REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązki pracodawcy w związku z chorobą pracownika

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Krystyna Kwapisz
Radca prawny.

REKLAMA

Choroby pracowników często dezorganizują pracę w zakładzie pracy. Wymusza to na pracodawcy podjęcie działań, takich jak np. zmiana grafików czy organizacja zastępstw, dzięki którym w zakładzie zostanie zapewniony normalny tok pracy.

Podczas sezonu jesienno-zimowego w zakładzie pracy absencja chorobowa pracowników jest zdecydowanie wyższa niż w innych porach roku. Jednak pracodawcy mogą dbać o swoje interesy, korzystając z narzędzi zapewnionych przez ustawodawcę w postaci obowiązujących przepisów prawa.

REKLAMA

Niezbędne zastępstwo

Jeżeli zachodzi konieczność dłuższego zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może zatrudnić innego pracownika na jego miejsce na podstawie umowy o pracę na czas określony, który obejmuje czas tej nieobecności. Umowa ta może być zawarta tylko w celu zastąpienia innego pracownika, bez względu na przyczynę jego nieobecności. Jak każdą umowę o pracę można ją rozwiązać na mocy porozumienia stron. Jej cechą charakterystyczną jest to, że rozwiązuje się ona z chwilą powrotu do pracy zastępowanego pracownika. Jeśli nowy pracownik nie sprawdził się, pracodawca może wypowiedzieć umowę z zachowaniem krótkiego 3-dniowego okresu wypowiedzenia.

WAŻNE!

Zawieranie umów na zastępstwo jest dobrym rozwiązaniem dla pracodawcy, który np. stanął przed koniecznością niespodziewanego uzupełnienia swojego zespołu, a w razie potrzeby - bez utrudnień może rozstać się z osobą zastępującą starego pracownika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykład

Kierownik salonu sprzedaży uległ wypadkowi samochodowemu. Jego stan zdrowia nie pozwala na powrót do pracy przez dłuższy czas. Aby zagwarantować sprawną pracę salonu, dyrektor personalny polecił pracownikowi salonu z najdłuższym stażem pełnienie funkcji kierownika na czas nieobecności chorego. Natomiast na miejsce doświadczonego pracownika na podstawie umowy o pracę na zastępstwo chciał zatrudnić osobę spoza firmy. Takie działanie byłoby jednak niezgodne z przepisami, gdyż na podstawie tej umowy można zatrudnić tylko osobę na miejsce nieobecnego pracownika, a nie pracownika, któremu powierzono na okres przejściowy wykonywanie innych obowiązków.

Czy można rozstać się z chorym pracownikiem

REKLAMA

W czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika nie można mu wręczyć wypowiedzenia umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Jednak przepisy przewidują kilka sytuacji, w których rozwiązanie stosunku pracy z osobą czasowo niezdolną do pracy z powodu choroby jest możliwe. Dzieje się tak np., gdy pracownik ciężko naruszył podstawowe obowiązki lub są spełnione inne przesłanki określone w art. 52 k.p. Pracodawca może wtedy rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z winy tego pracownika (tzw. zwolnienie dyscyplinarne). Ze względu na to, że chory pracownik jest nieobecny w pracy, oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę trzeba wysłać na podany przez pracownika adres do korespondencji. Data odbioru listu przez pracownika będzie ostatnim dniem jego pracy (por. wyrok SN z 16 września 1995 r., I PRN 2/95). Jeśli natomiast pracownik nie odbierze listu z placówki pocztowej, przepisy przewidują domniemanie, że doręczenie nastąpiło z upływem 14. dnia od dnia pierwszego awizo (tzw. dwukrotne awizo).

Częste i długotrwałe absencje pracownika mogą być podstawą rozwiązania z nim umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia bez jego winy. Warunkiem jest długotrwałe przebywanie na zwolnieniach lekarskich przez danego pracownika. Okres ochrony danego pracownika jest uzależniony od stażu pracy u konkretnego pracodawcy, czyli zakładowego stażu pracy, a czasem od rodzaju choroby (choroba zawodowa, wypadek przy pracy).

Pracodawca może rozstać się z pracownikiem w trybie art. 53 § 1 pkt 1 k.p., jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:

• łużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,

• dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub gdy niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.

Czas na wyzdrowienie

REKLAMA

Pracodawca nie może dopuścić do pracy zarówno osoby, która nie ma ważnych badań lekarskich, jak i osoby, w stosunku do której lekarz stwierdził czasową niezdolność do pracy. W sytuacji gdy pracownik uważa, że już wyzdrowiał - mimo posiadania zwolnienia lekarskiego na dłuższy czas - powinien udać się do lekarza w celu przebadania i anulowania pozostałego okresu zwolnienia lekarskiego.

Pracodawca powinien także pamiętać, że nie może wzywać do pracy lub żądać wykonania zadań od pracownika, który przebywa na zwolnieniu lekarskim. Mimo powagi czynności, których wykonanie jest niezbędne, może się okazać, że przyjście do pracy spowoduje pogorszenie stanu zdrowia pracownika, a w efekcie przedłuży jego nieobecność.

Chore dziecko

Oprócz zaświadczenia o niezdolności do pracy z powodu choroby samego pracownika zdarzają się sytuacje, w których zdrowy pracownik otrzymuje możliwość niewykonywania swoich obowiązków z uwagi na stan zdrowia domowników. Przepisy rozróżniają tu 2 sytuacje. Pierwsza ma miejsce w przypadku konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, za którego uważa się: małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat. Za osobistą opiekę nad ww. chorymi osobami ubezpieczony otrzyma od pracodawcy lub od ZUS przez okres nie dłuższy niż 14 dni w ciągu roku kalendarzowego zasiłek opiekuńczy, pod warunkiem że osoby te będą pozostawały z nim we wspólnym gospodarstwie domowym w okresie sprawowania opieki.

Druga sytuacja wiąże się z kończącym się teraz rokiem kalendarzowym. Pracownicy - rodzice dziecka mają prawo do 2 płatnych dni wolnych od pracy w roku tzw. opieki na dziecko.

WAŻNE!

Podsumowując rok, działy kadrowe zauważają, że często dni opieki na dziecko pozostają niewykorzystane i dlatego warto przypomnieć pracownikom o możliwości skorzystania z takiego uprawnienia do końca roku. Niewykorzystane w danym roku kalendarzowym dni nie przechodzą bowiem na rok następny.

Należy także podkreślić, że może je wykorzystać tylko jeden z rodziców. W celu kontrolowania, aby rodzice nie odbierali podwójnie przysługujących im dni na opiekę nad dzieckiem, pracodawca odbiera od pracowników-rodziców oświadczenie, w którym wskazują, które z nich w danym roku będzie korzystać z tego prawa.

Krystyna Kwapisz

radca prawny

Podstawa prawna:

• art. 25, 52, 53, 300 Kodeksu pracy,

• art. 61 Kodeksu cywilnego,

• art. 32-34 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.).

Orzecznictwo:

• wyrok SN z 16 marca 1995 r. (I PRN 2/95, OSNP 1995/18/229).

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA