Jak prawidłowo rozwiązać z pracownikiem umowę terminową?
REKLAMA
REKLAMA
Rodzaj zawartej przez pracownika z pracodawcą umowy o pracę determinuje sposób i tryb rozwiązywania stosunków pracy. Niezastosowanie odpowiedniej procedury podjętej zgodnie z przepisami Kodeksu pracy powoduje, że rozwiązanie może zostać uznane za niezgodne z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa pracy.
REKLAMA
Umowa o pracę rozwiązuje się:
● na mocy porozumienia stron,
● przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia,
● przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia,
● z upływem czasu, na który była zawarta lub z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta.
Oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie (art. 30 § 3 k.p.). W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę lub jej rozwiązaniu bez wypowiedzenia powinno być zawarte pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania się do sądu pracy (art. 30 § 5 k.p.). W przypadku rozwiązania umowy bez wypowiedzenia w oświadczeniu pracodawcy powinna zostać wskazana przyczyna uzasadniająca rozwiązanie umowy (art. 30 § 4 k.p.).
Zasady te muszą znaleźć zastosowanie niezależnie od rodzaju rozwiązywanej terminowej umowy o pracę.
Rozwiązanie umowy o pracę zawartej na czas określony
REKLAMA
Przepisy prawa pracy, w sposób szczególny chroniąc stabilność stosunków pracy zawieranych na podstawie terminowych umów o pracę, przewidują w pewnych przypadkach możliwość rozwiązania terminowej umowy o pracę.
Przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za 2-tygodniowym wypowiedzeniem (art. 33 k.p.).
Nieważne będzie umieszczenie w umowie terminowej zawartej na okres krótszy niż 6 miesięcy zapisu o dopuszczalności jej wypowiedzenia.
Klauzula o możliwości wcześniejszego rozwiązania umowy zawartej na czas określony może zostać dodana do umowy także w trakcie łączącego strony stosunku pracy. Takie stanowisko przyjął Sąd Najwyższy, stwierdzając, że strony mogą w okresie trwania umowy o pracę na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za 2-tygodniowym wypowiedzeniem (uchwała SN z 14 czerwca 1994 r.).
Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas określony nie musi zawierać wskazania przyczyny rozwiązania umowy.
Rozwiązanie umowy o pracę zawartej na okres próbny
Umowa o pracę na okres próbny rozwiązuje się z mocy prawa z upływem okresu, na który została zawarta, a przed jego upływem może zostać rozwiązana na mocy porozumienia stron za wypowiedzeniem, bez wypowiedzenia lub może ulec wygaśnięciu wskutek przyczyn wskazanych w art. 63 i nast. Kodeksu pracy (np. wskutek śmierci pracownika).
Więcej w Serwisie Prawno-Pracowniczym - Zamów prenumeratę >>
REKLAMA
REKLAMA