Działanie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oparte jest na ustawie z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Fundusz refunduje:
reklama
reklama
• osobie niepełnosprawnej wykonującej działalność gospodarczą obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do wysokości odpowiadającej wysokości składki, której podstawą wymiaru jest kwota stanowiąca 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale;
• niepełnosprawnemu rolnikowi lub rolnikowi zobowiązanemu do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika składki na ubezpieczenia społeczne rolników - wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie oraz emerytalno-rentowe.
Od 1 stycznia 2009 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące refundacji składek na ubezpieczenie społeczne osób niepełnosprawnych określone w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 9 stycznia 2009 r. w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych.
Rozporządzenie określa:
• szczegółowe warunki udzielania oraz tryb przekazywania refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osobie niepełnosprawnej wykonującej działalność gospodarczą, niepełnosprawnemu rolnikowi oraz rolnikowi zobowiązanemu do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika,
• termin składania i wzór wniosku oraz wykaz dokumentów załączanych do wniosku,
• wymogi, jakie muszą spełniać wnioskodawcy, przekazujący dokumenty w formie elektronicznej przez teletransmisję danych.
Aby uzyskać refundację składek na ubezpieczenia społeczne, osoby niepełnosprawne powinny:
• prowadzić działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej - z tym zastrzeżeniem, że refundacja dotyczy wyłącznie osób fizycznych, wykonujących we własnym imieniu działalność gospodarczą,
• posiadać orzeczenie o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie traktowane na równi z tym orzeczeniem - nie ma w tym przypadku znaczenia posiadany stopień niepełnosprawności,
• nie posiadać zaległości wobec Funduszu.
WAŻNE!
Podstawowym warunkiem uzyskania refundacji jest terminowe opłacenie składek w całości.
Osoba niepełnosprawna wykonująca działalność gospodarczą składa Funduszowi wniosek o wypłatę refundacji składek na ubezpieczenia społeczne za dany miesiąc. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do niepełnosprawnego rolnika lub rolnika zobowiązanego do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika, z tym że rolnik składa wniosek o wypłatę refundacji składek w miesiącu następującym po miesiącu, w którym terminowo dokonał zapłaty składek za dany kwartał. Stąd też osoba niepełnosprawna wykonująca działalność gospodarczą składa wniosek do ostatniego dnia miesiąca, w którym upłynął termin do zapłacenia składek na ubezpieczenia społeczne, zgodnie z przepisami o systemie ubezpieczeń społecznych. Niepełnosprawny rolnik lub rolnik zobowiązany do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika składają wniosek do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym terminowo dokonano zapłaty składek za dany kwartał, zgodnie z przepisami o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Wnioskodawca zobowiązany jest złożyć wniosek o wypłatę refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych na urzędowym formularzu: Wn-U-G - dla osoby niepełnosprawnej wykonującej działalność gospodarczą, Wn-U-A - dla niepełnosprawnego rolnika lub rolnika zobowiązanego do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika.