REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można skierować pracowników do pracy u innego pracodawcy

Maurycy Organa
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nasza firma ma kłopoty finansowe. Liczymy jednak, że podpiszemy kontrakt, który poprawi sytuację zakładu. Chcemy w związku z tym przekazać kilku pracowników na 2-4 miesiące do innej firmy, z którą od kilku lat współpracujemy. Chcielibyśmy bowiem do czasu podpisania kontraktu ograniczyć koszty działalności. Jak możemy to zrobić w najdogodniejszy dla naszej firmy sposób?

RADA

REKLAMA

Mogą Państwo za zgodą pracowników udzielić im urlopu bezpłatnego na czas wykonywania pracy u innego pracodawcy. Innym rozwiązaniem jest świadczenie na rzecz kontrahenta usług z wykorzystaniem pracy własnych pracowników.

UZASADNIENIE

Do udzielenia urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy na rzecz innego pracodawcy konieczne jest:

• zawarcie porozumienia między Państwa firmą a kontrahentem,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• wyrażenie zgody na piśmie przez Państwa pracowników na urlop bezpłatny w tym okresie (art. 1741 Kodeksu pracy).

W okresie wykonywania pracy na rzecz innego pracodawcy (kontrahent) stosunek pracy z Państwa firmą ulegnie zawieszeniu z jednym zastrzeżeniem. Mianowicie, okres takiego urlopu bezpłatnego wlicza się do okresu pracy u Państwa, od którego zależą uprawnienia pracownicze w Państwa firmie (np. wymiar urlopu wypoczynkowego). Okres urlopu bezpłatnego w Państwa zakładzie jest jednocześnie okresem pracy u nowego pracodawcy. Oznacza to m.in., że za okres pracy u nowego pracodawcy pracodawca ten jest zobowiązany udzielić Państwa pracownikowi urlopu wypoczynkowego na ogólnych zasadach.

PRZYKŁAD

REKLAMA

Pracownik rozpoczął pracę u nowego pracodawcy w okresie urlopu bezpłatnego w jego dotychczasowym miejscu pracy. Wykonywał tam pracę przez cały 2008 r. Urlopu wypoczynkowego za 2008 r. jest zobowiązany udzielić temu pracownikowi wyłącznie nowy pracodawca (ewentualnie musi wypłacić ekwiwalent pieniężny, jeżeli do końca okresu zatrudnienia pracownik nie wykorzystał urlopu w naturze). Nie dotyczy to zaległego urlopu wypoczynkowego sprzed 2008 r. u dotychczasowego pracodawcy (obowiązki w tym zakresie obciążają wyłącznie pierwszego pracodawcę).

Bezpłatny urlop jest udzielany na czas wykonywania pracy u nowego pracodawcy i po upływie tego okresu Państwa pracownik jest zobowiązany do powrotu do pracy w Państwa firmie, a Państwo muszą dopuścić pracownika do pracy na dotychczasowych warunkach.

Wzór porozumienia wprowadzającego urlop bezpłatny na czas pracy u innego pracodawcy

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

REKLAMA

Takie rozwiązanie nie jest jedynym, które mogą Państwo zastosować. W praktyce może bowiem okazać się, że Państwa pracownicy bądź Państwo nie będą zainteresowani rozwiązaniem, w którym Państwa pracownicy stają się pracownikami innego pracodawcy.

Powinni Państwo wówczas rozważyć również możliwość świadczenia na rzecz kontrahenta usług, które będą wykonywane przez Państwa pracowników. W takim rozwiązaniu zawarliby Państwo z kontrahentem umowę o świadczenie usług, które to usługi byłyby wykonywane przez Państwa pracowników. Wynagrodzenie Państwa firmy powinno być skalkulowane jako ogólny koszt zatrudnienia pracowników wykonujących te usługi powiększony o stosowną marżę. Przy tym rozwiązaniu należy jednak liczyć się z ryzykiem żądania ustalenia istnienia stosunku pracy między Państwa pracownikiem a kontrahentem.

Ryzyko uznania, że doszło do zawarcia umów o pracę między Państwa pracownikami a kontrahentem występuje, gdy spełnione są łącznie następujące warunki:

• Państwa pracownicy będą zobowiązani świadczyć pracę osobiście na rzecz kontrahenta,

• praca będzie wykonywana pod kierownictwem kontrahenta,

• praca będzie wykonywana w miejscu i czasie wyznaczonym przez kontrahenta.

Takie ryzyko zależy również od rodzaju pracy wykonywanej przez Państwa pracowników.

PRZYKŁAD

Czterech pracowników firmy A ma w firmie B wykonywać pracę przy taśmie produkcyjnej na tych samych zasadach i warunkach podporządkowania jak pracownicy firmy B. Dodatkowo zespół projektantów firmy A ma za zadanie wykonać kompleksowy projekt instalacji dla firmy B. W takim przypadku ryzyko zarzutu, że istnieje stosunek pracy między pracownikami firmy A a firmy B będzie większy w przypadku pracowników pracujących przy taśmie. Natomiast jest mało prawdopodobny w przypadku pracowników wykonujących projekt instalacji.

Rozpatrując problem wykonywania przez pracowników pracy dla innego pracodawcy Sąd Najwyższy w wyroku z 5 listopada 1999 r. (I PKN 337/99, OSNP 2001/6/186) uznał, że „wykonywanie pracy w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, znajdującym się w zakładzie pracy innego podmiotu i pod jego kierownictwem, nie powoduje nawiązania stosunku pracy z tym podmiotem. (...) Pracodawca może także polecić pracownikowi wykonywanie pracy w wyznaczonym miejscu, jeżeli nie narusza to przepisów prawa pracy oraz postanowień umowy o pracę”.

Biorąc zatem pod uwagę linię orzecznictwa Sądu Najwyższego oraz jednorazowy i krótki okres, gdy planują Państwo „przekazać” pracowników do innej firmy, ryzyko ustalenia, iż między Państwa pracownikami a tym podmiotem doszło do zawarcia umowy o pracę, jest stosunkowo niewielkie. Ryzyko to może być również zmniejszone przez odpowiednie sformułowanie postanowień umowy, która będzie zawarta przez Państwa z kontrahentem.

• art. 22 § 1, art. 81, art. 1741 Kodeksu pracy.

Maurycy Organa

radca prawny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA