Czy można zobowiązać pracownika do zwrotu kosztów szkolenia
REKLAMA
REKLAMA
Można zobowiązać pracownika do zwrotu kosztów szkolenia poniesionych przez pracodawcę w razie rozwiązania przez pracownika stosunku pracy.
REKLAMA
Pracownik musi mieć status osoby skierowanej do odbycia danej formy kształcenia przez pracodawcę, aby można było zobowiązać go do zwrotu kosztów. Oznacza to, że zakład pracy kieruje pracownika na kurs i z tego tytułu pracownikowi przysługują świadczenia, takie jak urlop szkoleniowy czy zwolnienie z części dnia pracy (§ 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 12 października 1993 r. - DzU nr 103, poz. 472 ze zm.).
REKLAMA
Z pracownikiem skierowanym pracodawca zawiera umowę określającą wzajemne prawa i obowiązki. Zawarcie umowy nie jest konieczne w przypadku, gdy pracodawca nie uzależnia wydania pracownikowi skierowania od zobowiązania się pracownika do przepracowania określonego czasu u pracodawcy po ukończeniu nauki.
Pracownik, który został skierowany na kurs w celu podnoszenia kwalifikacji w formach szkolnych lub pozaszkolnych i w trakcie nauki lub po jej ukończeniu w terminie określonym w umowie (nie dłuższym niż 3 lata):
• rozwiąże stosunek pracy za wypowiedzeniem,
• lub z którym zakład pracy rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia z jego winy,
zobowiązany jest do zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę na jego naukę.
Koszty powinny być zwrócone w wysokości proporcjonalnej do czasu pracy po ukończeniu nauki lub czasu pracy w okresie nauki.
Pracodawca może odstąpić od żądania zwrotu kosztów w całości bądź w części (§ 6 ust. 2 rozporządzenia).
Odpowiedziała Karolina Jagielska
REKLAMA
REKLAMA