reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Czy w świadectwie pracy trzeba podać informację o wykorzystanym urlopie ojcowskim

Czy w świadectwie pracy trzeba podać informację o wykorzystanym urlopie ojcowskim

Pracownik korzystał w styczniu br. z 1 tygodnia urlopu ojcowskiego. Jego umowa o pracę rozwiąże się z końcem kwietnia br. Czy w świadectwie pracy powinniśmy podać informację, że pracownik korzystał z urlopu ojcowskiego? Jeśli tak, to w jakim miejscu świadectwa?


RADA

Jeżeli pracownik, z którym następuje rozwiązanie umowy o pracę, korzystał w okresie zatrudnienia z urlopu ojcowskiego, to pracodawca powinien zamieścić w ust. 4 pkt 9 świadectwa pracy („wykorzystał dodatkowy urlop albo inne uprawnienia lub świadczenia przewidziane przepisami prawa pracy”) informację o wykorzystaniu tego urlopu. Informacja ta ma bowiem istotne znaczenie dla kolejnego pracodawcy.

UZASADNIENIE

Od 1 stycznia 2010 r. pracownik - ojciec wychowujący dziecko może skorzystać z urlopu ojcowskiego. Wymiar tego urlopu w 2010 i 2011 r. wynosi 1 tydzień, a od 2012 r. będą to 2 tygodnie (art. 14 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw). Urlop ten może być wykorzystany w każdym czasie, zatem również w trakcie korzystania przez matkę dziecka z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego albo urlopu wychowawczego. Jedynym ograniczeniem jest wiek dziecka, czyli nieukończenie przez dziecko 12. miesiąca życia (art. 1823 § 1 Kodeksu pracy).

W świadectwie pracy zamieszcza się natomiast informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy i uprawnień z ubezpieczenia społecznego w zakresie mającym wpływ na uprawnienia pracownicze u kolejnego pracodawcy, wynikające z ustaw, układów zbiorowych pracy i regulaminów (art. 97 § 2 Kodeksu pracy). Przykładem takich uprawnień są zwolnienia opiekuńcze przysługujące pracownikom z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny, przysługujące na mocy przepisów o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - w wymiarze maksymalnie 60 dni w roku kalendarzowym (art. 33 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Takim uprawnieniem jest także urlop ojcowski, dlatego wzmianka o jego wykorzystaniu powinna zostać zamieszczona w ust. 4 pkt 9 świadectwa pracy.

Mając na względzie, że taki urlop może być wykorzystany przez pracownika - ojca wychowującego dziecko w stosunkowo długim okresie, tj. w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia dziecka, oraz na dużą rotację pracowników na rynku pracy, kolejny pracodawca, oprócz wiedzy na temat wieku dziecka, musi mieć informację, czy pracownik już korzystał z urlopu ojcowskiego, czy nadal jest do niego uprawniony. Świadectwo pracy ma natomiast charakter ściśle informacyjny i jest oświadczeniem wiedzy pracodawcy.

PRZYKŁAD

Pracownik korzystał z urlopu ojcowskiego w wymiarze 1 tygodnia od 19 do 25 stycznia br. Stosunek pracy pracownika ulegnie rozwiązaniu 31 marca br. i otrzyma on świadectwo pracy z informacją, że wykorzystał już urlop ojcowski na dziecko w wymiarze 1 tygodnia. Od 1 kwietnia br. pracownik zamierza podjąć pracę u kolejnego pracodawcy. Mimo że jego dziecko nie będzie miało jeszcze ukończonego 12. miesiąca życia (10 stycznia br. ukończyło 5 miesięcy), to nowy pracodawca mając do wglądu świadectwo pracy będzie wiedział, że pracownik nie może już skorzystać z urlopu ojcowskiego, gdyż zrobił to w poprzednim miejscu pracy.

Za okres urlopu ojcowskiego przysługuje zasiłek macierzyński (art. 29 ust. 5a ustawy zasiłkowej). Zatem jest to okres składkowy w rozumieniu przepisów ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Z tego względu informacji o wypłaceniu zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego nie należy podawać w ust. 4 pkt 10 świadectwa pracy. W świadectwie pracy wskazujemy bowiem jedynie okresy nieskładkowe uwzględniane przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty.

• art. 97 § 1 i § 2, art. 1822 i art. 184 Kodeksu pracy,

• załącznik do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania (Dz.U. Nr 60, poz. 282 ze zm.),

• art. 14 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 237, poz. 1654),

• art. 6 ust. 1 pkt 7, art. 7 pkt 1 lit. b ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227),

• art. 29 ust. 5a, art. 33 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.).

Małgorzata Podgórska

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o. o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama