REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy w świadectwie pracy trzeba podać informację o wykorzystanym urlopie ojcowskim

Małgorzata Podgórska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik korzystał w styczniu br. z 1 tygodnia urlopu ojcowskiego. Jego umowa o pracę rozwiąże się z końcem kwietnia br. Czy w świadectwie pracy powinniśmy podać informację, że pracownik korzystał z urlopu ojcowskiego? Jeśli tak, to w jakim miejscu świadectwa?

RADA

REKLAMA

Jeżeli pracownik, z którym następuje rozwiązanie umowy o pracę, korzystał w okresie zatrudnienia z urlopu ojcowskiego, to pracodawca powinien zamieścić w ust. 4 pkt 9 świadectwa pracy („wykorzystał dodatkowy urlop albo inne uprawnienia lub świadczenia przewidziane przepisami prawa pracy”) informację o wykorzystaniu tego urlopu. Informacja ta ma bowiem istotne znaczenie dla kolejnego pracodawcy.

UZASADNIENIE

REKLAMA

Od 1 stycznia 2010 r. pracownik - ojciec wychowujący dziecko może skorzystać z urlopu ojcowskiego. Wymiar tego urlopu w 2010 i 2011 r. wynosi 1 tydzień, a od 2012 r. będą to 2 tygodnie (art. 14 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw). Urlop ten może być wykorzystany w każdym czasie, zatem również w trakcie korzystania przez matkę dziecka z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego albo urlopu wychowawczego. Jedynym ograniczeniem jest wiek dziecka, czyli nieukończenie przez dziecko 12. miesiąca życia (art. 1823 § 1 Kodeksu pracy).

W świadectwie pracy zamieszcza się natomiast informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy i uprawnień z ubezpieczenia społecznego w zakresie mającym wpływ na uprawnienia pracownicze u kolejnego pracodawcy, wynikające z ustaw, układów zbiorowych pracy i regulaminów (art. 97 § 2 Kodeksu pracy). Przykładem takich uprawnień są zwolnienia opiekuńcze przysługujące pracownikom z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny, przysługujące na mocy przepisów o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - w wymiarze maksymalnie 60 dni w roku kalendarzowym (art. 33 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Takim uprawnieniem jest także urlop ojcowski, dlatego wzmianka o jego wykorzystaniu powinna zostać zamieszczona w ust. 4 pkt 9 świadectwa pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mając na względzie, że taki urlop może być wykorzystany przez pracownika - ojca wychowującego dziecko w stosunkowo długim okresie, tj. w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia dziecka, oraz na dużą rotację pracowników na rynku pracy, kolejny pracodawca, oprócz wiedzy na temat wieku dziecka, musi mieć informację, czy pracownik już korzystał z urlopu ojcowskiego, czy nadal jest do niego uprawniony. Świadectwo pracy ma natomiast charakter ściśle informacyjny i jest oświadczeniem wiedzy pracodawcy.

PRZYKŁAD

REKLAMA

Pracownik korzystał z urlopu ojcowskiego w wymiarze 1 tygodnia od 19 do 25 stycznia br. Stosunek pracy pracownika ulegnie rozwiązaniu 31 marca br. i otrzyma on świadectwo pracy z informacją, że wykorzystał już urlop ojcowski na dziecko w wymiarze 1 tygodnia. Od 1 kwietnia br. pracownik zamierza podjąć pracę u kolejnego pracodawcy. Mimo że jego dziecko nie będzie miało jeszcze ukończonego 12. miesiąca życia (10 stycznia br. ukończyło 5 miesięcy), to nowy pracodawca mając do wglądu świadectwo pracy będzie wiedział, że pracownik nie może już skorzystać z urlopu ojcowskiego, gdyż zrobił to w poprzednim miejscu pracy.

Za okres urlopu ojcowskiego przysługuje zasiłek macierzyński (art. 29 ust. 5a ustawy zasiłkowej). Zatem jest to okres składkowy w rozumieniu przepisów ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Z tego względu informacji o wypłaceniu zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego nie należy podawać w ust. 4 pkt 10 świadectwa pracy. W świadectwie pracy wskazujemy bowiem jedynie okresy nieskładkowe uwzględniane przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty.

• art. 97 § 1 i § 2, art. 1822 i art. 184 Kodeksu pracy,

• załącznik do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania (Dz.U. Nr 60, poz. 282 ze zm.),

• art. 14 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 237, poz. 1654),

• art. 6 ust. 1 pkt 7, art. 7 pkt 1 lit. b ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227),

• art. 29 ust. 5a, art. 33 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.).

Małgorzata Podgórska

specjalista w zakresie prawa pracy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

    Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

    Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

    Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

    Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

    Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

    Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

    Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

    REKLAMA

    Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

    Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

    Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

    Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

    Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

    Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

    Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

    W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

    REKLAMA

    Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

    Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

    PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

    Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

    REKLAMA