REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kryteria oceny okresowej pracownika

Przemysław Ciszek
Przemysław Ciszek
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Ocena pracownika musi zostać przeprowadzona w sposób rzetelny i obiektywny. W przeciwnym wypadku pracodawca naraża się na dotkliwe konsekwencje.

Przyjęty model oceniania pracowników może być przydatny w wielu sytuacjach. Pracodawca, powołując się na jego wyniki, może nagradzać pracowników, czy też wyciągać w stosunku do nich określone konsekwencje. Ocena negatywna może prowadzić nawet do zwolnienia pracownika. Jednak w wielu przypadkach ocenianie pracowników może wiązać się z licznymi kłopotami.

REKLAMA

Pracownik musi współdziałać

Pracodawcy muszą kierować się obiektywnymi informacjami o pracowniku, aby zadecydować o przyznaniu mu nagrody pieniężnej, awansowaniu go, czy też wytypować osobę do zwolnienia z pracy w przypadku wystąpienia takiej konieczności,

Dokonując oceny pracownika, pracodawca ma pełne prawo kontrolować jego pracę i wymagać od niego współdziałania. Uprawnienie takie wynika bezpośrednio z faktu, że pracodawca ma obowiązek organizować pracę w sposób zapewniający pełne wykorzystanie czasu pracy oraz osiąganie przez pracowników, przy wykorzystaniu ich uzdolnień i kwalifikacji, wysokiej wydajności i należytej jakości pracy. Aby to było możliwe, niezbędne jest więc poznanie umiejętności i jakości pracy pracowników, a co za tym idzie, dokonywanie ich oceny.

Przykład

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Osoba zatrudniona na stanowisku kierowniczym, zgodnie z obowiązującymi w zakładzie przepisami, ma obowiązek dokonywania oceny kwartalnej podległych jej pracowników. Ocena ma być dokonywana na formularzu opracowanym i przygotowanym przez pracodawcę.

Oczywiście warunkiem zgodności z prawem systemu oceny wewnętrznej będzie oparcie go na zasadach obiektywności i bezstronności. W przeciwnym razie pracownik będzie miał możliwość podważenia dokonanej oceny i na przykład uzyskania wyroku sądowego przywracającego go do pracy na poprzednim stanowisku lub przyznania świadczenia, którego został pozbawiony wskutek niesprawiedliwej oceny. Należy pamiętać, że w przypadku ewentualnego sporu sąd pracy będzie oceniał także przesłanki podjęcia decyzji przez pracodawcę.

Różne kryteria oceny

W praktyce na ocenę okresową wpływają różne czynniki. Na przykład pracodawca może wystawić ocenę okresową na podstawie średniej z 4 elementów (mających wartość od 1-5).

Oceniane są:

• ilość pracy (w odniesieniu do normy),

• jakość pracy (ocenia ją pracownik odpowiedzialny za kontrolę jakości),

• zaangażowanie w pracę (subiektywnie wskazywane przez przełożonego) oraz

• ocena pracy w zespole (średnia ocen wystawionych przez pozostałych 3 pracowników z zespołu).

Wskazana ocena uwzględnia 4 elementy istotne dla pracodawcy. Pracownik, aby uzyskać dobrą notę, powinien wykazać się zarówno przy wykonywaniu pracy, jak i dobrymi relacjami z zespołem.

Tak dokonana ocena będzie trudna do podważenia. Pracownik nie będzie mógł kwestionować ilościowych wyników swojej pracy, jeżeli te są ustalane w sposób prawidłowy.

Oceny okresowe a testy psychologiczne

REKLAMA

Niekiedy na ocenę pracownika mają wpływ wyniki tzw. testów psychologicznych, po które coraz chętniej sięgają pracodawcy. Warto przypomnieć, że mogą one być stosowane tylko przez uprawnionych psychologów. Tego rodzaju postępowanie może jednak powodować dla pracodawcy, a w szczególności zatrudnionego przez niego psychologa, liczne problemy prawne. Warto wziąć pod uwagę przepisy ustawy z 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów. W tym kontekście szczególnego znaczenia nabiera kwestia odpowiedzialności pracodawcy i psychologa za niewłaściwie przeprowadzenie tego rodzaju testów.

W kontekście ocen pracowników testy te pojawiają się najczęściej wtedy, gdy pracodawca chciałby uzyskać więcej informacji, niż pokazują wyniki dotychczasowej pracy. Mają one na celu pokazanie pracodawcy, czy dana osoba poradzi sobie np. na stanowisku kierowniczym.

W praktyce można podzielić testy na takie, które należy wykonywać, gdyż tak stanowią konkretne, bezwzględnie obowiązujące przepisy prawa, oraz takie, których przeprowadzenie nie jest w żaden sposób nakazane.

Dopuszczalność tych pierwszych nie budzi oczywiście wątpliwości, gdyż przepisy prawne w takim wypadku wręcz nakazują przeprowadzenie przez lekarza z odpowiednimi kwalifikacjami badań psychometrycznych przed dopuszczeniem pracownika do pracy.

Natomiast prawo pracodawcy do przeprowadzania testów w innych przypadkach podlega pewnym ograniczeniom. Testy te mogą być przeprowadzone tylko w zakresie niezbędnym do wykonywania pracy na określonym stanowisku. Pracodawca nie powinien pozyskiwać przez takie badania informacji, które nie są w żaden sposób związane z pracą, którą dany kandydat miałby wykonywać.

Obecnie nie tylko pracodawca, ale również wykonujący badania psycholog muszą poinformować badanego kandydata lub pracownika o celu postępowania, jego przebiegu, wynikach i sposobie ich udostępniania, że nie mogą one prowadzić, a szczególnie mieć na celu naruszenia godności, upokorzenia pracownika lub kandydata, ponieważ działanie takie może zostać uznane za szczególny rodzaj dyskryminacji, czyli molestowanie. Ponadto naruszenie godności stanowi przypadek naruszenia jednego z dóbr osobistych pracownika, co oczywiście może skutkować odpowiedzialnością odszkodowawczą pracodawcy. Dlatego też pracodawca powinien zwracać uwagę nie tylko na to, jaki cel chce osiągnąć przez przeprowadzenie testów, ale musi brać również pod uwagę sposób ich przeprowadzenia. Ponadto celem badań psychometrycznych nie może być uzyskanie informacji, które mogłyby stanowić podstawę dyskryminacji bezpośredniej bądź pośredniej.

Wyniki oceny jawne dla pracownika

Należy podkreślić, że osoby oceniane powinny mieć prawo do wglądu w wyniki, jakie uzyskali. Niedopuszczalne jest zatajanie przez pracodawcę niektórych wyników testów lub podawanie wyników fałszywych. Pracodawca musi przekazać kandydato-wi wszystkie dane, które uzyskał w trakcie oceny.

Należy również podkreślić, że pracodawca nie może ujawniać wyników oceny osobom trzecim. Dostęp do wyników powinny mieć tylko i wyłącznie osoby podejmujące decyzje w kwestiach personalnych oraz osoba oceniana. Może to być sam pracodawca, osoba bądź osoby zarządzające w jego imieniu zakładem pracy, jak również osoby upoważnione przez pracodawcę do dokonywania czynności z zakresu prawa pracy.

Przemysław Ciszek 

Podstawa prawna:

• ustawa z 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów (DzU z 2001 r. nr 73, poz. 763).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA