżenie kosztów zatrudnienia (podmiot zatrudniający nie ponosi kosztów opłacania składek, osoba samozatrudniona rozlicza się z podatku dochodowego we własnym zakresie),

• możliwość stosowania klauzul o karach umownych za nienależyte wykonanie zamówionych usług,

• brak ochrony trwałości zatrudnienia i łatwość zakończenia współpracy.

Samozatrudnienie nie jest jednak wolne od wad. Należałoby tu wskazać przede wszystkim na:

• ograniczoną możliwości sprawowania kontroli nad samozatrudnionymi, gdyż nie pozostają oni w stosunku podporządkowania względem podmiotu zatrudniającego, wskutek czego w dużej mierze sami decydują o sposobie realizacji wyznaczonych zadań do wykonania,

• stworzenie stosunkowo słabej więzi prawnej, co może skutkować niewystarczającą dbałością o dobro pracodawcy,

• ryzyko zarzutu obchodzenia prawa pracy przez zawieranie w miejsce umowy o pracę umów o innym charakterze.

Z kim podjąć współpracę?

Z punktu widzenia podmiotu zatrudniającego, najczęściej lepszym rozwiązaniem pod względem finansowym będzie podjęcie współpracy z kimś „z zewnątrz”, kto jeszcze nie wykonywał dla niego żadnej pracy. Wynika to z możliwości opłacania przez taką osobę składek ZUS na preferencyjnych zasadach, od obniżonej podstawy wymiaru. Umożliwia to ustalenie między stronami niższej stawki wynagrodzenia (bo niższe są koszty po stronie samozatrudnionego).

Więcej w Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń - Zamów prenumeratę >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA