REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można skierować pracowników do pracy u innego pracodawcy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Maurycy Organa
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nasza firma ma kłopoty finansowe. Liczymy jednak, że podpiszemy kontrakt, który poprawi sytuację zakładu. Chcemy w związku z tym przekazać kilku pracowników na 2-4 miesiące do innej firmy, z którą od kilku lat współpracujemy. Chcielibyśmy bowiem do czasu podpisania kontraktu ograniczyć koszty działalności. Jak możemy to zrobić w najdogodniejszy dla naszej firmy sposób?

RADA

REKLAMA

Mogą Państwo za zgodą pracowników udzielić im urlopu bezpłatnego na czas wykonywania pracy u innego pracodawcy. Innym rozwiązaniem jest świadczenie na rzecz kontrahenta usług z wykorzystaniem pracy własnych pracowników.

UZASADNIENIE

Do udzielenia urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy na rzecz innego pracodawcy konieczne jest:

• zawarcie porozumienia między Państwa firmą a kontrahentem,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• wyrażenie zgody na piśmie przez Państwa pracowników na urlop bezpłatny w tym okresie (art. 1741 Kodeksu pracy).

W okresie wykonywania pracy na rzecz innego pracodawcy (kontrahent) stosunek pracy z Państwa firmą ulegnie zawieszeniu z jednym zastrzeżeniem. Mianowicie, okres takiego urlopu bezpłatnego wlicza się do okresu pracy u Państwa, od którego zależą uprawnienia pracownicze w Państwa firmie (np. wymiar urlopu wypoczynkowego). Okres urlopu bezpłatnego w Państwa zakładzie jest jednocześnie okresem pracy u nowego pracodawcy. Oznacza to m.in., że za okres pracy u nowego pracodawcy pracodawca ten jest zobowiązany udzielić Państwa pracownikowi urlopu wypoczynkowego na ogólnych zasadach.

PRZYKŁAD

REKLAMA

Pracownik rozpoczął pracę u nowego pracodawcy w okresie urlopu bezpłatnego w jego dotychczasowym miejscu pracy. Wykonywał tam pracę przez cały 2008 r. Urlopu wypoczynkowego za 2008 r. jest zobowiązany udzielić temu pracownikowi wyłącznie nowy pracodawca (ewentualnie musi wypłacić ekwiwalent pieniężny, jeżeli do końca okresu zatrudnienia pracownik nie wykorzystał urlopu w naturze). Nie dotyczy to zaległego urlopu wypoczynkowego sprzed 2008 r. u dotychczasowego pracodawcy (obowiązki w tym zakresie obciążają wyłącznie pierwszego pracodawcę).

Bezpłatny urlop jest udzielany na czas wykonywania pracy u nowego pracodawcy i po upływie tego okresu Państwa pracownik jest zobowiązany do powrotu do pracy w Państwa firmie, a Państwo muszą dopuścić pracownika do pracy na dotychczasowych warunkach.

Wzór porozumienia wprowadzającego urlop bezpłatny na czas pracy u innego pracodawcy

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

REKLAMA

Takie rozwiązanie nie jest jedynym, które mogą Państwo zastosować. W praktyce może bowiem okazać się, że Państwa pracownicy bądź Państwo nie będą zainteresowani rozwiązaniem, w którym Państwa pracownicy stają się pracownikami innego pracodawcy.

Powinni Państwo wówczas rozważyć również możliwość świadczenia na rzecz kontrahenta usług, które będą wykonywane przez Państwa pracowników. W takim rozwiązaniu zawarliby Państwo z kontrahentem umowę o świadczenie usług, które to usługi byłyby wykonywane przez Państwa pracowników. Wynagrodzenie Państwa firmy powinno być skalkulowane jako ogólny koszt zatrudnienia pracowników wykonujących te usługi powiększony o stosowną marżę. Przy tym rozwiązaniu należy jednak liczyć się z ryzykiem żądania ustalenia istnienia stosunku pracy między Państwa pracownikiem a kontrahentem.

Ryzyko uznania, że doszło do zawarcia umów o pracę między Państwa pracownikami a kontrahentem występuje, gdy spełnione są łącznie następujące warunki:

• Państwa pracownicy będą zobowiązani świadczyć pracę osobiście na rzecz kontrahenta,

• praca będzie wykonywana pod kierownictwem kontrahenta,

• praca będzie wykonywana w miejscu i czasie wyznaczonym przez kontrahenta.

Takie ryzyko zależy również od rodzaju pracy wykonywanej przez Państwa pracowników.

PRZYKŁAD

Czterech pracowników firmy A ma w firmie B wykonywać pracę przy taśmie produkcyjnej na tych samych zasadach i warunkach podporządkowania jak pracownicy firmy B. Dodatkowo zespół projektantów firmy A ma za zadanie wykonać kompleksowy projekt instalacji dla firmy B. W takim przypadku ryzyko zarzutu, że istnieje stosunek pracy między pracownikami firmy A a firmy B będzie większy w przypadku pracowników pracujących przy taśmie. Natomiast jest mało prawdopodobny w przypadku pracowników wykonujących projekt instalacji.

Rozpatrując problem wykonywania przez pracowników pracy dla innego pracodawcy Sąd Najwyższy w wyroku z 5 listopada 1999 r. (I PKN 337/99, OSNP 2001/6/186) uznał, że „wykonywanie pracy w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, znajdującym się w zakładzie pracy innego podmiotu i pod jego kierownictwem, nie powoduje nawiązania stosunku pracy z tym podmiotem. (...) Pracodawca może także polecić pracownikowi wykonywanie pracy w wyznaczonym miejscu, jeżeli nie narusza to przepisów prawa pracy oraz postanowień umowy o pracę”.

Biorąc zatem pod uwagę linię orzecznictwa Sądu Najwyższego oraz jednorazowy i krótki okres, gdy planują Państwo „przekazać” pracowników do innej firmy, ryzyko ustalenia, iż między Państwa pracownikami a tym podmiotem doszło do zawarcia umowy o pracę, jest stosunkowo niewielkie. Ryzyko to może być również zmniejszone przez odpowiednie sformułowanie postanowień umowy, która będzie zawarta przez Państwa z kontrahentem.

• art. 22 § 1, art. 81, art. 1741 Kodeksu pracy.

Maurycy Organa

radca prawny

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

REKLAMA

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

REKLAMA