Jak zatrudniać pracowników młodocianych
REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Mogą Państwo podpisać z pracownikiem młodocianym umowę o pracę w celu nauki zawodu na czas określony, ale tylko wówczas, gdy zatrudniają Państwo w tym celu większą liczbę młodocianych, niż wynika to z potrzeb zakładu. Umowę taką należy zawrzeć z młodocianym, a nie z jego rodzicami.
UZASADNIENIE
Pracodawca może zatrudnić pracownika młodocianego, jeżeli pracownik ten ukończył 16 lat, ukończył co najmniej gimnazjum oraz przedstawił świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża jego zdrowiu.
Młodociany nieposiadający kwalifikacji zawodowych może być zatrudniony tylko w celu przygotowania zawodowego. Pracodawca może zawrzeć z osobą młodocianą umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego w formie:
• nauki zawodu albo
• przyuczenia do wykonywania określonej pracy.
Umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego jest zawierana przez pracodawcę bezpośrednio z pracownikiem młodocianym. Do jej zawarcia nie ma konieczności uzyskania zgody przedstawiciela ustawowego lub opiekuna pracownika młodocianego.
Wyrażenie zgody przez przedstawiciela ustawowego lub opiekuna pracownika młodocianego jest konieczne jedynie w przypadku:
• osoby niemającej 16 lat, która ukończyła gimnazjum, aby zawrzeć z nią umowę w celu przygotowania zawodowego w formie nauki zawodu,
• osoby niemającej 16 lat, która nie ukończyła gimnazjum, aby zawrzeć z nią umowę w celu przygotowania zawodowego w formie przyuczenia do wykonywania określonej pracy.
Zatrudnianie pracowników młodocianych a bhp
REKLAMA
Umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego pracownika młodocianego powinna zostać zawarta w formie pisemnej. Regułą jest, że umowa w celu przygotowania zawodowego, która ma się odbywać w formie nauki zawodu, powinna zostać zawarta na czas nieokreślony.
Umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego można zawrzeć na czas określony tylko w przypadku odbywania przez młodocianego przygotowania zawodowego w formie nauki zawodu, w sytuacji gdy pracodawca zatrudnia w celu nauki zawodu większą liczbę młodocianych, niż wynika to z jego potrzeb. Umowy tej nie mogą Państwo zawrzeć na okres krótszy niż czas przewidziany planem nauczania dla danego zawodu lub czas kształcenia wymagany do przystąpienia do egzaminu kwalifikacyjnego na tytuł czeladnika.
Jak udzielać urlopu pracownikom młodocianymWAŻNE!
Umowę na czas określony z młodocianym w celu przygotowania zawodowego w formie nauki zawodu można zawrzeć wówczas, gdy pracodawca zatrudnia większą liczbę pracowników młodocianych, niż wynika to z jego potrzeb.
Umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego odbywanego w formie nauki zawodu zawiera się w terminie przyjęć kandydatów do zasadniczych szkół zawodowych. Jeżeli młodociany nie dokształca się w zasadniczej szkole zawodowej, umowa o pracę może być zawarta w innym terminie. Nauka zawodu trwa do 36 miesięcy, nie krócej jednak niż 24 miesiące.
Umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego powinna określać m.in.:
• rodzaj przygotowania zawodowego (nauka zawodu lub przyuczenie do wykonywania określonej pracy),
• czas trwania i miejsce odbywania przygotowania zawodowego,
• sposób dokształcania teoretycznego,
• wysokość wynagrodzenia.
Wzór umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Jeżeli pracownik jest zatrudniony w celu przygotowania zawodowego w formie przyuczenia do zawodu, trzeba go zatrudnić na czas nieokreślony. Przyuczenie młodocianego do wykonywania określonej pracy może trwać od 3 do 6 miesięcy. W odniesieniu do pracowników młodocianych - uczestników Ochotniczych Hufców Pracy okres zatrudnienia może być przedłużony do czasu ukończenia gimnazjum i trwać łącznie nie dłużej niż 22 miesiące.
• art. 190 § 1, art. 191, art. 194, art. 195 Kodeksu pracy,
• § 5, § 6, § 9, § 15, § 19 rozporządzenia z 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (DzU nr 60, poz. 278 ze zm.),
• § 2-4 rozporządzenia z 5 grudnia 2002 r. w sprawie przypadków, w których wyjątkowo jest dopuszczalne zatrudnianie młodocianych, którzy nie ukończyli gimnazjum, osób niemających 16 lat, które ukończyły gimnazjum, oraz osób niemających 16 lat, które nie ukończyły gimnazjum (DzU nr 214, poz. 1808 ze zm.).
Magdalena Opalińska
specjalista w zakresie prawa pracy
REKLAMA
REKLAMA