REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wynagradzać pracowników za pracę w okresie, w którym nastąpiła zmiana czasu letniego na zimowy

P. Kuźniar Aleksander

REKLAMA

W naszym zakładzie pracownicy są zatrudnieni w systemie podstawowym czasu pracy. Pracują na 3 zmiany. Jakie wynagrodzenie mamy wypłacić pracownikom, którzy będą pracować na nocnej zmianie z 30 na 31 października br. w godz. 22.00–6.00, kiedy nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy? Przepracują wtedy o 1 godzinę dłużej, niż mają zaplanowane w rozkładzie czasu pracy, i nie wiemy, jakie wynagrodzenie im się za tę godzinę należy.

rada

REKLAMA

Pracownicy wykonujący pracę od godz. 22.00 do 6.00 z 30 na 31 października br. będą ją świadczyć przez 9 godzin. Przepracują zatem 1 godzinę nadliczbową, za którą muszą Państwo wypłacić im normalne wynagrodzenie wraz ze 100% dodatkiem i 20% dodatkiem za pracę w nocy. Zamiast 100% dodatku mogą Państwo udzielić pracownikom czasu wolnego.

uzasadnienie

REKLAMA

Zmiana czasu letniego na zimowy, która w 2010 r. nastąpi w nocy z 30 na 31 października, spowoduje wydłużenie czasu pracy pracowników wykonujących w tym okresie pracę w porze nocnej. Przesunięcie zegarów z godz. 3.00 na godz. 2.00 w tym dniu będzie miało taki skutek, że pracownicy, pomimo zaplanowania ich czasu pracy pomiędzy godzinami 22.00 a 6.00, będą wykonywali ją w rzeczywistości nie przez 8, lecz przez 9 godzin.

Prowadzona w Państwa zakładzie ewidencja czasu pracy musi odzwierciedlać faktyczny czas pracy tych pracowników oraz rzeczywistą liczbę przepracowanych godzin. Wykazując w ewidencji pracę od godz. 22.00 do 6.00 z 30 na 31 października br., muszą Państwo jednocześnie zrobić adnotację wskazującą na przepracowanie przez pracowników 9, a nie 8 godzin. Takie postępowanie jest niezbędne dla zachowania podstawowej funkcji ewidencji czasu pracy, pozwalającej na ustalenie na jej podstawie w sposób prawidłowy wynagrodzenia oraz innych świadczeń związanych z pracą pracownika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE!

W ewidencji czasu pracy pracownikowi pracującemu w nocy podczas zmiany czasu letniego na zimowy trzeba odnotować dodatkową godzinę pracy przepracowaną w związku z przesunięciem czasu.

REKLAMA

Pracownikowi zatrudnionemu w podstawowym systemie czasu pracy, który będzie wykonywał pracę z 30 na 31 października br. w godz. 22.00-6.00, trzeba będzie zrekompensować pracę przez 1 godzinę nadliczbową. Pracodawca może to uczynić, wypłacając pracownikowi wynagrodzenie wraz ze 100% dodatkiem lub udzielając w odpowiedniej proporcji czasu wolnego (art. 1511 § 1 Kodeksu pracy). W przypadku gdy to pracownik zwróci się z wnioskiem o czas wolny, to w zamian za pracę nadliczbową należy mu udzielić 1 godziny wolnej od pracy. Gdy pracownik nie złoży takiego wniosku, pracodawca będzie musiał do końca okresu rozliczeniowego zaplanować mu 1,5 godziny wolnego w zamian za pracę przez tę 1 godzinę nadliczbową (art. 1512 § 2 Kodeksu pracy).

Pracownikowi, który pracuje w godz. 22.00-6.00, będzie przysługiwał również dodatek za pracę w nocy. Należy się on w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia (art. 1512 § 2, art. 1518 § 1 Kodeksu pracy). Pora nocna za pracę, w której przysługuje dodatek nocny, obejmuje 8 godzin między godz. 21.00 a godz. 7.00. Pracodawca ustala w przepisach wewnątrzzakładowych (regulamin pracy, układ zbiorowy), które 8 godzin w jego zakładzie będzie przypadało na porę nocną. Jeżeli w Państwa zakładzie pora nocna została ustalona między godz. 22.00 a godz. 6.00, to pracownik, który przepracuje 9 godzin pomiędzy tymi godzinami z 30 na 31 października br., otrzyma dodatek za pracę w porze nocnej za 9 godzin.

• art. 149 § 1, art. 1511 § 1 pkt 1, art. 1517 § 1, art. 1518 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 182, poz. 1228

• art. 2 ustawy z 10 grudnia 2003 r. o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej - Dz.U. z 2004 r. Nr 16, poz. 144

• § 2 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 23 grudnia 2008 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2009-2011 - Dz.U. Nr 236, poz. 1627

Aleksander P. Kuźniar

specjalista w zakresie prawa pracy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  REKLAMA

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  REKLAMA

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  REKLAMA