REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązki pracodawcy w związku z chorobą pracownika

Krystyna Kwapisz
Radca prawny.

REKLAMA

Choroby pracowników często dezorganizują pracę w zakładzie pracy. Wymusza to na pracodawcy podjęcie działań, takich jak np. zmiana grafików czy organizacja zastępstw, dzięki którym w zakładzie zostanie zapewniony normalny tok pracy.

Podczas sezonu jesienno-zimowego w zakładzie pracy absencja chorobowa pracowników jest zdecydowanie wyższa niż w innych porach roku. Jednak pracodawcy mogą dbać o swoje interesy, korzystając z narzędzi zapewnionych przez ustawodawcę w postaci obowiązujących przepisów prawa.

REKLAMA

Niezbędne zastępstwo

Jeżeli zachodzi konieczność dłuższego zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może zatrudnić innego pracownika na jego miejsce na podstawie umowy o pracę na czas określony, który obejmuje czas tej nieobecności. Umowa ta może być zawarta tylko w celu zastąpienia innego pracownika, bez względu na przyczynę jego nieobecności. Jak każdą umowę o pracę można ją rozwiązać na mocy porozumienia stron. Jej cechą charakterystyczną jest to, że rozwiązuje się ona z chwilą powrotu do pracy zastępowanego pracownika. Jeśli nowy pracownik nie sprawdził się, pracodawca może wypowiedzieć umowę z zachowaniem krótkiego 3-dniowego okresu wypowiedzenia.

WAŻNE!

Zawieranie umów na zastępstwo jest dobrym rozwiązaniem dla pracodawcy, który np. stanął przed koniecznością niespodziewanego uzupełnienia swojego zespołu, a w razie potrzeby - bez utrudnień może rozstać się z osobą zastępującą starego pracownika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykład

Kierownik salonu sprzedaży uległ wypadkowi samochodowemu. Jego stan zdrowia nie pozwala na powrót do pracy przez dłuższy czas. Aby zagwarantować sprawną pracę salonu, dyrektor personalny polecił pracownikowi salonu z najdłuższym stażem pełnienie funkcji kierownika na czas nieobecności chorego. Natomiast na miejsce doświadczonego pracownika na podstawie umowy o pracę na zastępstwo chciał zatrudnić osobę spoza firmy. Takie działanie byłoby jednak niezgodne z przepisami, gdyż na podstawie tej umowy można zatrudnić tylko osobę na miejsce nieobecnego pracownika, a nie pracownika, któremu powierzono na okres przejściowy wykonywanie innych obowiązków.

Czy można rozstać się z chorym pracownikiem

REKLAMA

W czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika nie można mu wręczyć wypowiedzenia umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Jednak przepisy przewidują kilka sytuacji, w których rozwiązanie stosunku pracy z osobą czasowo niezdolną do pracy z powodu choroby jest możliwe. Dzieje się tak np., gdy pracownik ciężko naruszył podstawowe obowiązki lub są spełnione inne przesłanki określone w art. 52 k.p. Pracodawca może wtedy rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z winy tego pracownika (tzw. zwolnienie dyscyplinarne). Ze względu na to, że chory pracownik jest nieobecny w pracy, oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę trzeba wysłać na podany przez pracownika adres do korespondencji. Data odbioru listu przez pracownika będzie ostatnim dniem jego pracy (por. wyrok SN z 16 września 1995 r., I PRN 2/95). Jeśli natomiast pracownik nie odbierze listu z placówki pocztowej, przepisy przewidują domniemanie, że doręczenie nastąpiło z upływem 14. dnia od dnia pierwszego awizo (tzw. dwukrotne awizo).

Częste i długotrwałe absencje pracownika mogą być podstawą rozwiązania z nim umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia bez jego winy. Warunkiem jest długotrwałe przebywanie na zwolnieniach lekarskich przez danego pracownika. Okres ochrony danego pracownika jest uzależniony od stażu pracy u konkretnego pracodawcy, czyli zakładowego stażu pracy, a czasem od rodzaju choroby (choroba zawodowa, wypadek przy pracy).

Pracodawca może rozstać się z pracownikiem w trybie art. 53 § 1 pkt 1 k.p., jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:

• łużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,

• dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub gdy niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.

Czas na wyzdrowienie

REKLAMA

Pracodawca nie może dopuścić do pracy zarówno osoby, która nie ma ważnych badań lekarskich, jak i osoby, w stosunku do której lekarz stwierdził czasową niezdolność do pracy. W sytuacji gdy pracownik uważa, że już wyzdrowiał - mimo posiadania zwolnienia lekarskiego na dłuższy czas - powinien udać się do lekarza w celu przebadania i anulowania pozostałego okresu zwolnienia lekarskiego.

Pracodawca powinien także pamiętać, że nie może wzywać do pracy lub żądać wykonania zadań od pracownika, który przebywa na zwolnieniu lekarskim. Mimo powagi czynności, których wykonanie jest niezbędne, może się okazać, że przyjście do pracy spowoduje pogorszenie stanu zdrowia pracownika, a w efekcie przedłuży jego nieobecność.

Chore dziecko

Oprócz zaświadczenia o niezdolności do pracy z powodu choroby samego pracownika zdarzają się sytuacje, w których zdrowy pracownik otrzymuje możliwość niewykonywania swoich obowiązków z uwagi na stan zdrowia domowników. Przepisy rozróżniają tu 2 sytuacje. Pierwsza ma miejsce w przypadku konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, za którego uważa się: małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat. Za osobistą opiekę nad ww. chorymi osobami ubezpieczony otrzyma od pracodawcy lub od ZUS przez okres nie dłuższy niż 14 dni w ciągu roku kalendarzowego zasiłek opiekuńczy, pod warunkiem że osoby te będą pozostawały z nim we wspólnym gospodarstwie domowym w okresie sprawowania opieki.

Druga sytuacja wiąże się z kończącym się teraz rokiem kalendarzowym. Pracownicy - rodzice dziecka mają prawo do 2 płatnych dni wolnych od pracy w roku tzw. opieki na dziecko.

WAŻNE!

Podsumowując rok, działy kadrowe zauważają, że często dni opieki na dziecko pozostają niewykorzystane i dlatego warto przypomnieć pracownikom o możliwości skorzystania z takiego uprawnienia do końca roku. Niewykorzystane w danym roku kalendarzowym dni nie przechodzą bowiem na rok następny.

Należy także podkreślić, że może je wykorzystać tylko jeden z rodziców. W celu kontrolowania, aby rodzice nie odbierali podwójnie przysługujących im dni na opiekę nad dzieckiem, pracodawca odbiera od pracowników-rodziców oświadczenie, w którym wskazują, które z nich w danym roku będzie korzystać z tego prawa.

Krystyna Kwapisz

radca prawny

Podstawa prawna:

• art. 25, 52, 53, 300 Kodeksu pracy,

• art. 61 Kodeksu cywilnego,

• art. 32-34 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.).

Orzecznictwo:

• wyrok SN z 16 marca 1995 r. (I PRN 2/95, OSNP 1995/18/229).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

    Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

    Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

    Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

    Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

    Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

    1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

    Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

    REKLAMA

    Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

    Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

    Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

    Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

    Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

    Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

    Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

    Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

    REKLAMA

    Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

    Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

    Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

    Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

    REKLAMA