Mieszany system wynagradzania
REKLAMA
Wynagrodzenie w systemie mieszanym pozwala zmotywować pracowników do efektywniejszego wykonywania powierzonych im zadań.
REKLAMA
REKLAMA
Przepisy prawa pracy ustalają jedynie najniższą wysokość wynagrodzenia, jaką musi otrzymać pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy. Natomiast to pracodawca w zależności od swojej sytuacji ekonomicznej, rodzaju prowadzonej działalności i organizacji pracy kształtuje wysokość płacy. Wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy.
W mieszanym systemie wynagradzania możliwe jest połączenie różnych systemów wynagradzania (np. wynagrodzenia miesięcznego stałego, prowizyjnego, godzinowego, akordowego). Takie połączenie może być korzystne zarówno dla pracodawcy, jak i pracowników, których motywuje do wydajniejszej pracy, dając im jednocześnie poczucie stabilności (np. połączenie wynagrodzenia stałego z wynagrodzeniem prowizyjnym). Poniżej omówimy najczęściej spotykane systemy wynagradzania, które umiejętnie połączone przez pracodawcę mogą motywować pracowników do lepszej i efektywniejszej pracy.
Wynagrodzenie miesięczne stałe
REKLAMA
Najczęściej spotykanym systemem wynagradzania jest system wynagradzania miesięcznego stałego. Wypłacane wynagrodzenie może być ustalone np. w umowie o pracę - za cały przepracowany miesiąc pracownik otrzymuje określoną kwotę wynagrodzenia. Stosuje się go zazwyczaj w małych firmach lub przy wykonywaniu niektórych zawodów, gdzie stosowanie innych systemów wynagradzania nie jest możliwe albo konieczne. Ustawodawca ingeruje w wysokość wynagrodzenia stałego, ustalając jedynie, że dla osoby wykonującej pracę w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być ono niższe od określonej kwoty (w 2012 r. kwota ta wynosi 1500 zł).
Forma wynagradzania, w której pracodawca stosuje jedynie wynagrodzenie stałe, nie jest jednak skutecznym narzędziem motywowania, ponieważ pracownik niezależnie od ilości i jakości wykonanej pracy otrzymuje ustalone kwotowo stałe wynagrodzenie. Może to doprowadzić do sytuacji, gdy nie będzie on zainteresowany rozwijaniem swoich umiejętności czy podnoszeniem kwalifikacji, gdyż i tak co miesiąc dostanie taką samą pensję. Niektórym pracownikom odpowiada ten system wynagradzania, gdyż daje im poczucie bezpieczeństwa przez otrzymywanie regularnych dochodów, których wysokość można z miesiąca na miesiąc przewidzieć.
Więcej w Serwisie Prawno-Pracowniczym - Zamów prenumeratę >>
REKLAMA
REKLAMA