reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Mieszany system wynagradzania

Mieszany system wynagradzania

Pracodawca może uzależnić wysokość wynagrodzenia pracownika od różnych czynników, np. od jakości wykonanej pracy czy ilości czasu potrzebnego do wykonania zadania. Jednak nigdy wynagrodzenie nie może być niższe niż minimalne.


Wynagrodzenie w systemie mieszanym pozwala zmotywować pracowników do efektywniejszego wykonywania powierzonych im zadań.

Przepisy prawa pracy ustalają jedynie najniższą wysokość wynagrodzenia, jaką musi otrzymać pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy. Natomiast to pracodawca w zależności od swojej sytuacji ekonomicznej, rodzaju prowadzonej działalności i organizacji pracy kształtuje wysokość płacy. Wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy.

W mieszanym systemie wynagradzania możliwe jest połączenie różnych systemów wynagradzania (np. wynagrodzenia miesięcznego stałego, prowizyjnego, godzinowego, akordowego). Takie połączenie może być korzystne zarówno dla pracodawcy, jak i pracowników, których motywuje do wydajniejszej pracy, dając im jednocześnie poczucie stabilności (np. połączenie wynagrodzenia stałego z wynagrodzeniem prowizyjnym). Poniżej omówimy najczęściej spotykane systemy wynagradzania, które umiejętnie połączone przez pracodawcę mogą motywować pracowników do lepszej i efektywniejszej pracy.

Najczęściej spotykanym systemem wynagradzania jest system wynagradzania miesięcznego stałego. Wypłacane wynagrodzenie może być ustalone np. w umowie o pracę - za cały przepracowany miesiąc pracownik otrzymuje określoną kwotę wynagrodzenia. Stosuje się go zazwyczaj w małych firmach lub przy wykonywaniu niektórych zawodów, gdzie stosowanie innych systemów wynagradzania nie jest możliwe albo konieczne. Ustawodawca ingeruje w wysokość wynagrodzenia stałego, ustalając jedynie, że dla osoby wykonującej pracę w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być ono niższe od określonej kwoty (w 2012 r. kwota ta wynosi 1500 zł).

Forma wynagradzania, w której pracodawca stosuje jedynie wynagrodzenie stałe, nie jest jednak skutecznym narzędziem motywowania, ponieważ pracownik niezależnie od ilości i jakości wykonanej pracy otrzymuje ustalone kwotowo stałe wynagrodzenie. Może to doprowadzić do sytuacji, gdy nie będzie on zainteresowany rozwijaniem swoich umiejętności czy podnoszeniem kwalifikacji, gdyż i tak co miesiąc dostanie taką samą pensję. Niektórym pracownikom odpowiada ten system wynagradzania, gdyż daje im poczucie bezpieczeństwa przez otrzymywanie regularnych dochodów, których wysokość można z miesiąca na miesiąc przewidzieć.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Ostrowski

Analityk rynku produktów bankowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama