Obowiązki pracodawcy zmieniającego siedzibę firmy
REKLAMA
Jednym z elementów, który musi znaleźć się w umowie o pracę, jest określenie miejsca pracy pracownika. Jednak nie zawsze faktyczne świadczenie pracy ma miejsce w siedzibie pracodawcy. Od tego, gdzie świadczona jest praca, będzie zależało, czy zmiana siedziby firmy wpłynie na treść umowy o pracę.
REKLAMA
Miejsce pracy a siedziba
Określenie miejsca wykonywania pracy, jak wskazano powyżej, jest składnikiem umowy o pracę. Może być określane różnie, np. jako pewien obszar geograficzny, na którego terenie firma prowadzi działalność.
Przykład
REKLAMA
Firma usługowa zatrudnia pracowników biurowych, produkcyjnych oraz przedstawicieli handlowych. Siedziba firmy jest w Gdańsku i tu mieszczą się biura. Zakład produkcyjny znajduje się w Gdyni. Firma prowadzi sprzedaż na terenie kraju, zatrudniając przedstawicieli handlowych. Dla pracowników administracyjno-biurowych jako miejsce pracy wskazano Gdańsk, pracownikom produkcyjnym - Gdynię. Natomiast przedstawiciele handlowi miejsce pracy mają określone w zależności od obszaru, który obsługują, i tak np. przedstawiciele zatrudnieni na terenie Gdańska - jako miejsce pracy mają wskazane województwo pomorskie, w Krakowie - małopolskie, w Warszawie - mazowieckie itp.
Miejsce pracy to zatem albo stały punkt, albo pewien oznaczony obszar geograficzny. Jak wynika z powyższego, tylko w niektórych przypadkach siedziba zakładu pracy, tj. zgodnie z art. 41 k.c., najczęściej miejscowość, w której ma siedzibę organ zarządzający, będzie się pokrywać z miejscem wykonywania pracy.
Zmiana siedziby a miejsce pracy
W przypadku gdy miejsce pracy określone w umowie o pracę nie pokrywa się z miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, zmiana siedziby nie ma wpływu na treść umowy.
Przykład
Siedziba firmy mieści się w Koszalinie, natomiast zakład produkcyjny w Słupsku. Pracownicy produkcji jako miejsce wykonywania pracy mają wskazany Słupsk. A zatem zmiana siedziby przedsiębiorstwa nie wpływa na treść umów o pracę pracowników działu produkcji.
Nieco inaczej natomiast będzie wyglądać sytuacja pracowników, którzy jako miejsce pracy w umowie mieli wskazany Koszalin. Jeżeli wraz ze zmianą siedziby przeniesiono biura, wówczas powinna nastąpić zmiana miejsca pracy w umowie o pracę. Można to zrobić w drodze wypowiedzenia zmieniającego lub porozumienia zmieniającego.
Zmiana w obrębie tej samej miejscowości
Jak już wskazano powyżej, siedzibą firmy jest co do zasady miejscowość, w której ma siedzibę organ zarządzający. W praktyce niejednokrotnie jako siedzibę wskazuje się konkretny adres budynku, w którym mieści się zarząd firmy. W przypadku zmiany adresu mogą pojawić się wątpliwości, czy i jak należy zmienić umowy pracowników tam zatrudnionych.
Przykład
Firma ma siedzibę w Gdańsku, pracownicy jako miejsce wykonywania pracy mają wskazany Gdańsk. W przypadku zmiany adresu biura zarządu w obrębie Gdańska - nie ma konieczności zmiany treści umowy, gdyż miejsce pracy nie ulega zmianie. Jeżeli pracownicy w umowach mieli wpisany konkretny adres, w takim przypadku konieczna jest zmiana treści umowy.
Zmiana treści umowy
REKLAMA
Jak już wskazano powyżej, w niektórych przypadkach zmiany siedziby pracodawcy konieczna będzie również zmiana treści umowy o pracę w zakresie miejsca wykonywania pracy. Umowę można zmodyfikować albo za porozumieniem stron, albo w razie braku porozumienia w drodze wypowiedzenia zmieniającego.
Oczywiście najbardziej korzystne jest porozumienie stron, niemniej nie zawsze dojdzie ono do skutku. Pracownik może nie wyrazić zgody, szczególnie wówczas, gdy zmiana miejsca wykonywania pracy znacznie utrudniałaby pracownikowi możliwość świadczenia tej pracy, np. przeniesienie siedziby z Gdańska do Krakowa.
W razie braku zgody zmiana miejsca wykonywania pracy będzie mogła być dokonana tylko w drodze wypowiedzenia zmieniającego. W tym przypadku pracownik nieakceptujący nowych warunków do połowy okresu wypowiedzenia będzie mógł złożyć oświadczenie, że nie przyjmuje proponowanych mu warunków pracy, tj. nowego miejsca jej wykonywania. W takim wypadku wraz z upływem okresu wypowiedzenia umowa ulegnie rozwiązaniu.
Więcej na ten temat w tygodniku Serwis Prawno-Pracowniczy - zamów prenumeratę >>
REKLAMA
REKLAMA