REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy w świadectwie pracy trzeba podać informację o wykorzystanym urlopie ojcowskim

Małgorzata Podgórska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik korzystał w styczniu br. z 1 tygodnia urlopu ojcowskiego. Jego umowa o pracę rozwiąże się z końcem kwietnia br. Czy w świadectwie pracy powinniśmy podać informację, że pracownik korzystał z urlopu ojcowskiego? Jeśli tak, to w jakim miejscu świadectwa?

RADA

REKLAMA

Jeżeli pracownik, z którym następuje rozwiązanie umowy o pracę, korzystał w okresie zatrudnienia z urlopu ojcowskiego, to pracodawca powinien zamieścić w ust. 4 pkt 9 świadectwa pracy („wykorzystał dodatkowy urlop albo inne uprawnienia lub świadczenia przewidziane przepisami prawa pracy”) informację o wykorzystaniu tego urlopu. Informacja ta ma bowiem istotne znaczenie dla kolejnego pracodawcy.

UZASADNIENIE

REKLAMA

Od 1 stycznia 2010 r. pracownik - ojciec wychowujący dziecko może skorzystać z urlopu ojcowskiego. Wymiar tego urlopu w 2010 i 2011 r. wynosi 1 tydzień, a od 2012 r. będą to 2 tygodnie (art. 14 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw). Urlop ten może być wykorzystany w każdym czasie, zatem również w trakcie korzystania przez matkę dziecka z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego albo urlopu wychowawczego. Jedynym ograniczeniem jest wiek dziecka, czyli nieukończenie przez dziecko 12. miesiąca życia (art. 1823 § 1 Kodeksu pracy).

W świadectwie pracy zamieszcza się natomiast informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy i uprawnień z ubezpieczenia społecznego w zakresie mającym wpływ na uprawnienia pracownicze u kolejnego pracodawcy, wynikające z ustaw, układów zbiorowych pracy i regulaminów (art. 97 § 2 Kodeksu pracy). Przykładem takich uprawnień są zwolnienia opiekuńcze przysługujące pracownikom z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny, przysługujące na mocy przepisów o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - w wymiarze maksymalnie 60 dni w roku kalendarzowym (art. 33 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Takim uprawnieniem jest także urlop ojcowski, dlatego wzmianka o jego wykorzystaniu powinna zostać zamieszczona w ust. 4 pkt 9 świadectwa pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mając na względzie, że taki urlop może być wykorzystany przez pracownika - ojca wychowującego dziecko w stosunkowo długim okresie, tj. w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia dziecka, oraz na dużą rotację pracowników na rynku pracy, kolejny pracodawca, oprócz wiedzy na temat wieku dziecka, musi mieć informację, czy pracownik już korzystał z urlopu ojcowskiego, czy nadal jest do niego uprawniony. Świadectwo pracy ma natomiast charakter ściśle informacyjny i jest oświadczeniem wiedzy pracodawcy.

PRZYKŁAD

REKLAMA

Pracownik korzystał z urlopu ojcowskiego w wymiarze 1 tygodnia od 19 do 25 stycznia br. Stosunek pracy pracownika ulegnie rozwiązaniu 31 marca br. i otrzyma on świadectwo pracy z informacją, że wykorzystał już urlop ojcowski na dziecko w wymiarze 1 tygodnia. Od 1 kwietnia br. pracownik zamierza podjąć pracę u kolejnego pracodawcy. Mimo że jego dziecko nie będzie miało jeszcze ukończonego 12. miesiąca życia (10 stycznia br. ukończyło 5 miesięcy), to nowy pracodawca mając do wglądu świadectwo pracy będzie wiedział, że pracownik nie może już skorzystać z urlopu ojcowskiego, gdyż zrobił to w poprzednim miejscu pracy.

Za okres urlopu ojcowskiego przysługuje zasiłek macierzyński (art. 29 ust. 5a ustawy zasiłkowej). Zatem jest to okres składkowy w rozumieniu przepisów ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Z tego względu informacji o wypłaceniu zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego nie należy podawać w ust. 4 pkt 10 świadectwa pracy. W świadectwie pracy wskazujemy bowiem jedynie okresy nieskładkowe uwzględniane przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty.

• art. 97 § 1 i § 2, art. 1822 i art. 184 Kodeksu pracy,

• załącznik do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania (Dz.U. Nr 60, poz. 282 ze zm.),

• art. 14 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 237, poz. 1654),

• art. 6 ust. 1 pkt 7, art. 7 pkt 1 lit. b ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227),

• art. 29 ust. 5a, art. 33 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.).

Małgorzata Podgórska

specjalista w zakresie prawa pracy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA