| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Skutkiem opłacenia składek po terminie jest ustanie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego

Skutkiem opłacenia składek po terminie jest ustanie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego

Ustanie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z powodu nieopłacenia składek w terminie albo w zaniżonej wysokości sprawia, że prowadzący pozarolniczą działalność nie ma prawa do zasiłku i nie może obniżyć podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w związku z chorobą.


Prowadzący pozarolniczą działalność, będący płatnikami składek, mają obowiązek terminowo opłacać składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne oraz Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Składki powinny być opłacane w terminie do 10 dnia danego miesiąca za miesiąc poprzedni, jeżeli prowadzący działalność opłaca składki wyłącznie za siebie albo do 15 dnia danego miesiąca, gdy opłaca składki także za innych ubezpieczonych, np. za zatrudnionych pracowników lub osobę współpracującą.

Prowadzący pozarolniczą działalność, którzy z działalności tej podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, mogą przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Objęcie tym ubezpieczeniem następuje od dnia wskazanego we wniosku o objęcie tym ubezpieczeniem, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został złożony.

Trzeba jednak zapamiętać, że objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym następuje od dnia wskazanego we wniosku tylko wówczas, gdy zgłoszenie do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych zostanie dokonane w terminie siedmiu dni od dnia powstania obowiązku ubezpieczeń. Zatem przykładowo osoba, która rozpoczyna prowadzenie działalności od 3 marca 2008 r. i z działalności podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz od tej daty chce również podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, formularz ZUS ZUA powinna złożyć w terminie do 10 marca. Jeżeli w wymienionym terminie druk ten zostanie złożony, będzie podlegała dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu od 3 marca.

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustaje między innymi od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki należnej na to ubezpieczenie. Ubezpieczenie chorobowe ustaje również, gdy wpłata została dokonana w terminie, ale w niepełnej wysokości. Jeżeli jednak składka na to ubezpieczenie została opłacona w terminie, jednakże z kwotą miesięcznej niedopłaty do wysokości kwoty zwolnionej z odsetek za zwłokę (tj. aktualnie 6,60 zł), ubezpieczenie chorobowe nie ustaje. W takich sytuacjach ZUS automatycznie wyraża zgodę na opłacenie składki po terminie. W przypadku wyższej niedopłaty ZUS, na wniosek ubezpieczonego, może wyrazić zgodę na opłacenie składki po terminie i tym samym podleganie danej osoby ubezpieczeniu chorobowemu.

Jeżeli wniosek zostanie rozpatrzony negatywnie, ubezpieczony jest wyłączony z ubezpieczenia chorobowego od pierwszego dnia miesiąca, za który nieopłacono w terminie należnej składki. Gdy osoba prowadząca działalność chce ponownie podlegać ubezpieczeniu chorobowemu, powinna złożyć na druku ZUS ZUA wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK